Կոտայքի նախկին փոխմարզպետի վերաքննիչ բողոքը մերժվեց 01/31/2013 11:15 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Գագիկ Ավետիսյանի նախագահությամբ հունվարի 30-ին մերժել է ՀՀ Կոտայքի նախկին փոխմարզպետ, կաշառք ստանալու մեջ մեղադրվող Լևոն Միքայելյանի բողոքը և ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճիռը թողնվել է անփոփոխ:
Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մ. Մակյանի նախագահությամբ, 2012թ. նոյեմբերի 12-ի դատավճռով հիմնավորված էր համարել, որ Լևոն Միքայելյանը, աշխատելով ՀՀ Կոտայքի մարզպետարանում որպես մարզպետի տեղակալ, հանդիսանալով մարզպետարանի կրթության, մշակույթի և սպորտի, ինչպես նաև առողջապահության և սոցիալական ապահովության վարչությունների գործունեությունը համակարգող, մարզպետարանի ենթակայության տակ գտնվող ՀՀ Կոտայքի մարզի դպրոցների երեք և առողջապահական կազմակերպությունների երկու տնօրենների օգտին գործողություն կատարելուն նպաստելու, իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով ծառայության գծով հովանավորչության և թողտվության համար 2005թ. նոյեմբերից մինչև 2012թ. հուլիսի 13-ն ընկած ժամանակահատվածում ութ դրվագով նրանցից անձամբ ստացել է տարբեր չափերով կաշառք:
Լևոն Միքայելյանի նկատմամբ վերջնական պատիժ էր նշանակել ազատազրկում 2 տարի ժամկետով` պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններում և կազմակերպություններում պատասխանատու պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից զրկելով 1 տարի 6 ամիս ժամկետով:
Լ.Միքայելյանի միջնորդությամբ գործը դատարանում քննվել էր արագացված դատաքննության կարգով:
Ամբաստանյալն ու նրա պաշտպան Վաղարշակ Գևորգյանը վերաքննիչ բողոքում միջնորդում էին Լևոն Միքայելյանին ազատել ազատազրկման ձևով նշանակված պատժից:

Апелляционный суд отклонил жалобу бывшего вице–губернатора Котайка, приговоренного к 2 годам заключения 01/31/2013   13:38  |  Криминальная хроника
Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Гагика Аветисяна 30 января отклонил жалобу бывшего заместителя главы администрации Котайкской областиЛевона Микаэляна, обвиняемого в получении взятки, и оставил без изменения приговор суда общей юрисдикции.
Суд общей юрисдикции Котайкской области под председательством судьи М. Макяна по приговору от 12 ноября 2012г. посчитал обоснованным тот факт, что Левон Микаэлян, занимая пост заместителя главы администрации Котайкской области, будучи координатором по вопросам образования, культуры, спорта, а также здравоохранения и социального обеспечения областной администрации, злоупотребил своими служебными полномочиями в целях способствования беспрепятственной деятельности трех директоров школ, а также двух директоров медучреждений Котайкской области РА, подконтрольных областной администрации. За попустительство и оказание протекции с ноября 2005г. до 13 июля 2012г. он лично получил от них взятки в различных размерах по 8 эпизодам.
В отношении Левона Микаэляна был вынесен окончательный вердикт, согласно которому он был приговорен к 2 годам лишения свободы. Он также был лишен права занимать ответственные должности в структурах государственной власти и в органах местного самоуправления сроком на один год и шесть месяцев.
По ходатайству Л. Микаэляна дело было рассмотрено в порядке ускоренного судебного разбирательства.
Подсудимый и его защитник Вагаршак Геворгян ходатайствовали в своей апелляционной жалобе об освобождении Левона Микаэляна от наказания, назначенного в виде лишения свободы.