Հայրիկյանը դադարեցնում է հացադուլը 01/27/2013 23:48 | Ընտրական իրավունք
Հացադուլի երրորդ օրը ՀՀ նախագահի թեկնածու, «Ազգային ինքնորոշում» միության նախագահ Պարույր Հայրիկյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ: Ստորև ներկայացնում ենք հայտարարությունն ամբողջությամբ.
«Հացադուլիս երրորդ օրն է։ Կյանքումս առաջին անգամ է, որ առանց ջրի մեկ օրից ավել եմ գոյատևում՝ լիարժեքորեն մասնակցելով ընթացիկ գործերին, կատարելով թե՛ մտավոր և թե՛ մարմնական աշխատանքները։ Այսօր մարզանքս չարեցի՝ սրտիս շրջանում ճնշվածություն կար։ Ընդհանրապես խորհուրդ են տալիս չուտելու ժամանակ շատ ջուր խմել, բայց քանի որ Անդրեաս Ղուկասյանի անժամկետ հացադուլին սատարում եմ միայն եռօրյա հացադուլով, որոշեցի գնալ չոր տեսակի կիրառման ճանապարհով։
Քիչ անց ևս մեկ անգամ կայցելեմ իրեն․․․
Ի դեպ, քայլս վարակիչ է դարձել և նույնիսկ կարող է շարունակական լինել։ Երեկ Շանթ Հարությունյանն ասաց, որ իմ ավարտելու պահից ինքն է ազդարարելու եռօրյա հացադուլ:
Եվրոպական մասնագիտական կազմակերպության հարցումներով, չնայած ես թեկնածուների շարքում երրորդն եմ, սակայն մեկ այլ՝ քաղաքական գործի համար կարևորագույն անվանակարգում՝ ծրագրերի նկատմամբ ժողովրդի վերաբերմունքի ոլորտում՝ առաջատարը։
Այսինքն՝ եթե առաջադրված ծրագրերի նկատմամբ ժողովրդի ունեցած վերաբերմունքով այսօր որոշվեր առաջատար քաղաքական գործիչը (իսկ դա, որպես կանոն, հիմնական չափորոշիչն է), ապա մենք մտածելու բան չէինք ունենա․․․ Բայց փաստ է, ու դա հաստատվում է նաև մեր մարդկանց կատարած անաչառ հարցումներով, որ ծրագիր-քաղաքական գործիչը մի քանի անգամ ավելի շատ ձայներ ունի, քան մարդ-քաղաքական գործիչը։ Այդ տարբերությունը կարող էր նույնիսկ մի քանի տասնյակ տոկոսով արտահայտվել, բայց երբ մի քանի հարյուր տոկոս է, պետք է ենթադրել, որ մարդիկ ոչ բնականոն իրավիճակում են՝ վախեցած կամ ․․․ Այս կամ-ն է, որ պետք է արագ պարզենք ու արագացնենք մարդ-գործիչ և ծրագիր գործիչ վարկանիշների ներդաշնակումը»։
Հիշեցնենք, որ Պարույր Հայրիկյանը հունվարի 25-ին այցելել է Անդրիաս Ղուկասյանին և տեղեկացրել եռօրյա հացադուլով նրան միանալու մտադրության մասին՝ միաժամանակ կոչ անելով 3 օր հետո իր հետ միասին դադարեցնել հացադուլը։

Истек срок трехдневной голодовки П. Айрикяна 01/28/2013   10:32  |  Избирательное право
На третий день голодовки председатель объединения ”Национальное самоопределение” Паруйр Айрикян выступил с заявлением. Представляем вашему вниманию весь текст выступления:
“Сегодня третий день, как я объявил голодовку”.Впервые я обхожусь без воды больше одного дня, справляясь с текущими делами, выполняя как умственную, так и физическую работу. Сегодня я не упражнялся. Почувствовал неприятное давление в области сердца. Вообще, советую принимать много воды, но так как я присоединился к А. Гукасяну всего на три дня, на сей раз решил поголодать “всухомятку”.
Чуть позже я его навещу.
Кстати, мой поступок оказался заразительным. Вчера Шант Арутюнян заявил, что он последует моему примеру и объявит о трехдневной голодовке.
Хотя по опросам, проведенным европейскими международными организациями, мне и досталось третье место среди кандидатов, однако, если брать за основу тот факт, чья программа является наиболее популярной, то в этом смысле я являюсь лидером.
То есть, если бы политический деятель был избран на основе популярности программы(а это, как правило, является критерием), то нам сейчас не о чем было задумываться…Программа – политический деятель может набрать больше голосов, нежели человек-программа. Эта разница может быть выражена несколькими десятками процентов. А если показатели зашкаливают за 100 %, то скорей всего, это говорит о том, что народ запуган или… И это “или” нам, как можно скорее, предстоит выяснить и ускорить процесс гармонизации рейтингов программа-политический деятель и человек-программа.
Напомним, что Паруйр Айрикян 25 января посетил А. Гукасяна и сообщил о том, что присоединится к нему с трехдневной голодовкой, одновременно призывая его прекратить вместе с ним голодовку.