ՍԴ-ն ուժի մեջ թողեց թ. 1 ԸԸՀ-ի որոշումը. Ս.Սաֆարյանը կդիմի ՄԻԵԴ 01/25/2013   16:54  |  Ընտրական իրավունք
Սահմանադրական դատարանը հունվարի 25-ին որոշեց ուժի մեջ թողնել Ազգային ժողովի մեծամասնական ընտրակարգով 2012թ.-ի դեկտեմբերի 2-ի լրացուցիչ ընտրության արդյունքներով թիվ 1 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովի դեկտեմբերի 7-ի որոշումը:
Ըստ այդմ, ՍԴ-ն չբավարարեց Ս.Սաֆարյանի դիմումը` թ.1 ԸԸՀ-ի որոշումը չեղյալ ճանաչելու վերաբերյալ, և նա, ինչպես նախապես հայտնել էր, կդիմի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Դիմումատուի կողմից վիճարկվող թիվ 1 ԸԸՀ-ի որոշման համաձայն, այդ ընտրատարածքից ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել ՀՀԿ-ի կողմից առաջադրված Ռոբերտ Սարգսյանը, ով Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի աներորդին է:
Ս.Սաֆարյանը ժամեր առաջ Ֆեյսբուքում գրառում է կատարել, որում, մասնավորապես, ասված է. «Սկսվում է այս գործով բողոքարկման ամենալուրջ պահը՝ Եվրոպայում: Ու թող ոչ մեկը չկասկածի, այն հաղթելու եմ ... »:

КС оставил без удовлетворения заявление С. Сафаряна 01/25/2013 20:23 | Избирательное право
Конституционный суд постановил оставить в силе решение НС от 2 декабря 2012г. ОИК от 7 декабря по результатам выборов, состоявшихся в избирательном округе №1 г. Еревана на дополнительных выборах в НС по мажоритарной системе.
КС оставил без удовлетворения заявление С. Сафаряна о признании решения ОИК недействительным, и он, как ранее заявлял, намерен обратиться в Европейский суд по правам человека.
Согласно решению Окружной избирательной комиссии №1 от 7 декабря, депутатом НС был избран кандидат от РПА Роберт Саргсян, шурин мэра г. Еревана Т. Маркаряна.
С. Сафарян несколько часов назад оставил сообщение на своей страничке в соцсети "Facebook", в котором, в частности, говорилось : “Наступил самый ответственный момент - момент обжалования решения в Европе. И пусть никто не сомневается, я выиграю это дело".