«ԴԱՀԿ-ից էժան բնակարաններ»՝ միայն ԴԱՀԿ էլեկտրոնային աճուրդի միջոցով 01/25/2013 14:13 | ԼՐԱՀՈՍ
2012թ. բռնագանձման ծավալը 15 461 771 966 դրամ է, ինչը նախորդ տարվա համեմատ գրեթե 20 տոկոսով ավելի է՝ 2011թ. այդ թիվը կազմել է 14 282 842 295 դրամ: Ինչպես այսօրվա ասուլիսում հայտնեց ՀՀ գլխավոր հարկադիր կատարող, գեներալ-մայոր Միհրան Պողոսյանը, պետբյուջեի օգտին բռնագանձվել է 2 761 730 761՝ նախորդ տարվա 2 388 154 593 դրամի դիմաց: Իրավաբանական անձանց օգտին բռնագանձված գումարը կազմել է 6 768 829 548 դրամ՝ նախորդ տարվա 7 803 317 338 դրամ գումարի դիմաց, ֆիզիկական անձանց օգտին հաշվետու տարում բռնագանձվել է 2 039 108 862 դրամ՝ 1 582 672 582 դրամ գումարի դիմաց:
2012թ. հարուցվել է 105 570 կատարողական վարույթ՝ նախորդ տարվա 91 604 –ի դիմաց: Ոչ գույքային բնույթներով հարուցվել և ընթացք է տրվել 20 008 կատարողական վարույթի՝ նախորդ տարվա 19 017-ի դիմաց: Ավարտված և կարճված կատարողական վարույթների քանակը հաշվետու տարում կազմել է 105 159` նախորդ տարվա 104 108-ի դիմաց:
Մ.Պողոսյանը տեղեկացրեց, որ 2012թ. 29 գործ ուղարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն, որից 10-ով քրեական գործեր են հարուցվել, 6-ի հարուցումը մերժվել է և 13-ի մասով սպասվում են պատասխաններ: Գործերն առնչվում են կեղծ ձեռնարկատիրությանը, կանխամտածված սնանկությանը, արգելանքի տակ գտնվող գույքի օտարմանը:
Միհրան Պողոսյանը հայտարարեց, որ «ԴԱՀԿ-ից էժան բնակարաններ» գնելու միակ ճանապարհը ԴԱՀԿ էլեկտրոնային աճուրդին մասնակցելն է: Նա մտահոգություն հայտնեց, որ մարդիկ տեղեկացվածության պակասի պատճառով խարդախների զոհ են դառնում՝ արձանագրվել է երրորդ դեպքը, երբ խարդախ անձինք օգտվել են մարդկանց տեղեկացվածության պակասից՝ առաջարկել են «ԴԱՀԿ-ից էժան բնակարաններ» և բավականին մեծ գումարներ շորթել՝ այդ դեպքերով քրեական գործեր են հարուցվել:

Главный принудительный исполнитель Армении, апеллируя к цифрам, констатирует рост основных показателей 01/25/2013 17:21 | Лента новостей
Объем взысканий в 2012г. составил 15 461 771 966, что на 20 % больше по сравнению с прошлым годом. В 2011г. он составил 14 282 842 295 драмов. В ходе сегодняшней пресс-конференции главный принудительный исполнитель РА, генерал-майор Мигран Погосян сообщил, что в пользу государственного бюджета было взыскано 2 761 730 761՝драмов против 2 388 154 593 драмов за прошлый год. Сумма взысканий в пользу юридических лиц составила 6 768 829 548 драмов против 7 803 317 338 драмов за прошлый год. В пользу физических лиц за отчетный год было взыскано 2 039 108 862 против 1 582 672 582 за прошлый год.
В 2012г. был возбуждено 105 570 исполнительных производства против 91 604 за прошлый год. Были возбуждены 20 008 исполнительных производства, не имущественного характера, которым был дан ход. В прошлом году эта цифра была скромнее - 19 017. Количество завершенных и прекращенных исполнительных производств в отчетный год составило 105 159 против 104 108 за прошлый год.
М. Погосян сообщил, что 29 дел в 2012г. были направлены в Генеральную прокуратуру, из которых возбуждено 10 уголовных дел. В 6 случаях прокуратура ответила отказом, по части 13 из них пока еще нет ответа. Дела связаны с фиктивным предприятием, предумышленным банкротством и отчуждением находящегося под арестом имущества.
Мигран Погосян заявил, что единственный способ “достать”недорогое жилье у СПИСА – участвовать в электронном аукционе СПИСА.
Он также выразил обеспокоенность тем, что ввиду дефицита информированности населения многие становятся жертвами мошенников. Зафиксирован уже третий случай, когда мошенники, воспользовавшись неосведомленностью граждан, предлагали им приобрести по выгодной цене “квартиры с аукциона СПИСА” и выманивали крупные суммы денег. По данным фактам возбуждены уголовные дела.