Ստեփան Հակոբյանը չի ընդունում մեղադրանքը 01/22/2013 20:35 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատարանում՝ դատավոր Տիգրան Պետրոսյանի նախագահությամբ, այսօր սկսվեց Մալաթիայի նախկին թաղապետ Վահան Զատիկյանի որդու՝ Սեդրակ Զատիկյանի սպանության գործով դատաքննությունը: Ամբաստանյալը մեկն է՝ Ստեփան Հակոբյանը, ով մեղադրվում է սպանությունը կազմակերպելու և ապօրինի ռազմամթերք պահելու մեջ:
Այսպես, ըստ մեղադրանքի, Ս.Հակոբյանը Նարեկ Խաչատրյանի հետ, նախնական համաձայնությամբ, նախկինում ունեցած վեճի պատճառով վրեժխնդիր լինելու նպատակով, Արսեն Առուշանյանին նյութապես շահագրգռելով դրդել` պատվիրել են սպանել Սեդրակ Զատիկյանին: Բացի այդ Ստեփան Հակոբյանը մեղադրվում է նաև ռազմամթերք հանդիսացող փամփուշտներ ապօրինի կերպով ձեռք բերելու և մինչև 2006թ. հունիսի 23-ն ապօրինի կերպով պահելու մեջ՝ ըստ մեղադրական եզրակացության, դրանք հայտնաբերվել են 2006 թվականի հունիսի 23-ին` իրեն պատկանող տանը կատարված խուզարկությամբ:
Սեդրակ Զատիկյանը սպանվել էր 2006թ. հունիսի 22-ին` ժամը 14:45-ի սահմաններում, Սեբաստիա և Տիչինա փողոցների խաչմերուկում՝ «ԱԿՍ» տեսակի ինքնաձիգից արձակված կրակոցների հետևանքով:
Ամբաստանյալը հայտարարեց, որ ինքը ներկայացված մեղադրանքում իրեն մեղավոր չի ճանաչում, որովհետև՝ «չեմ արել»:
Ըստ դատարանի սահմանած ապացույցների հետազոտման կարգի, նախ կհարցաքննվեն վկաները, ապա տուժողի իրավահաջորդը, կհետազոտվեն գործի գրավոր ապացույցներն ու կհարցաքննվի ամբաստանյալը:
Առաջինը հարցաքննվեց վկա Արամայիս Սեդրակյանը՝ Ստեփան Հակոբյանի ընկերը: Նա հայտարարեց, որ 2007թ. ինքը բերման է ենթարկվել Շահումյանի ոստիկանության բաժին, որտեղ իրեն դաժան ծեծի են ենթարկել դիմակավոր անձինք, ովքեր «մտնում, ծեծում, դուրս էին գալիս»: Ծեծի հետևանքով նա նախաքննության ընթացքում ցուցմունք է տվել, որ Ստեփանը, Նարեկն ու Ահարոնը առանձնանում էին, խոսում: Նախաքննության ընթացքում նա հայտնել էր նաև, որ հավանաբար իր հեռախոսից Արսեն Առուշանյանին զանգել են իր ընկերները, քանի որ իր հեռախոսը sim քարտով հեռախոս էր, այդ պատճառով իր ընկերները երբեմն օգտվում էին իր հեռախոսից:
Դատաքննական ու նախաքննական ցուցմունքների միջև առկա էական հակասությունների պատճառով վերջիններս հրապարակվեցին: Ամբաստանյալը նորից հայտարարեց, որ դրանք իրականությանը չեն համապատասխանում՝ իր ընկերները չէին առանձնանում և Ստեփան Հակոբյանն իր հեռախոսից զանգահարելու կարիք չուներ՝ նրա հեռախոսն էլ էր sim քարտով:
Այսօրվա նիստում դատարանը մերժեց մեղադրող Մարուխյանի դեմ պաշտպանական կողմի բացարկի միջնորդությունը՝ անհիմն լինելու պատճառաբանությամբ: Դատարանը որոշեց նաև հունվարի 29-ին բերման ենթարկել վկա Ահարոն Հակոբյանին, ով պատշաճ ծանուցված լինելով՝ չի ներկայանում դատարան:

Обвиняемый в убийстве С. Затикяна не признает себя виновным 01/22/2013   22:15  |  Актуальная тема
В суде административного района Малатия-Себастия под председательством судьи Тиграна Петросяна сегодня началось судебное слушание по делу об убийстве сына покойного главы общины Малатия-Себастия Вагана Затикяна Седрака Затикяна. На скамье подсудимых Степан Акопян, который обвиняется в организации убийства и в незаконном хранении боеприпасов.
Согласно обвинению, он, вступив в предварительный сговор с Нареком Хачатряном, вместе с последним вознамерился и спланировал отомстить потерпевшему из-за ранее завязавшейся между ними потасовки и, материально заинтересовав Арсена Арушаняна, подговорил его на убийство, заказав ему Седрака Затикяна. Кроме того, Степан Акопян обвиняется в незаконном приобретении и хранении боеприпасов. Согласно обвинительному заключению, патроны были обнаружены 23 июня 2006г. в ходе обыска, проведенного в принадлежащем ему доме.
Седрак Затикян был убит 22 июня 2006г. около 14.45 на пересечении улиц Себастия и Тычины вследствие выстрелов, произведенных из автомата марки “АКС”.
Подсудимый заявил, что в предъявленном ему обвинении не признает себя виновным , поскольку по его собственному выражению, “не делал я этого”.
Согласно установленному судом порядку исследования доказательств, сначала будут допрошены свидетели, затем правопреемник потерпевшего. После будут исследованы письменные доказательства и допрошен подсудимый.
Первым допросили свидетеля Арамаиса Седракяна, друга Степана Погосяна. Он заявил, что он в 2007г. был подвергнут приводу в отделение полиции Шаумяна, где его жестоко избили неизвестные лица в масках, те кто”заходит, избивает и уходит”. В связи с этим он уже в ходе предварительного расследования давал показания касательно того, что Степа, Нарек и Агарон уединялись и о чем-то говорили. В ходе предварительного расследования он также рассказал, что, по всей видимости, с его телефона Арсену Арушаняну позвонили его друзья, поскольку его телефон с sim-картой, они часто пользовались им.
Ввиду наличия существенных противоречий между показаниями, данными в ходе предварительного расследования, и показаниями, данными в суде, они были оглашены. Подсудимый снова заявил, что они не соответствуют действительности: его друзья не уединялись, и Степану Акопяну незачем было звонить с его телефона, поскольку и у него был телефон  с sim-картой.
На сегодняшнем заседании суд отклонил ходатайство стороны защиты об отводе обвинителя Маруханяна ввиду его необоснованности. Суд также постановил подвергнуть приводу 29 января Агарона Акопяна, который был надлежащим образом оповещен, однако не явился в суд.