Օմբուդսմենը զորակցում է «Ժողովուրդ» օրաթերթին 01/31/2013   12:49  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Այսօր Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը հաղորդագրություն է տարածել, որում մասնավորապես ասված է.
«Դատարանի պատճառով այսօր «Ժողովուրդ» օրաթերթը հայտնվել է ծանր վիճակում: Դարձյալ դատարանի պատճառով շատ ավելի ծանր վիճակում է մեր ժողովուրդը արդեն երկու տասնամյակ: Մեր դատարանի ու մեր ժողովրդի այս վիճակի համար մեղավոր են ՀՀ Վճռաբեկ դատարանը (17 մարդ) և ՀՀ Արդարադատության խորհուրդը (11 մարդ): Շատերը չգիտեն, թե ովքեր են այդ մարդիկ, ում պատճառով ծանր վիճակում է մի ամբողջ ժողովուրդ և հիմա արդեն մեկ օրաթերթ (www.court.am կայքում կարող եք տեսնել նրանց): Շատերն էլ լավ չեն պատկերացնում, թե ինչ կապ ունեն այդ 28 մարդը իրենց բիզնեսը սպանող մաքսավորի հետ, իրենց գործազուրկ թողած գործատուի հետ, իրենց տունը խլող մեծահարուստի հետ, իրենց ծեծող ոստիկանի հետ, իրենց աղքատացրած մենաշնորհատերերի հետ, մի խոսքով՝ իրենց արտագաղթի դրդողների հետ: Այդ ամենի համար հաստատ նրանք են մեղավոր (իրականում նրանց որոշումներ ընդունող մեծամասնությունը):
Այսօր լրատվամիջոցը գտնվում է փակման վտանգի առաջ, որովհետև առաջին ատյանի դատավորը կայացրել է հակաիրավական որոշում, որը ոչ միայն հակասում է Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի պարտադիր ուժ ունեցող որոշմանը, այլև միջազգային իրավունքի մի շարք նորմերի: Սահմանադրական դատարանը իր որոշմամբ հստակ սահմանել է, որ «վնասի փոխհատուցման պահանջի իրավաչափությունը որոշելիս դատարանները պարտավորվում են հաշվի առնել լրագրողի միջոցները, եկամուտների չափը, որպեսզի չսահմանվի վերջիններիս համար անհամաչափ ծանր նյութական բեռ, որը բացասական վճռորոշ ֆինանսական ազդեցություն կունենա լրագրողի գործունեության համար»: Նմանատիպ դատական որոշումներն են, որ հետո Ստրասբուրգի դատարանում դառնում են մեծ նյութական և բարոյական վնաս մեր պետության համար: (Դատական համակարգից սպասելի հակադարձումների գոնե մի մասը կասեցնելու համար նշենք, որ մենք գործին, ըստ էության, չենք միջամտում, և մեր այս գնահատականը վերաբերում է բացառապես ուժի մեջ մտած միջանկյալ դատական ակտին:)
Հայաստանում որևէ դատավոր իրեն թույլ է տալիս հակաիրավական որոշում կամ վճիռ կայացնել, քանի որ միշտ չէ, որ Վճռաբեկ դատարանը այդ ակնհայտ ապօրինի վճիռը կբեկանի, իսկ Արդարադատության խորհուրդը դրա համար դատավորին կենթարկի պատասխանատվության: Դատավորը կարող է անկախ լինել բոլորից և ամենից, բայց ոչ երբեք այդ երկու մարմինների «հզոր» անդամներից: Դատավորը կարող է արհամարհել օրենքը, սահմանադրական դատարանի որոշումը, միջազգային իրավունքի նորմը, բայց ոչ երբեք Վճռաբեկի «զոնալ» դատավորի շատ հաճախ հակաիրավական ներքին ցուցումը: Այս անգամ նույնիսկ չանդրադառնալով դատական կոռուպցիային, դրա դրսևորումներին, ծավալներին ու մեխանիզմներին` կարող ենք դարձյալ կրկնել, որ այս համակարգը խարան է մեր պետության համար, բոլոր ցավերի աղբյուրն է մեր քաղաքացու կյանքում, և ինչպես նշել է Հրայր Թովմասյանը` գարշապար է մեր արդարադատության համակարգում:
Մեր զորակացությունն ենք հայտնում «Ժողովուրդ» օրաթերթին, դատարանների մեղքով տառապող մեր ժողովրդին և Վճռաբեկ դատարանի ու Արդարադատության խորհուրդի ճնշման տակ իրենց տեսակը պահպանող ազնիվ դատավորներին»:

Омбудсмен выразил свою поддержку газете “Жоговурд” 01/31/2013   17:22  |  Актуальная тема
Из-за суда сегодня газета “Жоговурд” оказалась в тяжелом положении. Опять-таки из-за суда в еще более тяжелом положении находится народ вот уже 2 десятилетия. В этом повинны Кассационный суд РА (17 человек) и Совет юстиции РА (11 человек).Многие не знают, кто эти люди, из-за которых в тяжелом положении оказался целый народ, а теперь и газета (на веб-сайте www.court.am можете взглянуть на них). Многие хорошо не представляют себе, какое отношение имеют эти 28 человек к таможеннику, на корню убивающему их бизнес, работодателю, лишившему их "хлеба насущного", толстосуму, отобравшему у них дом, полицейскому, избивающему их, монополистам, обанкротившим их, одним словом, людям, толкающим их к отъезду.
Сегодня газета стоит перед угрозой закрытия, потому что судья первой инстанции вынес противоправное решение, которое противоречит не только постановлению Конституционного суда, имеющему обязательную силу, но еще и целому ряду норм международного права. Конституционный суд своим решением постановил, что “при определении правомерности требования о компенсации ущерба, суды обязуются выносить решение с учетом средств журналиста, размера доходов, во избежание установления непропорционального материального бремени, которое возымеет негативное финансовое воздействие на деятельность журналиста”.Подобные судебные решения, впоследствии оказавшись в Страсбурге, чреваты бывают для нашей страны огромным материальным и моральным вредом. (Мы не вмешиваемся в дело, и наша оценка касается исключительно вступившего в силу промежуточного судебного акта).
В Армении есть судьи, которые позволяют себе выносить противоправное решение или постановление, поскольку не всегда Кассационный суд отменит откровенно незаконное решение, а Совет юстиции за это привлечет судью к ответственности. Судья может не зависеть от всех и от всего, но не от “мощных”членов этих двух структур. Судья может пренебречь законом, постановлением Конституционного суда, нормами международного права, но никак не частыми противоправными внутренними указаниями “зонального” судьи Кассационного суда. Даже не затрагивая темы коррупции в судах, мы можем вновь констатировать, что эта система лежит клеймом на государстве, являясь источником всех бед для гражданина и, как отметил Грайр Товмасян, ахиллесовой пятой системы правосудия.
Выражаем свою поддержку газете “Жоговурд”, народу, страдающему по вине судов, а также честным и порядочным судьям, умудряющимся под давлением Кассационного суда и Совета юстиции, оставаться верным себе и своей совести.