Կշարունակի կալանքի տակ մնալ՝ այլ քրեական գործով 01/25/2013 18:31 | Քրեական խրոնիկոն
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Արշակ Վարդանյանի նախագահությամբ, այսօր բավարարեց ամբաստանյալ Ստեփան Հովակիմյանի կալանքի ժամկետը երկու ամսով երկարացնելու մասին մեղադրող Ջոն Ֆարխոյանի միջնորդությունը: Ամբաստանյալի պաշտպան Արամ Ճուղուրյանը «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց, որ բողոքարկելու է այս որոշումը Վերաքննիչ քրեական դատարան:
Գողության համար Ս.Հովակիմյանի նկատմամբ նշանակված պատժի՝ 3 տարվա ազատազրկման, ժամկետը լրանում է փետրվարի 6-ին, իսկ ներկա գործով դատաքննությունն ընթանում է, և մեղադրող Ջ. Ֆարխոյանը մտավախություն ունի, որ ազատության մեջ հայտնվելով՝ Ս.Հովակիմյանը կարող է թաքնվել կամ խոչընդոտել քննությանը:
Ըստ մեղադրանքի, 2012թ. հուլիսի 26-ին՝ ժամր 15.30-ի սահմաններում, Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի նիստերի դահլիճում ընթացող դատաքննության ժամանակ, մասնակցելով որպես ամբաստանյալ, խափանելով դատաքննության նորմալ ընթացքը, իր մոտ եղած ածելիով վնասել է ձախ ձեռքի նախաբազուկը, ապա, վերցնելով սեղանին դրված բարձրախոսը, դրանով իշխանության ներկայացուցիչ հանդիսացող մեղադրող դատախազ Սամվել Հարությունյանին հարվածելու դիտավորությամբ փորձել է նետել նրա ուղղությամբ, ինչը կանխվել է ծառայություն իրականացնող ոստիկանների և դատական կարգադրիչների կողմից: Այնուհետև, մոտենալով Սամվել Հարությունյանին ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ կապված, նրա կյանքի ու առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելով՝ ոտքով հարվածել է կոնքին:

С. Овакимян, обвиняемый по другому уголовному делу, останется под стражей 01/26/2013   10:32  |  Криминальная хроника
Суд общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством Аршака Варданяна удовлетворил ходатайство обвинителя Джона Фархояна касаемо продления срока заключения на 2 месяца. Адвокат подсудимого Арам Чухурян в беседе с корреспондентом “Фактинфо” заявил, что обжалует данное решение в Апелляционном суде.
Срок наказания в отношении приговоренного к трем годам лишения свободы С. Овакимяна истекает 6 февраля, а судебное разбирательство все еще продолжается, посему обвинитель Дж. Фархоян опасается, что, оказавшись на свободе, С. Овакимян может скрыться или препятствовать следствию.
Степан Овакимян в ходе судебного заседания по вышеупомянутому делу 26 июля 2012г. около 15.30 порезал себе предплечье левой руки имеющейся у него бритвой, а затем, схватив со стола микрофон, попытался швырнуть его в сторону, являющегося представителем власти прокурора-обвинителя Самвела Арутюняна. Затем подсудимый, подойдя к Самвелу Арутюняну, нанес ему удар в бедренную часть, применив в отношении него насилие, не опасное для жизни.Пресечь дальнейшие действия подсудимого удалось сотрудникам полиции и судебным приставам.