Մեղադրողը միջնորդում է վերադառնալ նախկին մեղադրանքին 01/28/2013   15:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Արշակ Խաչատրյանի նախագահությամբ, կքննի ՀՀ ԱԱԾ նախկին քննիչ  Վլադիմիր Կոթոլյանի գործով կրկնակի բողոքներն՝ ընդդեմ Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանի՝ դատավոր Մխիթար Պապոյանի նախագահությամբ, կայացրած անցյալ տարվա դեկտեմբերի 13-ի դատավճռի:
Մեղադրող  Աշոտ Նադոյանը  միջնորդում է բեկանել  ընդհանուր իրավասության դատարանի հիշյալ դատավճիռը, որով առանձնապես խոշոր չափերի կաշառք ստանալու մեղադրանքը վերաորակել էր խարդախության՝ խոշոր չափերով և կաշառք ստանալու պատրվակով, ամբաստանյալը  դատապարտվել  էր 5  տարվա ազատազրկման,  համաներման կիրառմամբ ամբաստանյալի պատժի չկրած մասը կրճատվել  էր մեկ երրորդով:
Մեղադրողը միջնորդում է  Վլադիմիր Կոթոլյանին մեղավոր ճանաչել նախկին մեղադրանքով՝ ՀՀ քրեական  օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, և  դատապարտել ազատազրկման 7 տարի ժամկետով` անձնական գույքի մեկ երրորդ մասի բռնագրավմամբ , սակայն ոչ ավելի 1.484.560 ՀՀ դրամ գումարից:
Ամբաստանյալի պաշտպան Վաղարշակ Գևորգյանը միջնորդում է ամբողջությամբ բեկանել ընդհանուր իրավասության դատարանի հիշյալ դատավճիռը, Վլադիմիր Կոթոլյանի նկատմամբ քրեական գործի վարույթը կարճել և դադարեցնել քրեական հետապնդումը: Մերժելու դեպքում պաշտպանը միաժամանակ միջնորդում է նշանակել նույն հոդվածի սանկցիայով նախատեսված ազատազրկման հետ չկապված պատիժ` տուգանք կամ նվազագույն կամ համաչափ պատիժ:
Հիշեցնենք, որ այս գործը արդեն երկրորդ անգամ է գտնվում վերաքննիչ դատարանում՝ առաջին դատաքննությամբ կաշառք ստանալու մեղադրանքով 7 տարվա ազատազրկման դատապարտող դատավճիռը բեկանվել էր և ուղարկվել նույն դատարան՝ նոր քննության:

Обвинитель по делу экс-следователя СНБ В. Котоляна настаивает на прежнем вердикте 01/28/2013   16:28  |  Лента новостей
Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Аршака Хачатряна рассматривает повторную жалобу по делу бывшего следователя СНБ Владимира Котоляна против приговора от 13 декабря прошлого года, вынесенного судом административных районов Кентрон и Норк –Мараш под председательством судьи Мхитара Папояна.
Обвинитель Ашот Надоян ходатайствует об отмене вышеупомянутого вердикта суда, согласно которому обвинение во взяточничестве в особо крупном размере было переквалифицировано в мошенничество в особо крупном размере под предлогом получения взятки. Подсудимый был приговорен к 5 годам лишения свободы. По решению об амнистии, принятому по случаю 20-летия независимости Республики Армения, суд сократил подсудимому неотбытую им часть наказания на одну треть.
Обвинитель ходатайствует признать виновным Владимира Котоляна по прежнему обвинению в соответствии с п.2 ч. 4 ст. 311 Уголовного кодекса РА и назначить ему наказание в виде лишения свободы сроком на 7 лет с конфискацией 1/3имущества, однако не превышающего сумму в размере 1.484.560 драмов.
Адвокат подсудимого Вагаршак Геворгян ходатайствует о полной отмене вышеупомянутого приговора суда общей юрисдикции, прекращении производства уголовного дела в отношении Владимира Котоляна и приостановлении уголовного преследования. В случае отказа сторона защиты одновременно ходатайствует о назначении предусмотренного по санкции той же статьи наказания, не связанного с лишением свободы: штраф или минимальный срок, или равноценное этому наказание.
Напомним, что это дело уже в третий раз находится в Апелляционном суде. Первый приговор суда о назначении наказания сроком на 7 лет лишения свободы был отменен, и дело было направлено в тот же суд на новое рассмотрение.