Հայտնաբերվել է ևս 25 դիակ 01/21/2013 14:34 | Միջազգային լրահոս
Կիրակի օրն Ալժիրի արևելքում, գազի հանքավայրի շրջանում, որտեղ արդեն երկու օր է ինչ տեղի են ունենում պատանդների գերեվարության դրամատիկական դեպքերը, հայտնաբերվել է 25 դիակ:
Թեև դեռ ճշտված չէ, թե մահացածներից քանիսն են պատանդ և քանիսը իսլամիստ գրոհային, բայց և այնպես, տեղական իշխանությունները վստահ են, որ բոլոր զոհվածները հանքավայրի բանվորներ են: Եթե այս տեղեկատվությունը հաստատվեց, ապա նշանակում է, որ իսլամիստների կողմից սպանված զոհերի ընդհանուր թիվը կազմում է 48 մարդ, որոնց մեծ մասը օտարերկրյա քաղաքացիներ:
Նախօրեին Ալժիրի ԶԼՄ-ները հայտնել էին 23 պատանդների մահվան և մի քանի տասնյակ մարդու ճակատագրի անհայտ լինելու մասին:
Շաբաթ օրը իրականացված հատուկ գործողության ժամանակ սպանվել են 32 զինյալներ, իսկ կիրակի օրը հաջողվել է ևս 5-ին գերի վերցնել:
Ալժիրի իշխանությունները հայտարարել են, որ երկու կողմերի զոհերի մասին առավել ճշգրիտ տեղեկությունները կհրապարակվեն ավելի ուշ:
Պատանդների ազատագրման հատուկ գործողությունները սկսվել են շաբաթ օրը: Հայտնվում է, որ զինվորների գրոհն սկսելու հետ գրեթե միաժամանակ, իսլամիստները սկսել են մահապատժի ենթարկել պատանդներին: Հստակ հայտնի է, որ մահապատժի էին ենթարկվել 7 մարդ: Իսկ թե ինչ հանգամանքներում են զոհվել մյուսները, դեռ հայտնի չէ:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեվիդ Կեմերոնը և ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել են, որ պատանդների գերեվարումն ու մահը ահաբեկիչների ձեռքի գործն է: Իսկ Ֆրանսիայի ՊՆ նախարար Ժան-Իվ Լե Դրանը կիրակի օրը հայտարարել է, որ հարյուրավոր պատանդների գերեվարելը նշանակում է «հայտարարել պատերազմ»:
Որոշ տվյալներով իսլամիստները պահանջել են, որ ֆրանսիական իշխանությունները անմիջապես դադարեցնեն զինվորական գործողությունները Մալիում:
«Ինձ առավել շատ բարկացնում է այն, որ այս ամենը մենք անվանում ենք «պատանդների գերեվարում», թեև, եթե գերության մեջ են հայտնվում այսքան շատ թվով մարդիկ, դա, արդեն, պատերազմի ակտ է», - ասել է Լե Դրանը ֆրանսիական հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում:
Իսկ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը նշել է, որ զինյալների հարձակումն Ալժիրում, գազի հանքի համալիրի վրա, ևս մեկ անգամ հիշեցրեց ահաբեկչության սպառնալիքի մասին: Նրա խոսքերով, իր երկիրն ամեն ինչ պետք է անի, որպեսզի այդ երևույթի դեմ պայքարը օրակարգային լինի համաշխարհային հանրության համար: Վարչապետը հաստատել է, որ զոհվածներից 3 բրիտանահպատակներ են եղել: Այս դեպքերի ընթացքում իրենց մեկական քաղաքացիների զոհվելու մասին են հայտարարել նաև Կոլումբիան և Ռումինիան:
Գազի մշակման գործարանը գտնվում է անապատում` Ալժիրի մայրաքաղաքից մոտ 1500 կմ հարավ-արևելք, Լիբիայի սահմանից 60 կմ հեռավորության վրա:
Անցյալ չորեքշաբթի զինյալ իսլամիստները գրավեցին գործարանն ու աշխատակիցների բնակելի համալիրը: Նրանք հարձակվեցին նաև արտասահմանցիներին տեղափոխող ավտոբուսի վրա` սպանելով մի բրիտանացու և ալժիրցու:
Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ առևանգիչները պահանջում են, որպեսզի ֆրանսիացիները վերջ տան Մալլի իսլամիստների նկատմամբ ռազմական գործողություններին:
BBC-ն նշում է, որ ավելի վաղ Ալժիրը թույլատրել էր, որպեսզի ֆրանսիական ռազմական օդանավերն օգտագործեն իր օդային տարածքը` Մալլի իսլամիստների դիրքերը ռմբակոծելու համար:

На востоке Алжира обнаружено еще 25 тел 01/21/2013 19:16 | Международные новости
В воскресенье в районе газового месторождения на востоке Алжира, где уже несколько дней разворачиваются драматические события с захватом заложников, обнаружено еще 25 тел.
