Ուղեվարձի թանկացումը արդարացված չէ. հանձնաժողովն առաջարկում է նվազեցնել ուղեվարձը 01/22/2013   18:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՏՄՊՊՀ-ը ստացել է դիմում-բողոք Երևան-Վանաձոր-Երևան և Վանաձոր-Երևան-Վանաձոր երթուղիներից օգտվող ուղևորներից այն մասին, որ նշված ուղղություններով երթևեկելու համար ստիպված են վճարել 200  դրամով ավելի, քանի որ ուղետոմսի արժեքը նախկին 1200-ի փոխարեն դարձել է 1400 դրամ: Այդ մասին «Փաստինֆոյին» տեղեկացրեցին Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանջնաժողովից:
Հիմք ընդունելով վերոնշյալները, Հանձնաժողովը սկսել է ուսումնասիրել Երևան-Վանաձոր-Երևան թիվ 403 երթուղին սպասարկող  «Գասուռ»  և Վանաձոր-Երևան-Վանաձոր թիվ 404  երթուղին սպասարկող «Ոսկեթև» ընկերությունների գործունեությունը` գնային փոփոխության պատճառը պարզելու նպատակով:
Սակագնի փոփոխությունը ուղևորափոխադրողները պատճառաբանել են վառելիքի և ավտոպահեստամասերի թանկացմամբ:
Սակայն ՏՄՊՊՀ  ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ նշված ժամանակահատվածում ուղեվարձի ձևավորման վրա ազդող որևէ գործոն էականորեն չի փոփոխվել:
Հարկ է նաև նշել, որ բոլոր մյուս երթուղիների սակագները մնացել են անփոփոխ:
Քանի որ խնդիրը առաջնահերթ  գտնվում է ՀՀ Տրանսպորտի և կապի նախարարության կարգավորման դաշտում, ապա Հանձնաժողովը վերոնշյալ ուսումնասիրությունների հիման վրա կդիմի նախարարությանը՝ ուղեվարձը նվազեցնելու և նախկին գինը վերականգնելու, այսինքն 1400 դրամից 1200 դրամ դարձնելու միջնորդությամբ:

ГКЗЭК считает необоснованным повышение цен на проезд по маршруту Ереван-Ванадзор 01/22/2013   19:38  |  Лента новостей
ГКЗЭК получила заявление-жалобу от пассажиров рейса Ванадзор-Ереван-Ванадзор о том, что цена билета в один конец вместо прежних 1200 драмов стоит теперь 1400. Об “Фактинфо ”сообщили в Государственной комиссии по защите экономической конкуренции.
Взяв за основание вышеобозначенное заявление, Комиссия приступила к изучению деятельности компании “Гасар”, обслуживающей рейс Ереван-Ванадзор-Ереван N403 и компании “Воскетев”, обслуживающей рейс Ванадзор-Ереван-Ванадзор для выяснения причин изменения стоимости проезда.
Изменение тарифа на перевозки пассажиров мотивировано ростом цен на топливо и автозапчасти.
Однако исследования ГКЗЭК выявили, что ни один из основных факторов, оказывающих воздействие на стоимость проезда, существенно не изменился.
Следует также отметить, тариф для остальных маршрутов остался неизменным.
Поскольку состояние тарифного регулирования находится в поле зрения Министерства транспорта и связи РА, то Комиссия на основании упомянутых исследований обратиться в Министерство с ходатайством о понижении цены на проезд и восстановлении прежней стоимости, то есть вместо 1400 драмов пассажиры снова будут платить 1200 драмов.