Օրակարգում Հայաստանին անմիջականորեն վերաբերող հարց չկա, բայց հիշատակումներ կան 01/21/2013   10:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 21-25-ին Ստրասբուրգում կգումարվի Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի այս տարվա առաջին նստաշրջանը, որի աշխատանքներին կմասնակցի նաև Հայաստանի Ազգային ժողովի պատվիրակությունը:
Օրակարգում Հայաստանին անմիջականորեն վերաբերող հարց չկա: Այդուհանդերձ` ԵԽԽՎ-ի կայքէջում տեղադրված օրակարգային հարցերից որոշներում մեր երկիրը հիշատակվում է:
Այսպես` հունվարի 24-ին նախատեսված է շվեդ պատգամավոր Մաթս Յոհանսոնի հեղինակած` Եվրոպայում մամուլի ազատության վիճակը» զեկույցը, որում կա նաև Հայաստանին նվիրված գլուխ: «Հայաստանում 2010-ին Քրեական օրենսգրքում զրպարտության հոդվածի ապաքրեականացմանը հետևեցին ավելի քան 30 քաղաքացիական հայցեր, որոնց մեծ մասը ներկայացված են եղել պաշտոնյաների կամ քաղաքական գործիչների կողմից ընդդեմ լրատվամիջոցների: Սի շարք դեպքերում թերթերը ստիպված են եղել վճարել շատ բարձր տույժեր: «Հայկական ժամանակը» ստիպված է եղել թերթին դատի տված և դատը շահած երեք պատգամավորներին վճարել 6 միլիոն դրամ: Թերթը կարողացել է գումարը վճարել իր ընթերցողների շրջանում կազմակերպված դրամահավաքի օգնությամբ»,- մասնավորապես գրված է զեկույցում:
Հայաստանը հիշատակվում է նաև հունվարի 23-ին նախատեսված` Ադրբեջանի հարցով Մոնիտորինգի հանձնաժողովի համազեկուցողների զեկույցում, որում նաև լայն անդրադարձ կա ղարաբաղյան հակամարտությանը:
Ըստ օրակարգի նախագծի, այդ օրը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանին վերաբերող միանգամից երեք զեկույց է ընդգրկված` «Ադրբեջանի կողմից հանձնարարականների և պարտավորությունների կատարումը», «Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների հարցի մշտադիտարկումը», «Վրաստան և Ռուսաստան. պատերազմից և հակամարտություններից տուժած շրջաններում հումանիտար իրավիճակը»:

В Страсбурге состоится сессия ПАСЕ. В работе примет участие и делегация от Армении 01/21/2013   13:08  |  Лента новостей
21-25 января в Страсбурге будет созвана первая в этом году сессия ПАСЕ, в работе которой примет участие и армянская делегация НС. На повестке нет вопросов, непосредственно касающихся Армении. Тем не менее, в решениях по определенным вопросам, размещенным на официальном сайте ПАСЕ, можно встретить упоминания о нашей стране.
Так, в докладе шведского парламентария Матса Йохансона “Состояние свободы прессы в Европе”, намеченного на 24 января, есть также глава, посвященная Армении. “В 2010г. вслед за декриминализацией статьи за клевету Уголовного кодекса последовали более 30 гражданских исков, большая часть из которых была подана должностными лица или политическими деятелями против средств массовой информации. В ряде случаев газеты были вынуждены заплатить довольно-таки крупные штрафы. Газете “Айкакан Жаманк” пришлось выплатить троим депутатам, подавшим на газету в суд и выигравшим дело, 6 млн. драмов. Газета сумела собрать столько денег лишь благодаря организованному среди своих читателей сбору средств”,- в частности отмечается в докладе.
Упоминания об Армении также встречаются и в докладе содокладчиков мониторинговой комиссии по Азербайджану, намеченном на 23 января, в котором огромное место уделено вопросу карабахского противостояния.
Согласно проекту повестки дня, на этот день намечены сразу три доклада, затрагивающие проблемы Южно-кавказского региона.