ՀՀ ոստիկանությունը պարզաբանում է 01/23/2013   16:06  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Սիրիահայերի հիմնախնդիրների լուծման աջակցության միջգերատեսչական հանձնաժողովի 2013 թվականի հունվարի 11-ի նիստի ընթացքում քննարկվել են մի շարք հարցեր, այդ թվում նաև բնակելի տարածության նկատմամբ սեփականության կամ օգտագործման իրավունք չունեցող անձանց հաշվառման հետ կապված հարցերը:
ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված բնակչության իրավունքների անխոչընդոտ իրացումն ապահովելու նպատակով ՀՀ ոստիկանությունը պարզաբանում է.
ՀՀ ոստիկանությունից տեղեկացնում են, որ Հայաստանի Հանրապետության բնակիչը բնակչության պետական ռեգիստրում հաշվառվելու համար իր մշտական բնակության վայրի (կացարանի) հասցեն տրամադրում է տեղական ռեգիստրին՝ ներկայացնելով սահմանված ձևի դիմում, անձը հաստատող և տվյալ վայրում բնակվելու իրավունքը հավաստող փաստաթղթեր:
Եթե հաշվառվող անձը չի կարող ներկայացնել տվյալ տարածքում բնակվելու իր իրավունքը հավաստող փաստաթուղթ (սեփականատիրոջ համաձայնություն, սեփականության կամ օգտագործման իրավունքի վկայական, դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած վճիռ, բնակվելու իրավունքը հավաստող` օրենքով նախատեսված այլ փաստաթղթեր), ապա անձի` դիմումում նշված հասցեում հաշվառումն իրականացվում է ոստիկանության կողմից փաստացի բնակվելու փաստը ստուգելու և անձնագրային ծառայությանը համապատասխան տեղեկանք տրամադրելու եղանակով (քաղաքացին նշված տեղեկանքը ներկայացնելու պարտականություն չի կրում` փաստացի բնակվելու փաստը ստուգելու գործընթացը կազմակերպվում է անձնագրային ծառայության և ոստիկանության տարածքային մարմնի համագործակցության հիման վրա):

Полиция РА поясняет 01/23/2013   17:56  |  Информационная платформа
В ходе заседания Межведомственной комиссии по содействию решению проблем сирийских армян, состоявшегося 11 января 2013г., был обсужден ряд актуальных вопросов, в числе которых был и вопрос, касающийся регистрации лиц, лишенных права собственности или использования жилого помещения.
Полиция РА для обеспечения беспрепятственной реализации законодательно закрепленных прав населения, поясняет нижеследующее:
Житель Республики Армения для регистрации в Госрегистре населения должен сообщить в местный регистр адрес своего постоянного места жительства, представив заявление по установленной форме, документы, удостоверяющие личность и заверяющие право на проживание в данном месте.
Если состоящий на учете в Госрегистре не может представить документы, подтверждающие его право на проживание на данной территории(согласие владельца собственности, свидетельство на право собственности и право пользования, решение суда, вступившее в законную силу или другие предусмотренные законом документы, заверяющие право на проживание), то регистрация осуществляется Полицией посредством проверки факта фактического места проживания и путем предоставления соответствующей справки Паспортно-визовому управлению(гражданин не несет обязанность за представление указанной справки, проверка факта фактического места проживания организует Паспортно-визовое управление в сотрудничестве с территориальным органом Полиции РА ).