Մեկ օրում ձերբակալվել է երկու խոշոր պաշտոնյա 01/22/2013 16:08 | Միջազգային լրահոս
ՌԴ ՆԳՆ Տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի գլխավոր վարչության աշխատակիցները կոմերցիոն մի ընկերության ներկայացուցչից 2 մլն ռուբլի շորթելու կասկածանքով ձերբակալել են Մոսկվայի Հարավային վարչական տարածաշրջանի պրեֆեկտի տեղակալին և նրա 3 միջնորդներին: Այս «գործարքն» արվել է այդ ընկերության հետ կնքված պետական պատվերը չեղյալ չհամարելու և նույն վարչական շրջանում հայտարարված մրցույթներում հաղթանակն ապահովելու համար:
«Պահանջված գումարը ստանալու պահին, օպերատիվ փորձի ընթացքում, ձերբակալվել են պաշտոնյայի միջնորդները՝ նրա որդին և երկու գործազուրկ քաղաքացիներ: Օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների նյութերը ընթացակարգային որոշումների նպատակով ուղարկվել են քննչական մարմիններին», հաղորդում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» պարբերականը՝ հղում անելով քննչական կոմիտեին:
Թերթը նաև հիշեցնում է, որ սա վերջին օրերի ընթացքում երկրորդ բարձրաստիճան պաշտոնյայի ձերբակալությունն է: Մինչ այդ, հունվարի 21-ին, 3մլն 720 հազար ռուբլի կաշառք վերցնելու մեղադրանքով ձերբակալվել էր Սեվերնոյե Մեդվեդկովո շրջանի ղեկավար Միխայիլ Միխայլովը: Այս դեպքում պաշտոնյան գումար է շորթել «Դ.Վ. Գրուպ» ԲԲԸ-ի տնօրենից պետական պատվերները չկատարելու դիմաց տուգանք չմուծելու և բնակարանային տնտեսության ոլորտում աշխատանքներ կատարելու համար նոր պայմանագրեր կնքելու համար:

В Москве два крупных чиновника попались на взятке 01/22/2013 17:32 | Международные новости
Сотрудниками Главного управления экономической безопасности и противодействия коррупции (ГУЭБиПК) МВД России задержан первый заместитель префекта Южного административного округа г. Москвы и три его посредника, которые подозреваются в вымогательстве 2 миллионов рублей у представителя коммерческой фирмы за нерасторжение госконтракта и обеспечение победы в тендерах проводимых администрацией Южного округа Москвы.
В ходе оперативного эксперимента при получении требуемой суммы были задержаны посредники чиновника: его сын и два безработных гражданина. Материалы оперативно-розыскных мероприятий направлены в следственные органы для процессуального решения.
Сотрудники полиции продолжают оперативно-розыскные мероприятия, направленных на установление дополнительных эпизодов противоправной деятельности фигурантов.
Напомним, что это уже второе задержание крупного чиновника за минувшие сутки.
21 января был задержан глава района Северное Медведково Михаил Михайлов. И тоже за взятку в размере 3 миллионов 720 тысяч рублей.
Как стало известно "КП", чиновник вымогал взятку у заместителя директора ООО "Д.В. Групп". Взамен обещал не накладывать на него штрафы за невыполнение государственных контрактов, а так же покровительство при участии в аукционах на право заключения с управой района новых государственных контрактов по работам в области ЖКХ.