Զատիկյանի գործով վկաները հրաժարվում են նախաքննական ցուցմունքներից 01/29/2013 17:37 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատարանը՝ դատավոր Տիգրան Պետրոսյանի նախագահությամբ, նույն տարածքի նախկին թաղապետ Վահան Զատիկյանի որդու՝ Սեդրակ Զատիկյանի սպանության գործով այսօրվա նիստում որոշեց դիմել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությանը՝ վկաների նկատմամբ խոշտանգումներ կատարելու հայտարարությունները քննության առնելու համար:
Մալաթիայի ոստիկանության բաժնում նախաքննության ընթացքում իր նկատմամբ խոշտանգումների մասին այսօր հայտարարեց վկա, գործով ամբաստանյալ Ստեփան Հակոբյանի ընկերը՝ Ահարոն Հակոբյանը: Նախորդ նիստում նույնաբովանդակ հայտարարություն էր արել նաև վկա Արամայիս Սեդրակյանը:
Ըստ Ահարոն Հակոբյանի՝ իրենից երկու անգամ ցուցմունքներ են կորզվել խոշտանգումների միջոցով՝ դիմակավոր անձինք ուժգին հարվածներ էին հասցնում իր գլխին, ոտնաթաթերի տակ, կողերին: Ծեծին հնարավոր չէր դիմանալ, այդ պատճառով էլ տվել է իրականությանը չհամապատասխանող ցուցմունքներ: Վկան հավելեց, որ դրանք իր ցուցմունքները չեն, «տպած բերել են, ծեծելով պարտադրել են», և ինքը դրանք ստորագրել է: Նա հայտնեց նաև, որ ոստիկաններն իրենց տուն դիմումի ձև էին բերել առ այն, որ «խնդրում եմ ոչ մեկի հետ ինձ առերես չհարցաքննել»՝ իր անվտանգությունից ելնելով: Ինքը, սակայն, նման դիմում չի գրել:
Նախաքննական ու դատաքննական ցուցմունքների միջև էական հակասությունների պատճառով հրապարակվեցին վկայի ցուցմունքն ու լրացուցիչ ցուցմունքը: Ըստ առաջինի՝ Սեդրակ Զատիկյանի սպանությունը պատվիրել են Ստեփան Հակոբյանն ու Նարեկ Խաչատրյանը, և այդ մասին վկային հայտնել է վերջինը:
Ըստ նախաքննական լրացուցիչ ցուցմունքի՝ հիշյալ երկու անձինք սպանությունը կատարողին՝ Արսեն Առուշանյանին իր՝ վկայի, միջոցով գումար են փոխանցել:
Ահարոն Հակոբյանը նորից հայտարարեց, որ դա իր ցուցմունքը չէ: «Լավ, գեղեցիկ» գրել են, բրավո»:
Մեղադրող Արմեն Մարուխյանի հարցին, թե այնուամենայնիվ ցուցմունքներում կան բաներ, որոնք, ըստ վկայի համապատասխանում են իրականությանը, վկան պատասխանեց՝ երևի, ապա նորից հավելեց, որ տպած բերել են, հարցաքննություն չի եղել. «Ես ոչ քննիչ եմ տեսել, ոչ էլ հարցաքննող», - ասաց նա: Վկան հերքեց նաև փող փոխանցելու մասին ցուցմունքը և հայտարարեց, որ ինքը Նարեկ Խաչատրյանի խնդրանքով ընդհանուր ընկերոջ՝ Արմեն Բեկջանյանի հետ մաքսազերծման վերաբերյալ փաստաթղթեր է փոխանցել անծանոթ մի անձի: Նա հերքեց նաև նախաքննական ցուցմունքն այն մասին, թե տուժողի ու ամբաստանյալի միջև թշնամանք է եղել: Ըստ վկայի, հարաբերությունները սառել էին, բայց թշնամանք չկար:
Այս գործով միակ ամբաստանյալը Ստեփան Հակոբյանն է՝ ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանի (Լեդի Հակոբ) եղբորորդին, ով մեղադրվում է Սեդրակ Զատիկյանի սպանությունը կազմակերպելու մեջ: Ըստ մեղադրանքի՝ Ստեփան Հակոբյանը Նարեկ Խաչատրյանի հետ, նախնական համաձայնությամբ, նախկինում ունեցած վեճի պատճառով վրեժխնդիր լինելու նպատակով, Արսեն Առուշանյանին նյութապես շահագրգռելով դրդել` պատվիրել են սպանել Սեդրակ Զատիկյանին:
Բացի այդ Ստեփան Հակոբյանը ապօրինի կերպով ձեռք է բերել և մինչև 2006թ. հունիսի 23-ն ապօրինի կերպով պահել է ռազմամթերք հանդիսացող փամփուշտներ, որոնք հայտնաբերվել են 2006 թվականի հունիսի 23-ին` իրեն պատկանող տանը կատարված խուզարկությամբ:
Հաջորդ՝ հունվարի 31-ին նշանակված նիստը տեղի կունենա «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում, որտեղ կհարցաքննվի այս գործով վկա, Սեդրակ Զատիկյանի սպանության համար ցմահ ազատազրկման դատապարտված Արսեն Առուշանյանը:

Свидетели по делу С.Затикяна отказываются от ранее данных показаний 01/29/2013   19:31  |  Актуальная тема
Суд административного района “Малатия-Себастия” под председательством судьи Тиграна Петросяна на сегодняшнем заседании по делу об убийстве сына покойного главы того же района принял решение обратиться в Специальную Следственную службу для расследования заявлений о применении пыток в отношении свидетелей.
