Թյորբորն Յագլանդ. «Եվրոպայում ժողովրդավարությանը սպառնացող ամենամեծ վտանգը կոռուպցիան է» 01/23/2013   17:54  |  Միջազգային լրահոս
«Եվրոպայում ժողովրդավարությանը սպառնացող ամենամեծ վտանգը կոռուպցիան է: Մեր մայրաքաղաքի ավելի ու ավելի շատ բնակիչներ կորցնում են հավատը իրավունքի գերակայության նկատմամբ: Եվրոպայի խորհուրդը պետք է գործի և գործի անհապաղ»,-ելույթ ունենալով Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի հունվարի 22-ի լիագումար նիստում` հայտարարել է ԵԽ Գլխավոր քարտուղար Թյորբորն Յագլանդը:
Ըստ ԵԽ պաշտոնական կայքէջի հաղորդագրության՝ Գլխավոր քարտուղարը, ընդգծելով Կոռուպցիայի դեմ պայքարող երկրների խմբի` GRECO-ի, գործունեության կարևորությունը, կոչ է արել ԵԽ բոլոր անդամ երկրներին` լուրջ վերաբերվել ԵԽ-ի մշտադիտարկող մարմինների առաջարկություններին:
Ներկայացնելով ԵԽ-ի ապագայի իր տեսլականը` Թ.Յագլանդը կարծիք է հայտնել, որ կազմակերպությունը պետք է իր ջանքերը կենտրոնացնի չորս առաջնահերթ ուղղություններով` կոռուպցիայի դեմ պայքար և դատական բարեփոխումների իրականացման հարցում աջակցություն կառավարություններին, կարծիք արտահայտելու և ԶԼՄ-ների ազատության պաշտպանություն, անհանդուրժողականության և մարդատյացության դեմ պայքար, բազմազանության աջակցում և փոքրամասնությունների պաշտպանություն:

Т.Ягланд: ““Самую значительную угрозу демократии в Европе представляет собой коррупция" 01/23/2013 18:48 | Международные новости
“Самую значительную угрозу демократии в Европе представляет собой коррупция. Все больше и больше людей на нашем континенте теряют веру в верховенство права. Совет Европы должен действовать, и действовать немедленно”, ― заявил в своем выступлении генеральный секретарь Совета Европы Турбьёрн Ягланд на пленарном заседании ПАСЕ, состоявшемся 22 января. Подчеркивая важность работы Группы государств по борьбе с коррупцией (ГРЕКО), генеральный секретарь сказал: “Я призываю все государства-члены серьёзно относиться к рекомендациям мониторинговых органов Совета Европы”.
Говоря о своем видении будущего Совета Европы, господин Ягланд выразил мнение, что Организации следует сосредоточить усилия на четырех приоритетных направлениях: