ՄԻՊ-ը վիճարկում է ՊԵԿ-ի լիազորությունը 01/28/2013   15:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 30-ին Սահմանադրական դատարանը գրավոր ընթացակարգով քննության կառնի ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի դիմումի հիման վրա գործը: Կարեն Անդրեասյանը վիճարկում է «Հարկերի մասին» օրենքի 30.2-րդ հոդվածի 1-ին, 2-րդ և 5-րդ պարբերությունների սահմանադրականությունը:
ՄԻՊ-ը, մասնավորապես, հակասահմանադրական է համարում ՊԵԿ-ի կողմից հարկատուների գույքի վրա արգելանք դնելու լիազորությունը:
Ըստ դիմումատուի, այսօր ՊԵԿ-ը գործարարների, անհատ ձեռներեցների և այլ հարկատուների կողմից չկատարված հարկերի չափը հինգ հարյուր հազար կամ ավելի դրամ կազմելու դեպքում օրենքով սահմանված կարգով իրավունք ունի հարկ հրապարակել վճարողի գույքի վրա արգելանք դնելու մասին հանձնարարագիր: Այսինքն` հարկատուի դրամական միջոցների կամ սեփականության վրա կալանք է դրվում:
Պաշտպանն ընդգծում է, որ «Հարկերի մասին» ՀՀ օրենքի 30.2-րդ հոդվածի դրույթները հակասում են ՀՀ Սահմանադրության 31-րդ հոդվածին։ Վիճարկվող հոդվածը նախատեսում է, որ գույքի արգելանքը հարկային մարմնի կողմից վերահսկվող եկամուտների գծով պարտավորության կատարումն ապահովելու նպատակով հարկ վճարողի գույքային իրավունքների սահմանափակման միջոցով հարկային մարմնի կողմից իրականացվող գործողություն է: Այսինքն՝ հոդվածը նախատեսում է անձի սեփականության իրավունքի սահմանափակում` հարկային մարմնի կողմից անձի գույքի վրա արգելանք դնելու միջոցով: Մինչդեռ ՀՀ Սահմանադրության 31-րդ հոդվածի համաձայն՝ ոչ ոքի չի կարելի զրկել սեփականությունից, բացառությամբ դատական կարգով՝ օրենքով նախատեսված դեպքերի:
Կարեն Անդրեասյանի պնդմամբ, «սեփականությունից զրկել» դրույթը իր մեջ ներառում է նաև անձի սեփականության իրավունքի ոչ միայն դադարում, այլև այնպիսի սահմանափակում, որի արդյունքում սեփականատերը զրկվում է իրեն պատկանող օբյեկտն իր հայեցողությամբ տիրապետելու, ըստ նշանակության օգտագործելու և այն տնօրինելու հնարավորությունից:

Омбудсмен Армении оспаривает полномочие КГД по наложению ареста на имущество 01/28/2013   17:04  |  Лента новостей
30 января Конституционный суд в порядке письменной процедуры возьмет на рассмотрение дело на основании заявления Защитника прав человека. Карен Андреасян оспаривает конституционность параграфов 1,2 и 5 ст. 30.2 закона “О налогах”.
Омбудсмен, в частности, считает антиконституционным полномочие Комитета государственных доходов, наделяющее его возможностью налагать арест на имущество налогоплательщиков.
Согласно заявителю, сегодня КГД в порядке, установленном законом, имеет право опубликовать распоряжение о наложении ареста на имущество бизнесмена, частного предпринимателя и других налогоплательщиков, не уплативших налог на сумму в размере 500 тыс. драмов и больше, то есть, на денежные средства или собственность налогоплательщика налагается арест.
Омбудсмен подчеркивает, что положения статьи 30.2 закона “О налогах” противоречит статье 31 Конституции РА. Оспариваемая статья предусматривает, что наложение запрета налоговым органом, осуществляющим контроль по линии доходов путем ограничения имущественных прав налогоплательщика, является деятельностью, осуществляемой налоговым органом. То есть, статья предусматривает ограничение права на собственность путем наложения запрета налоговым органом на имущество налогоплательщика, когда как, согласно ст. 31 Конституции РА, никого нельзя лишать собственности, за исключением случаев, предусмотренных законом для лишения в судебном порядке.
Карен Андреасян настаивает, что тезис “лишение собственности” включает в себя не только приостановление права человека на владение собственностью, а также такое ограничение, в результате которого собственник лишается возможности владеть принадлежащим ему объектом, использовать его по назначению и на свое усмотрение распоряжаться им.