Մեղադրվում է շարքայինի գլխին դրոշակով հարվածելու համար 01/29/2013   11:01  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Պաշտպանության նախարարության քննչական ծառայությունն արդեն ավարտել է վաշտի հրամանատարի կողմից շարքային զինծառայողին դրոշակով հարվածելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Եղեգնաձորի կայազորի դատախազությունը  հաստատել է մեղադրական եզրակացությունն ու գործն ուղարկել դատարան։
ՀՀ ՊՆ թիվ N զորամասի 1-ին գումարտակի 2-րդ վաշտի հրամանատար, կոչումով կապիտան Էդգար Մարկոսյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 1-ին մասով, ավելի որոշակի` իր պաշտոնեական լիազորությունների սահմանն անցնելու համար:
Քննությամբ մասնավորապես պարզվել է, որ նա իր պաշտոնեական լիազորությունների սահմանն անցել է խստապահանջ պետի տպավորություն թողնելու, անձնակազմի շրջանում իր գերկայությունն ամրապնդելու, սեփական անձի գերկայությունն ընդգծելու անձնական շահագրգռվածություններից ելնելով:
Էդգար Մարկոսյանը, մեղադրական եզրակացության համաձայն, առանց թույլտվության շարքից դուրս գալու և գումարտակ գնալու համար 2012թ. նոյեմբերի 28-ին՝ ժամը 17:00-ի սահմաններում, հիշյալ ստորաբաժանման 2-րդ հարկի միջանցքում բռնություն է գործադրել իր նկատմամբ ստորադրյալ հանդիսացող, նույն գումարտակի 2-րդ վաշտի 2-րդ դասակի 3-րդ ջոկի պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Գևորգ Գասպարյանի նկատմամբ: Բռնությունն արտահայտվել է փայտյա ազդանշանային դրոշակով շարքայինի գլխին հարվածելով, որով Գ. Գասպարյանի առողջությանը դիտավորությամբ թեթև վնաս է պատճառել` առողջության կարճատև քայքայումով:

Командир роты ударил рядового флажком по голове и теперь ответит перед законом 01/29/2013   11:21  |  Актуальная тема
Следственная служба Минобороны РА завершило предварительное расследование уголовного дела, возбужденное в отношении командира роты, ударившего рядового флажком по голове. Прокуратура Ехегнадзорского гарнизона подтвердила обвинительное заключение и направила дело в суд.
Командир 2-й роты первого батальона N-ской воинской части Минобороны РА, капитан по званию Эдгар Маркосян обвиняется по ч. 1 ст. 375 УК РА в превышении служебных полномочий.
В ходе следствия, в частности, выяснилось, что он допустил превышение служебных полномочий, исходя из личных интересов, желая оставить впечатление сурового начальника и подчеркнуть свое превосходство перед остальными.
Согласно обвинительному заключению, Эдгар Маркосян 28 ноября 2012г. в районе применил насилие в отношении своего подопечного, солдата срочной службы 3-го отряда 2- го взвода, 2-й роты Геворга Гаспаряна, мотивируя это тем, что рядовой без разрешения покинул строй и направился в батальон. Э. Маркосян ударил рядового сигнальным флажком по голове, вследствие чего здоровью Г. Гаспаряна умышленно был причинен легкий вред, вызвавший кратковременное расстройство здоровья.