Կապկպել են կնոջն ու պահանջել 240.000 դոլար 01/26/2013   15:34  |  Քրեական խրոնիկոն
Ապօրինի մտնելով Արտուշ Հակոբյանի առանձնատուն, լիցքավորված զենքը պահել են վերջինիս կնոջ վրա, տարել ննջասենյակ, պառկեցրել հատակին, իսկ վերջում… պահանջել 240 000 ԱՄՆ դոլար: Եղեգնաձորի ընդհանուր իրավասության դատարանում, դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի նախագահությամբ քննվող քրեական գործից, վերոնշյալից բացի, տեղեկանում ենք նաև կատարվածի առնչությամբ չորս անձանց առաջադրված մեղադրանքի այլ մանրամասների:
Ըստ այդմ, Երևանի բնակիչ Արմեն Առաքելյանը 2012թ. ապրիլի սկզբներին Երևանի ‹‹Առաջին մաս›› կոչվող տարածքում գտնվող շինանյութի շուկայում, ըստ Առաքելյանի,  իրեն անծանոթ քաղաքացուց 200 դոլարով ապօրինաբար ձեռք է բերել ու պահել 5,45 մմ տրամաչափի ‹‹ԱԿ-74›› տեսակի ինքնաձիգ, ինչպես նաև դրա 60 հատ մարտական փամփուշտ: Ինչպես ասում են, միտքն այն գլխից պղտոր է եղել: Քրեական գործի նախաքննությունն իրականացրած մարմինը, ցավոք, այդպես էլ չի պարզել, թե Ա. Առաքելյանը կոնկրետ ումից է գնել բավական լուրջ զենք համարվող ինքնաձիգը:
Այնուհետև Ա. Առաքելյանը նախնական համաձայնության գալով Երևանի բնակիչ Բախշի Դավթյանի, Աբովյան քաղաքի բնակիչ Ասատուր Հակոբյանի և Գեղարքունիքի մարզի Ձորագյուղ գյուղի բնակիչ Արեգ Ղազարյանի հետ, խմբով, վերջինիս վարած ‹‹Լեկսուս›› մակնիշի, 32 ՍՍ 017 պետհամարանիշի ավտոմեքենայով, հիշյալ ինքնաձիգը վերցրած, գնացել են ‹‹որսի››… Ավելի որոշակի` Վայոց ձորի մարզի Աղնջաձոր գյուղում գտնվող Ա.Հակոբյանի առանձնատուն։ 2012թ. ապրիլի 25-ին՝ ժամը 10:30-ի սահմաններում, Արմեն Առաքելյանը՝ դիմակավորված Ա. Ղազարյանի և Բ. Դավթյանի հետ միասին, ապօրինի մուտք է գործել Ա. Հակոբյանին պատկանող առանձնատուն, եւ տանը գտնվող վերջինիս կնոջը` Նարինե Ազատյանին, վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքով տարել  ննջասենյակ, պառկեցրել հատակին, ապա  Ա. Ղազարյանի ու Բ. Դավթյանի օգնությամբ կպչուն ժապավենով կապկպել նրա ոտքերն ու ձեռքերը, ապա պահանջել է հանձնել 240 000 դոլար, ինչպես նաև տանը պահվող ոսկյա զարդերը:
Այնուհետև, ըստ նախաքննական վարկածի, Արեգ Ղազարյանը մյուս ննջասենյակում անձամբ փնտրել, գտել և հափշտակել է ոսկյա զարդեր, որոնք լցրել է Արմեն Առաքելյանի հագուստի գրպանը։  Հանցակիցները  առանձնատնից հափշտակել են առանձնապես խոշոր չափերով գույք` 1.201.000 դրամ գումար և 4.604.900 դրամ արժողությամբ ոսկյա ու ոչ ոսկյա զարդեր, ոսկու կտորներ, քարեր։ Քննությամբ մասնավորապես պարզվել է, որ Ա. Հակոբյանը հափշտակության ընթացքում, նախապես խմբի անդամների միջև դերերի բաշխման համաձայն, հիշյալ ավտոմեքենայով նրանց սպասել է դրսում և բնակարանից դուրս գալուց հետո, նույն ավտոմեքենայով տարել դեպքի վայրից:
Նշված 4 անձանց՝ Ասատուր Հակոբյանին, Արմեն Առաքելյանին, Արեգ Ղազարյանին, Բախշի Դավթյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի երկու հոդվածներով՝ ավազակային հարձակում կատարելու, ապօրինի զենք զինամթերք ձեռք բերելու և պահելու համար,  բոլորն էլ կալանավորվել են ու գտնվում են ‹‹Նուբարաշեն›› քրեակատարողական հիմնարկում։

В Вайоц-Дзоре преступная группа, проникнув в дом местного жителя, потребовала от него $240.000 01/26/2013   16:34  |  Криминальная хроника
Преступники, незаконно проникнув в особняк Артюши Акопяна, угрожая его жене заряженным пистолетом,  отвели ее в спальню и заставили лечь на пол, а в конце … потребовали 240 000 долларов. Из материалов рассматриваемого в суде общей юрисдикции Ехегнадзора под председательством судьи Роберта Папояна уголовного дела, кроме вышеупомянутых, стали известны и другие потребности.
Житель столицы Армен Аракелян в начале апреля 2012г. на рынке стройматериалов, расположенном в районе, более известном как “Арачин мас”, у неизвестного незаконно приобрел  и хранил автомат “АК-74” калибра 5.45 мм., а также 60 боевых патронов. Органу, осуществившему предварительное расследование уголовного дела, к сожалению, так и не удалось выяснить,у кого конкретно он приобрел автомат.
Затем А. Аракелян, придя к предварительному согласию с Бахши Давтяном, жителем г. Абовяна Асатуром Акопяном и жителем с. Дзорагюх Гегаркуникской области Арегом Казаряном, на автомобиле марки Лексус с госномером 32 СС 017, прихватив с собой вышеупомянутый автомат, вышли вместе на “охоту”, а конкретнее направились в дом к А. Акопяну, который расположен в с. Агнадзор Вайоц-Дзорской области. 25 апреля 2012г. в районе 10.30 Армен Аракелян вместе с Казаряном и Давтяном проникли в масках в дом и под угрозой применения насилия в отношении его жены Нарине Азатян, отвели ее в спальню, заставили лечь на пол, связали ей ноги и заклеили рот скотчем и стали требовать у мужа 240 000 долларов, а также хранимые в доме золотые украшения.
Затем, согласно предварительной версии, Арег Казарян, обыскав дом, нашел золотые украшения, которые украл и  положил в карман Армену Аракеляну. Подельники совершили кражу имущества на сумму в размере 1.201.000 драмов, а также золотых и других украшений на сумму в размере 4.604.900 драмов. В ходе следствия, в частности, выяснилось, что А. Акопян по предварительной договоренности поджидал их в машине, на которой преступники и скрылись.
Всем четверым Асатуру Акопяну, Армену Аракеляну, Арегу Казаряну, Бахши Давтяну предъявлено обвинение по двум статьям УК РА - разбойное нападение и незаконное приобретение и хранение оружия и боеприпасов. Все они находятся под стражей в УИУ “Нубарашен”.