«Նաիրիտ» գործարանն ունի մոտ 1,5 մլրդ դրամ պարտք 01/25/2013 15:20 | ԼՐԱՀՈՍ
«Նաիրիտ» գործարանի ընդհանուր պարտքը կազմում է 1 մլրդ 482 մլն դրամ: ՀՀ արդարադատության նախարարության Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության պետ Միհրան Պողոսյանն այսօրվա ասուլիսում նշեց, որ գործարանը աշխատավարձի մասով միանգամից մարում է պարտքը, մնացած պարտքերը մարվում են ժամանակացույցով:
Միհրան Պողոսյանն՝ ի պատասխան լրագրողի հարցին, հայտնեց նաև, որ «Հայէլեկտրո» գործարանի վերաբերյալ կա 78 կատարողական վարույթ: Նշելով, որ գործարանի հանրակացարանը դրված է աճուրդի, Մ.Պողոսյանը հավաստիացրեց, որ հանրակացարանում բնակվող 63 ընտանիքները՝ գործարանի նախկին աշխատողներ և Ադրբեջանից փախստականներ, չեն վտարվի հանրակացարանից մինչև պետության կողմից չապահովվեն կացարանով:
ՀՀ գլխավոր հարկադիր կատարողը հայտնեց, որ ԴԱՀԿ-ին առնչվում են նաև մարզերի ու գյուղական համայնքների բնակիչներ՝ Գեղարքունիքի մարզում բռնագանձման ենթակա գումարը կազմում է 1 մլրդ 613 մլն դրամ, Լոռու մարզում՝ 1 մլրդ 341 մլն դրամ, Կոտայքի մարզում՝ ավելի քան 3 մլրդ դրամ: Սյունիքի մարզում ևս բռնագանձման ենթակա մեծ գումար է եղել, այն այսօր նվազել է և կազմում է 482 մլն:
Բավականին մեծ խնդիրներ կան Արմավիրի մարզի Արազատ գյուղի հետ կապված. «182 կատարողական թերթ մեկ գյուղում՝ դա, իհարկե, բավականին տխուր ցուցանիշ է»,- ասաց Միհրան Պողոսյանը, հավելելով, որ աշխատանքներ են տարվում բանկի հետ գումարը վերավարկավորելու և խնդրին լուծում տալու ուղղությամբ:

Армянский химгигант “Наирит” погряз в долгах. Задолженность завода составляет 1 млрд. 482 млн.драмов 01/25/2013   18:42  |  Лента новостей
Общая задолженность химкомбината «Наирит» составляет примерно 1 млрд. 482 млн.драмов. В ходе сегодняшней конференции начальник СПИСА Мигран Погосян заявил, что завод единовременно погасит задолженность по заработной плате, а остальная часть долга будет погашена в соответствии с графиком.
Погосян сообщил также, что в отношении завода “Армэлектро” есть 78 исполнительных производств. Отметив, что общежитие завода выставлено на аукцион, М.Погосян заверил, что проживающие в общежитие в настоящее время 63 семьи, включая беженцев из Азербайджана, не будут выселены до тех пор, пока государство не обеспечит их жильем.
Глава СПИСА “прошелся” также по областям и сельских общинам. Так, общая сумма, подлежащая конфискации в Гегаркуникской области, составляет 1 млрд 631 млн. драмов, в Лори – 1 млрд. 314 млн. драмов, в Котайкской области - более 3 млрд. В Сюникской области сумма, подлежащая взысканию, оказалось огромной- 482 млн.
Достаточно серьезные проблемы существуют в селе Арарат Армавирской области. ”182 исполнительных акта в одном селе – это, безусловно, неутешительный показатель”, - отметил Погосян, добавив, что ведутся переговоры с банком по поводу перекредитации суммы и предпринимаются меры по разрешению этой проблемы.