Նվազել են լրագրողների նկատմամբ ֆիզիկական բռնությունները 01/29/2013   14:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
2011թ.-ի համեմատությամբ 2012թ.-ին լրագրողների նկատմամբ ֆիզիկական բռնությունների քանակը նվազել է, մինչդեռ տեղեկություններ ստանալու և տարածելու իրավունքի խախտումների քանակը զգալիորեն աճել, ինչը նկատելի է հատկապես ընտրությունների օրերին:
«2012թ.-ին հաստատվել է այն դիտարկումը, որ ընտրություններին ներքաղաքական մթնոլորտը սրվում է, ինչի հետևանքով ավելանում են ճնշումները լրագրողների և լրատվամիջոցների վրա»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ՝ ԽԱՊԿ 2012 տարեկան զեկույցը ներկայացնելով, ասաց «Խոսքի ազատության պաշտպանության» կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը:
2012թ.-ին լրագրողների նկատմամբ ֆիզիկան բռնությունները եղել են 4-ը, ԶԼՄ-ների և դրանց աշխատակիցների նկատմամբ ճնշումները՝ 37-ը, իսկ տեղեկություն ստանալու և տարածելու իրավունքի խախտումները՝ 23-ը:
Անդրադառնալով լրագրողների և լրատվամիջոցների դեմ վիրավորանքի և զրպարտության վերաբերյալ դատական գործերին՝ Ա.Մելիքյանը նշեց, որ 2012թ.-ին դրանց թիվը նվազել է և արձանագրվել է նման 16 հայց, իսկ 2011թ.-ին եղել է 36 հայց: Նրա տեղեկացմամբ, եթե 2011թ. ընդդեմ լրագրողների կամ լրատվամիջոցների հայցերը ներկայացվել են հիմնականում քաղաքական գործիչների կողմից, ապա 2012թ.-ին ընդամենը մեկ դեպք է գրանցվել՝ քաղաքական գործիչը դատական հայց է ներկայացրել ընդդեմ բլոգերի:
Ինչ վերաբերվում է «Ժողովուրդ» օրաթերթի դեմ դատական հայցին՝ Աշոտ Մելիքյանը նշեց, որ «թերթը հայտնվել է ծանր վիճակում, սակայն ամեն ինչ արել է որպեսզի օբյեկտիվ ներկայացնի իրավիճակը»: Վերջինս հույս հատնեց, որ դատարանը օբյեկտիվ կլինի, իսկ թերթին պետք է սատարեն նաև գործընկերները:

Ашот Меликян: “Количество случаев применения физического насилия в отношении журналистов сократилось” 01/29/2013   14:51  |  Лента новостей
По сравнению с 2011г. количество случаев применения физического насилия в отношении журналистов поубавилось, когда как число нарушений права получения и распространения сведений существенно выросло, что особо заметно в предвыборный период.
“В 2012г. утвердилось мнение, что внутриполитическая ситуация в стране в период выборов обостряется, вследствие чего растет количество случаев оказания давления на журналистов и средства массовой информации”, - сегодня в ходе встречи с журналистами, представляя годовой доклад КЗСС, отметил председатель Комитета по защите свободы слова Ашот Меликян.
В 2012г. в отношении журналистов было зафиксировано 4 случая применения насильственных действий, а также 37 случаев оказания давления на СМИ, а случаев нарушения права получения и распространения информации оказалось 23.
Что же касается судебных дел против журналистов и СМИ по факту оскорбления и клеветы, А. Меликян отметил, что в 2012г. число их сократилось и что было зарегистрировано всего 16 подобных исков против 36 в 2011г. По его сведениям, если в 2011г. иски, в основном, были поданы гражданскими лицами, то в 2012г. зафиксирован лишь один единственный случай, когда гражданское лицо подало иск в суд против блогера.
Что же касается судебного иска против газеты “Жоговурд”, то Ашот Меликян отметил, что “газета оказалась в тяжелейшей ситуации, однако он сделал все от него зависящее, чтобы объективно обрисовать ситуацию”. А. Меликян выразил надежду, что суд проявит беспристрастность и объективность, а газету должны поддержать также коллеги".