Пока уточняется, все ли они принадлежат заложниками или среди них есть боевики-исламисты.
Местные власти, однако, практически не сомневаются, что все 25 убитых - рабочие месторождения. Если эта информация подтвердится, общее число жертв исламистов возрастет до 48 человек, большинство из которых - иностранцы.
Накануне алжирские СМИ сообщили о гибели еще 23 заложников, сообщив, что судьба десятков человек по-прежнему неизвестна.
В ходе военной спецоперации в субботу также были убиты 32 боевика. А в воскресенье удалось арестовать еще пятерых.
По словам властей Алжира, точные данные об общем количестве жертв с обеих сторон будут обнародованы позднее.
Спецоперация по освобождению заложников началась в субботу днем.
Как только военные перешли к активным действиям, исламисты начали казнить заложников.
Известно, что казнены были семь человек, как погибли остальные пока неизвестно.
Премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон и президент США Барак Обама заявили, что захват и смерть заложников - дело рук террористов.
А министр обороны Франции Жан-Ив Ле Дриан в воскресенье назвал захват сотен человек в заложники "объявлением войны".
По некоторым данным, исламисты требовали, чтобы французские власти немедленно прекратили военную операцию в Мали.
"Больше всего меня возмущает, что мы называем это "захват заложников", хотя на самом деле, когда в плену оказалось такое количество людей, это уже акт войны", - сказал Ле Дриан в интервью французскому телевидению.
Британский премьер заявил, что Великобритания собирается сделать все, чтобы вопрос о борьбе с терроризмом стал первоочередным в повестке дня мирового сообщества.
Выступая в своей резиденции в Бакингемшире, Кэмерон сказал, что нападение боевиков на газовый комплекс в Алжире стало "напоминанием о продолжающейся террористической угрозе".
"Это глобальная угроза, которая потребует глобальных ответных мер. Отвечать на нее придется годами, даже десятилетиями, а не месяцами", - сказал британский премьер-министр.
"Ответ должен быть жестким и умным, но, прежде всего, он должен показать нашу абсолютную решимость, и этим мы будем заниматься в ближайшие годы", - пообещал Дэвид Кэмерон.
Британия использует свое председательство в G8, чтобы снова поднять вопрос о борьбе с терроризмом на международном уровне, сказал премьер.
Кэмерон подтвердил гибель троих британских подданных. Судьба еще троих, а также пятерых норвежцев и десяти японских граждан остается неизвестной.
Власти Колумбии сообщили о гибели своего гражданина, имевшего вид на жительство в Британии и работавшего на BP.
Бухарест также заявил о гибели одного гражданина Румынии.
“Завод по переработке газа расположен в пустыне почти в полутора тысячах километров к юго-востоку от столицы Алжира и в 60 километрах к западу от границы с Ливией.
В среду боевики захватили завод и жилой комплекс газовиков, а также совершили нападение на перевозивший иностранцев автобус, убив при этом двух человек - британца и алжирца.
По некоторым данным, похитители требовали завершения французской военной операции против исламистских боевиков в Мали.
Алжир ранее позволил французским истребителям использовать свое воздушное пространство для нанесения авиаударов по позициям малийских исламистов”, - передает Би-би-си.