ՀՀ Նախագահի թեկնածուի նախընտրական շտաբի ահազանգի հիման վրա նախապատրաստվում են նյութեր 01/29/2013 17:22 | Ընտրական իրավունք
2013թ. հունվարի 24-ին` ժամը 14:50-ին, ՀՀ Նախագահի թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նախընտրական շտաբից Հ. Նորեյանը ահազանգել է ՀՀ ոստիկանություն և հայտնել, որ Արարատի մարզի Վանաշեն համայնքի ղեկավար Ա. Գրիգորյանը խոչընդոտում է թեկնածուի քարոզարշավը: Մասնավորապես` թեկնածուի նախընտրական շտաբի անդամները ցանկանում են քարոզչական պաստառներ փակցնել գյուղում, սակայն գյուղապետը գումար է պահանջում:
Հաղորդման հիման վրա ՀՀ ոստիկանության Արարատի բաժնում նախապատրաստվող նյութերի ընթացքում Վանաշենի գյուղապետ Ա. Գրիգորյանը բացատրություն է տվել, որ նկատելով անծանոթ անձանց, մոտեցել է` ճշտելու, թե ովքեր են: Վերջիններս ներկայացել են որպես ՀՀ Նախագահի թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նախընտրական շտաբի անդամներ և հայտնել, որ ցանկանում են գյուղում քարոզչական պաստառներ փակցնել: Ա. Գրիգորյանը նրանց բացատրել է պաստառներ փակցնելու կարգը, որ նախօրոք պետք է դիմում ներկայացնեն և միայն դրանից հետո պաստառները պետք է փակցնեն դրանց համար նախատեսված տեղերում:
Սակայն շտաբի անդամները չեն համաձայնել նրա հետ` հայտարարելով, որ գյուղապետը խոչընդոտում է նրանց աշխատանքը: Գյուղապետը ներկայացրել է նաև 2012թ. դեկտեմբերի 17-ի որոշումը` քարոզչական պաստառներ փակցնելու համար տեղեր /3 հասցե/ առանձնացնելու մասին:
Հ. Նորեյանը և մյուսները 25.01.2013թ դրությամբ դեռևս չեն ներկայացել` բացատրություն տալու համար: Նրանք ծանուցագրով հրավիրվել են ոստիկանության բաժին:

В Полиции готовят материалы на основании заявления членов предвыборного штаба Раффи Ованнисяна 01/29/2013 19:07 | Избирательное право
24 января 2013г. в районе 14.50 Нореян из предвыборного штаба кандидата в президенты Раффи Ованнисяна заявил в Полицию РА о том, что глава сельской общины Ванашен Араратской области препятствует проведению предвыборной кампании кандидата. В частности, члены предвыборного штаба кандидата желают разместить агитационные баннеры на территории села, однако глава сельской общины требует за это деньги.
На основании заявления в ходе подготовки материалов дела глава сельской общины А. Григорян дал разъяснения в отделении Полиции г. Арарата, что, заметив незнакомых людей, подошел к ним поинтересоваться, кто они. Последние представились членами предвыборного штаба кандидата в президенты Р. Ованнисяна и изъявили желание развесить на территории села предвыборные агитационные плакаты. А. Григорян объяснил им, что для этого необходимо заведомо подать заявление и только после этого можно размещать баннеры в специально предусмотренных для этого местах .
Однако члены штаба не согласились с ним, заявив, что глава сельской общины вставляет им палки в колеса. А. Григорян представил также решение от 17 декабря 2012г., согласно которому, на размещение агитплакатов отведено 3 места.(по трем адресам).
Нореян и другие по положению на 25.01.2013г. еще не явились для дачи показаний, хотя были оповещены надлежащим образом.