Сегодня в ходе предварительного следствия в отделение полиции Малатии поступило заявление от свидетеля, друга Степана Акопяна Агарона Акопяна о том, что он подвергался пыткам. А в ходе предыдущего судебного заседания о применении пыток заявил свидетель Арамаис Седракян.
Агарон Акопян заявил, что из них с помощью пыток признательные показания выбивали неизвестные в масках. Били его сильно по голове, по пяткам, по ребрам. Было нестерпимо больно, потому они и дали не соответствующие действительности показания. Свидетель добавил, что это не его показания. Они заблаговременно были напечатаны и подписаться под ними его насильно заставили. Он рассказал также, что полицейские принесли ему форму заявления со следующим содержанием – “прошу не устраивать мне ни с кем очную ставку”, исходя из моей же безопасности. Он, однако, не писал подобного заявления.
Ввиду наличия существенных противоречий между показаниями, данными в ходе предварительного расследования и в суде, были оглашены показания свидетеля, а также дополнительные показания. Согласно первым показаниям, убийство Седрака Затикяна заказали Степан Акопян и Нарек Хачатрян. Согласно же дополнительному показанию, данному при производстве предварительного расследования, вышеупомянутые лица через свидетеля передали деньги исполнителю убийства Арсену Арушаняну.
Агарон Акопян снова заявил, что это не его показания и воскликнул: “Все красиво исписали, браво”.
На вопрос обвинителя Армена Марухяна, есть ли, тем не менее, в показаниях детали, которые соответствуют, по мнению свидетеля, действительности, свидетель ответил, что возможно, но затем снова добавил, что они заранее были напечатаны, и никакого допроса не было. “Я не видел ни следователя, ни допрашивающего”, - заявил он. Свидетель также отрицал факт передачи денег, отмеченный в показаниях, и заявил, что он по просьбе Нарека Хачатряна вместе с их общим другом Арменом Бекджаняном собрали документы, необходимые для растаможки, и передали их незнакомому человеку. Он также отрицал показания, данные в ходе предварительного расследования, касательно того, что потерпевший и подсудимый враждовали. Согласно свидетелю, отношение несколько охладели, но вражды никакой не было.
Единственным подсудимым в этом деле является Степан Акопян, племянник экс-депутата НС Акопа Акопяна, более известного как Леди Акоп. Подсудимый обвиняется в организации убийства Седрака Затикяна.
Согласно обвинению, он, придя к предварительному согласию с Нареком Хачатряном, вместе с последним вознамерились и спланировали отомстить потерпевшему из-за ранее завязавшейся между ними потасовки и, материально заинтересовав Арсена Арушаняна, подговорили его на убийство, заказав ему Седрака Затикяна.
Кроме того, Степан Акопян обвиняется в незаконном приобретении и хранении боеприпасов. Согласно обвинительному заключению, патроны были обнаружены 23 июня 2006г. в ходе обыска, проведенного в принадлежащем ему доме.
Следующее заседание, назначенное на 31 января, состоится в УИУ “Нубарашен”, где будет допрошен осужденный на пожизненное заключение за убийство Седрака Затикяна, свидетель по данному делу Арсен Арушанян.