«Աբգար Հինգերորդ»-ն ընդդեմ Ուսամա Բեն Լադենի, Սադամ Հուսեյնի ու ...«Յունիբանկ»-ի 01/30/2013   17:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը` դատավոր Գոհար Մատինյանի նախագահությամբ և դատավորներ Լևոն Գրիգորյանի և Արմեն Թումանյանի մասնակցությամբ, քննում է քաղաքացիական գործ, որով «կարմիր թելի» պես անցնում է Բեն Լադենը:
Հայցի նախապատմությունը հետևյալն է՝ հայցվորն իր ծանոթներից տեղեկացել է, որ Երևանի Հյուսիսային պողոտայում գտնվող «Հին Էրիվան» վերտառությամբ շենքի մուտքի դռան մոտ՝ ցուցափեղկի պաստառի վրա հայտնի ահաբեկիչ Բեն Լադենի լուսանկարի հետ նույն շարքում փակցված են հայցվորի և փաստաբան Հայկ Հարությունյանի լուսանկարները, որոնց վերևում զետեղված է հրաման՝ «Ստորև նշված անձանց և նրանց մերձավոր ազգականներին ճանաչել անցանկալի հաճախորդներ մարդկության նկատմամբ հանցագործություն կատարելու /ՄՀ/ կամ հանրային սննդի օբյեկտի դեմ ոտնձգություն /ՀԴՈ/ կատարելու համար»:
1. Հայկ Հարությունյան /ՀԴՈ/
2. Վարդան Աթայան /ՀԴՈ/
3. Բեն-Լադեն /ՄՀ/
4. Սադամ Հուսեյն /ՄՀ/
Ծանոթություն – վերը նշված անձանց արգելվում է սպասարկել տվյալ տարածքում։
Հայցվորի հավաստմամբ՝ պատասխանողի կողմից իր և իր մերձավորների նկատմամբ նման վարքագիծ դրսևորելը պայմանավորված է հայցվորի աշխատանքային գործունեությամբ, վերջինս «Յունիբանկ» ՓԲԸ-ի վարչության նախագահն է՝ ներկա դրությամբ «Յունիբանկ» ՓԲԸ-ի և «Հին Էրիվան» հոլդինգ ՍՊԸ-ի միջև առկա վարկային հարաբերություններից ծագող քաղաքացիաիրավական վեճերով կան մի շարք դատական գործեր:
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Կարինե Պետրոսյանի նախագահությամբ, 12.10.2012թ. պատիվն ու արժանապատվությունն արատավորող տեղեկությունները հերքելու մասին հայցի գործով վճռել էր պարտավորեցնել պատասխանող «Աբգար Հինգերորդ» ՍՊԸ-ին հրապարակայնորեն ներողություն հայցել հայցվոր Վարդան Աթայանից՝ ներողության տեքստը հայցվորի լուսանկարով «Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթում հրապարակելով:
Վճռով «Աբգար Հինգերորդ» ՍՊԸ-ից հօգուտ Վարդան Աթայանի բռնագանձել 500.000 ՀՀ դրամ՝ որպես փոխհատուցման գումար և 14000 ՀՀ դրամ, որպես վերջինիս կողմից դատարանում նախապես վճարված պետական տուրքի գումար:
Դատարանը գտել է, որ պատասխանողի կողմից տարածած «Հրաման» վերտառությամբ տեղեկությունում տեղ գտած որպես «հանրային սննդի օբյեկտի դեմ ոտնձգություն», «մարդկության նկատմամբ հանցագործություն» կատարող սուբյեկտ Վարդան Աթայանին որակելը արատավորում է հայցվորին, քանի որ նրան վերագրվող արարքներն իրենց բնույթով հանցագործություններ են։ Հանցագործությունը՝ որպես հանրության կողմից պարսավելի արարք, չի կարող չարատավորել այն անձին, ում վերագրվում է նման արարքի կատարումը։ Ավելին` հայցվորի վերաբերյալ կատարված արտահայտությունները զուգորդվել են նրա լուսանկարը Բեն Լադենի լուսանկարի կողքին փակցնելով։ «Հանրահայտ փաստ է, որ վերջինս եղել է ահաբեկիչ և կատարել է մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններ։ Հայցվորը, հանդիսանալով բանկային համակարգում բարձր պաշտոն զբաղեցնող անձ, ունենալով որոշակի սոցիալական և պաշտոնական դիրք, կարող է երրորդ անձանց կողմից ընկալվել որպես սուբյեկտ, ով իր դիրքի օգտագործմամբ կատարել է հակաիրավական արարքներ»,- նշվում է դատարանի վճռի պատճառաբանական մասում։
Դատարանը գտել էր նաև, որ «Հրամանում» տեղ գտած արտահայտությունները նպատակ են հետապնդել նսեմացնելու հայցվորի հեղինակությունը և նվաստացնելու նրան։

В Армении идет судебная тяжба: “Абгар Пятый” против Усамы Бен Ладена, Садама Хусейна и “Юнибанка” 01/31/2013   09:42  |  Лента новостей
Апелляционный гражданский суд Армении под председательством Гоар Матинян и с участием судей Левона Григоряна и Армена Туманяна рассматривает гражданское дело, где через весь процесс “красной нитью” проходит Бен Ладен.
Немного о предыстории иска: истец узнал от своих знакомых, что на плакате у двери здания с вывеской “Старый Эривань” рядом с фотографией Бен Ладена красуются фотографии истца и его адвоката Айка Арутюняна, с надписью наверху: ”Признать нижеупомянутых лиц и их ближайших родственников посетителями нон-грата за совершение преступления против человечества или за посягательство на объект общепита”.
1.Айк Арутюнян
2.Вардан Атаян
3.Бен Ладен
4.Садам Хусейн
Запрещается обслуживать вышеупомянутых лиц на сей территории.
Подобное поведение ответчика обусловлено деятельностью истца, в настоящее время являющегося председателем управления ЗАО “Юнибанк”, в частности, гражданско-правовой тяжбой и рядом других судебных дел, возникших между холдингом “Старый Эривань” и ЗАО “Юнибанк” из-за кредитных отношений.
Суд административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Карине Петросян 12.10.2012 вынес решение касательно иска по делу о сведениях, порочащих честь и достоинство, согласно которому обязал ответчика ООО «Абгар Пятый”публично принести извинения истцу Вардану Атаяну, опубликовав текст извинения с фотографией истца в газете “Республика Армения”.
По решению суда от ООО “Абгар Пятый” была взыскана в пользу Вардана Атаяна сумма в размере 500 тыс. драмов в качестве компенсации за моральный вред и 14.000 драмов в качестве суммы госпошлины.
Суд квалифицировал распространенную ответчиком информацию под заголовком “Приказ”, а также формулировки “посягательство на объект общепита” и “преступление против человечности”, как порочащие истца, поскольку приписываемые ему деяния по своей сути являются преступлениями. А преступление, как чудовищный поступок, не может не опорочить того, кому оно вменяется. Более того, к заявлению в адрес истца прилагалась фотография В. Атаяна, размещенная рядом с фотографией Бен Ладена. Общеизвестный факт, что последний был террористом и совершал преступления, направленные против человечества. Истец, будучи человеком, занимающим высокий пост в банковской системе, может быть воспринят третьими лицами, как субъект, который, используя свое служебное положение, совершил противоправное деяние”,- говорится в мотивировочной части решения суда.
Суд также счел, что выражения, нашедшие место в “Приказе”, преследовали цель подмочить репутацию истца и унизить его.