Բյուրոն հաստատել է ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելության կազմը 01/29/2013   19:42  |  Ընտրական իրավունք
Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի Բյուրոյի կողմից հաստատվել է Վեհաժողովի ՀՀ նախագահի փետրվարի 18-ի ընտրությունների կապակցությամբ ձևավորված դիտորդական առաքելության վերջնական կազմը: Պատվիրակության  ղեկավարը չի փոխվել, սակայն կազմում որոշակի փոփոխություններ տեղի են ունեցել: Այս մասին հունվարի 29-ի ասուլիսում հայտնեց ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար, Ազգային ժողովի Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը` ամփոփելով Վեհաժողովի հունվարի 21-ից 25-ը Ստրասբուրգում կայացած ձմեռային նստաշրջանի արդյունքները:
Ի պատասխան «Pastinfon.am»-ի թղթակցի հարցի` Դ.Հարությունյանը նշեց, որ դիտորդական առաքելությունների անդամները գրեթե միշտ փոխարինվում են, և որևէ զարմանալի բան չկա: Ըստ նրա, Բյուրոյի նիստից հետո էական փոփոխություններ կազմում լինել չեն կարող, որովհետև այն հաստատում է ԵԽԽՎ-ի ժամանակավոր հանձնաժողովի կարգավիճակ ունեցող դիտորդական առաքելության հիմնական կազմը և փոխարինողներին: «Եթե հիմնական կազմից որևէ մեկը չկարողանա գալ, ապա նրան կփոխարինի փոխարինողներից որևէ մեկը, նոր անձ չի կարող այլևս հայտնվել այդ ցուցակում»:
ԵԽԽՎ-ի դիտորդական առաքելության նախնական զեկույցից իր հայտնած դժգոհության կապակցությամբ էլ Դ.Հարությունյանը նշեց. «Բնականաբար, ես իմ դժգությունն ուղարկել եմ ոչ միայն այն անձանց, ովքեր տարածել էին մամլո հաղորդագրությունը, այլև այն ուղարկել էի Վեհաժողովի Գլխավոր քարտուղարին: Դա դարձել է լուրջ քննարկման առարկա ԵԽԽՎ-ի և ԵԽ-ի Նախարարների կոմիտեի տարբեր մարմիններում»:
Դ.Հարությունյանը նշեց, որ, մասնավորապես, ընտրական ցուցակների, արտասահմանում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների ընտրական իրավունքի իրացման և ընտրողների շրջանում առկա պասիվության մասին դիտորդների «ձևակերպումները կոռեկտ չէին. անորոշ բան չկա, շատ որոշակի է, և որևէ բան չի փոխվել նախորդ ընտրություններից հետո»:

Бюро ПАСЕ утвердило окончательный состав наблюдателей 01/30/2013   09:32  |  Избирательное право
Бюро утвердило окончательный состав наблюдательской миссии ПАСЕ для осуществления мониторинга на предстоящих 18 февраля президентских выборах. Руководителя делегации никто не сменил, а вот в составе произошли некоторые изменения. Об этом на состоявшейся 29 января пресс-конференции сообщил руководитель армянской делегации в ПАСЕ, председатель постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Давид Арутюнян, обобщая результаты зимней сессии, состоявшейся в Страсбурге с 21- 25 января.
Д. Арутюнян отметил, что члены наблюдательской миссии почти всегда меняются, и  в этом нет ничего удивительного. После заседания Бюро существенных изменений состава не следует ожидать.”Если кто-то из основного состава не сможет приехать, то его сменит кто-то из сменяющих, поскольку новый человек не может оказаться в этом списке”.
Что же касается его недовольства предварительным докладом наблюдательской миссии ПАСЕ, Д. Арутюнян отметил, что “естественно, я направил свое недовольство не только тем, кто распространил пресс-релиз, а направил его непосредственно генеральному секретарю Ассамблеи. Это стало предметом серьезной дискуссии в различных органах Комитета министров СЕ и ПАСЕ”.
Формулировки наблюдателей касательно избирательных списков граждан Армении, находящихся за рубежом и реализации избирательного права, а также по поводу пассивности, наблюдаемой в кругах избирателей, по мнению Д. Арутюняна, не корректны. “Нет ничего неопределенного, все предельно ясно, и ничего с прошлых выборов не изменилось”, - резюмировал руководитель армянской делегации в ПАСЕ.
11:57 28/01/2013  |  Избирательное правоВ Армении стартуют курсы переподготовки для членов УИК
15:18 26/01/2013  |  Избирательное право“iditord” зафиксировал 6 нарушений избирательного законодательства
20:13 25/01/2013  |  Избирательное право“Наследникам” на ул. Раффи мешали раздавать агитационные буклеты
19:49 25/01/2013  |  Избирательное правоЦИК дала три дня кандидату-эпосоведу В. Седракяну на устранение нарушений
19:20 25/01/2013  |  Избирательное право Кандидат в президенты В. Седракян убирает баннеры, размещенные с нарушением закона