«Ժողովուրդ»-ը պահանջում է հանել արգելանքը 01/30/2013   14:01  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Ժողովուրդ» օրաթերթի խմբագրակազմը Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանի գրասենյակ հանձնեց միջնորդությունը, որպես հայցի ապահովման միջոց թերթի և թերթի լրագրող Սոնա Գրիգորյանի գույքի վրա դրված կալանքը հանելու մասին:
Բողոքի երթը սկիզբ առավ Երևանի Աբովյան փողոցից՝ «արդարություն» վանկարկումներով: Քայլերթի մասնակիցների ձեռքում էին պաստառներ «Ժողովուրդը եղել է ու մնում է օրաթերթ բոլորի ու ամեն ինչի մասին», «Թույլ չենք տա, որ ժամկետանց ձվեր վաճառող պարոնը դատարանի վրա իշխի»: Երթի մասնակիցները կանգ առան Կառավարության շենքի դիմաց և արդարություն պահանջեցին Կառավարությունից, ապա շարժվեցին դեպի Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ շրջանների դատարան:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի քայլերթին մասնակցում էին այլ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ, հասարակական և քաղաքական գործիչներ, հանրության ներկայացուցիչներ:
Անցած տարվա դեկտեմբերին «Ժողովուրդ» օրաթերթը ստացել էր տեղեկություն առ այն, որ Երևանի թռչնաբուծական ֆաբրիկան ժամկետանց ձվեր է վաճառում: ԵԹՖ սեփականատեր Խաչիկ Խաչատրյանը հերքել էր այդ տեղեկությունը, սակայն թերթը որոշել էր հրապարակել արժանահավատ լուրը՝ դրանից երկու ամիս առաջ ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության ծառայությունը ստուգումներ էր իրականացրել ձվի շուկայում և հայտնաբերել ԵԹՖ մատակարարած ժամկետանց ձվեր:
Ապա ավելի ուշ թերթը տեղեկություն է ստացել, որ նույն գործարարը ՊԵԿ-ում աղմկել է, կռիվ է արել: Թերթի լրագրող Սոնա Գրիգորյանը զանգահարել է վերջինիս՝ ճշտելու տեղեկությունը, և ի պատասխան հնչել է «հայհոյանքին հավասար բառապաշարով» վիրավորանք: Տասը օրից ավելի ապարդյուն սպասելով հրապարակային ներողությանը՝ թերթը դիմել է դատարան՝ պահանջելով գործարարից ներողություն խնդրել հասցված վիրավորանքի համար, սակայն վերջինս դրանից հետո առանձին հայցով դիմել է դատարան՝ պահանջելով թերթից 3 մլն. դրամի փոխհատուցում: Իսկ դատարանն էլ, դատավոր Ռուբեն Ափինյանի նախագահությամբ, որպես հայցի ապահովման միջոց, որոշել էր արգելանք դնել օրաթերթի և օրաթերթի լրագրող Սոնա Գրիգորյանի գույքի վրա:
Խմբագրակազմի ներկայացուցիչները նշեցին, որ ԴԱՀԿ աշխատակիցները դեռևս խմբագրություն մուտք չեն գործել, սակայն ցանկացած պահի կարող են դա անել և խոչընդոտել օրաթերթի գործունեությունը:

Газета “Жоговурд” требует снять запрет с имущества 01/30/2013 18:05 | Актуальная тема
Редакционный состав газеты “Жоговурд” передал в суд административных районов Кентрон и Норк-Мараш ходатайство с просьбой о снятии ареста с имущества газеты и корреспондента газеты Соны Григорян.
Марш протеста стартовал с улицы Абовяна, участники которой скандировали лозунг “Справедливость”. В руках участники протестного шествия держали плакаты с надписями “”Жоговурд” был и остается газетой для всех и обо всем”, “Не допустим, чтобы господин, продающий просроченные яйца, брал верх над правосудием ”. Далее участники шествия остановились перед зданием Правительства и потребовали от Правительства восстановить справедливость. А затем направились в суд административных районов Кентрон и Норк-Мараш.
В протестном шествии газеты “Жоговурд” приняли участие также представители других средств массовой информации, общественные и политические деятели и другие.
В декабре прошлого года газета получила сведения о том, что Ереванская птицефабрика сбывает просроченные яйца. Владелец фабрики Хачик Хачатрян опроверг эту информацию, однако газета решила опубликовать новость. За два месяца до выхода публикации в свет Государственная инспекция безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства провела проверки и выявила просроченные яйца, поставляемые Ереванской птицефабрикой.
Позже в газету просочилась информация о том, что тот же предприниматель поднял шум в КГД и даже устроил там перепалку. Корреспондент газеты Сона Григорян позвонила ему, чтобы уточнить сведения, однако в ответ услышала нецензурную брань. Так и не дождавшись публичных извинений за нанесенное оскорбление, газета спустя 10 дней обратилась в суд, требуя от предпринимателя принести извинение за нанесение оскорбления чести, достоинству и деловой репутации, однако бизнесмен после этого сам подал встречный иск в суд с требованием взыскать с газеты сумму в размере 3 млн. драмов. А суд под председательством Рубена Апиняна в качестве меры по обеспечению иска, вынес решение наложить запрет на имущество газеты и корреспондента газеты Соны Григорян.
Представители редакционного совета газеты отметили, что сотрудники СПИСА еще не заходили к ним, однако в любой момент могут прийти в редакцию и применить меры, препятствующие деятельности газеты.