Արձանագրվել են բոտուլիզմի նոր դեպքեր 01/30/2013   12:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 28-ին Արարատի մարզում արձանագրվել է սննդային թունավորման՝ բոտուլիզմի 1 դեպք՝ 6 տուժածով: Համաճարակաբանական հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ թունավորման պատճառը տնային պայմաններում պատրաստված շուշանի պահածոյի օգտագործումն է: Այդ մասին «Pastinfo.am»-ին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից:
Արարատի մարզի Մասիսի բնակիչները հունվարի 26-ին և 27-ին սննդում օգտագործել են տնային պայմաններում պատրաստված շուշանի պահածո: Ուտելուց 12 ժամ անց հիվանդների մոտ ի հայտ են եկել բոտուլիզմին բնորոշ հետևյալ ախտանշանները` թուլություն, գլխացավ, գլխապտույտ, փորկապություն, ռնգախոսություն, երկտեսություն, կլման ակտի խանգարում: Հիվանդներից 3-ը հոսպիտալացվել են «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն, 3-ը` «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոց: Հոսպիտալացված հիվանդներից մեկի վիճակը գնահատվում է ծանր, իսկ մյուսներինը` միջին ծանրության:
Հիվանդները ստացել են հակաբոտուլինային շիճուկ: Բուժումը շարունակվում է:
Հունվարի 18-ին Արցախում ևս արձանագրվել է բոտուլիզմի դեպք՝ մահվան ելքով: Համաճարակաբանական հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ թունավորման պատճառը տնային պայմաններում պատրաստված կարմիր պղպեղի պահածոյի օգտագործումն է:
Արցախի Քաշաթաղի շրջանի Սարատակ գյուղի բնակիչ Գեորգի Սարգսյանը (65տ.) հունվարի 17-ին սննդում օգտագործել է տնային պայմաններում պատրաստված կարմիր պղպեղի պահածո: Ուտելուց 12 ժամ անց հիվանդի ինքնազգացողությունը վատացել է, ունեցել է թուլություն, գլխացավ, գլխապտույտ, որի համար դիմել է Ստեփանակերտի բժշկական կենտրոն: Այնուհետեև հիվանդի մոտ ի հայտ են եկել բոտուլիզմին բնորոշ ախտանշաններ` մշուշոտ տեսողություն, երկտեսություն, ռնգախոսություն, կլման ակտի խանգարում:
Հիվանդը ստացել է հակաբոտուլինային շիճուկ, սակայն վիճակը գնալով ծանրացել է և հունվարի 25-ին ծայրահեղ ծանր` կոմատոզ վիճակում տեղափոխվել է Երևանի «Արմենիա» բժշկական կենտրոն, որտեղ և հաջորդ օրը մահացել է:
Բոտուլիզմից խուսափելու նպատակով ՀՀ առողջապահության նախարարությունը կրկին զգուշացնում է.
• խուսափե´ք տնային պայմաններում պատրաստված պահածոների օգտագործումից
• տնային պայմաններում պատրաստված պահածոներն օգտագործելուց առաջ ենթարկե´ք ջերմային մշակման` պահածոյի պարունակությունը եռացնելով 20-25 րոպե

В Армении и Арцахе зафиксированы новые случаи ботулизма 01/30/2013 14:58 | Лента новостей
28 января в Араратской области были зафиксированы случаи пищевой интоксикации: один случай отравления ботулизмом с 6 пострадавшими. В результате эпидемиологического исследования, выяснилось, что причиной отравления стало употребление маринованной лилии, приготовленной в домашних условиях. Об этом «Pastinfo.am» сообщили в Минздраве РА.
Жители Масиса Араратской области 26-27 января сего года употребили в пищу законсервированную в домашних условиях лилию. Спустя 12 часов после приема пищи симптомы, присущие ботулизму, дали о себе знать: слабость, головная боль, головокружение, расстройство пищеварения, гнусавость, раздвоение в глазах и т.д. Трое из них были госпитализированы в медцентр “Эребуни”, остальные трое доставлены в инфекционную больницу “Норк”. Состояние одного из госпитализированных больных оценивается как тяжелое, а остальных – средней тяжести.
Пациентам была введена противоботулинистическая сыворотка. Лечение продолжается.
18 января в Арцахе также был зафиксирован случай острой пищевой интоксикации, приведший к летальному исходу. Эпидемиологическое исследование показало, что причиной отравления стало употребление законсервированного в домашних условиях красного перца.
Житель села Саратак Кашатагской области Арцаха Георгий Саргсян(65лет) 17 января употребил в пищу законсервированный в домашних условиях красный перец. Спустя 12 часов после приема пищи, самочувствие мужчины ухудшилось. Он жаловался на слабость, головную боль, головокружение. В Степанакертском медцентре, куда он обратился, у пациента проявились характерные для ботулизма симптомы: раздвоение в глазах, гнусавость и т.д.
Больному была введена противоботулинистическая сыворотка, однако состояние больного с каждым часом ухудшалось. 25 января в крайне тяжелом коматозном состоянии пациент был доставлен в медцентр “Армения”, где на следующий день скончался.
Во избежание отравления ботулизмом, Министерство здравоохранения Армении снова предупреждает:
• Воздержитесь от употребления консервов домашнего изготовления.
• Перед употреблением законсервированных продуктов домашнего изготовления как следует прокипятите их в течение 20-25 минут.