Արման Մելիքյանի նախընտրական շտաբ. պահպանվում է ընտրությունները կեղծելու բացառիկ հնարավորությունը 01/21/2013   12:28  |  Ընտրական իրավունք
ՀՀ Նախագահի թեկնածու Արման Մելիքյանի նախընտրական շտաբն այսօր տարածել է հայտարարություն, ըստ որի վերացված չեն ընտրակեղծարարության համար հսկայական հնարավորություններ պարունակող պայմանները։ Եվ առաջարկում է, որ ՀՀ Ոստիկանության ԱՎ վարչությունը հրապարակի ՀՀ քաղաքացիություն ընդունած երկքաղաքացիների և ՀՀ քաղաքացիությունից դուրս եկած անձանց վերաբերող թվային տվյալները՝ նշելով, որ դա կգնահատվի, որպես իշխանությունների բարի կամքի դրսևորում և իրավիճակը շտկելու ցանկության ապացույց:
«Հունվարի 15-ին ՀՀ նախագահի թեկնածու Արման Մելիքյանը նամակով դիմել էր ՀՀ ԿԸՀ նախագահ պարոն Տիգրան Մուկուչյանին, որում այն համոզմունքն էր արտահայտում, որ նախկինում ՀՀ-ում անցկացված համապետական ընտրությունների արդյուքները կեղծվել են:
Ընտրությունները կեղծվել են Հայաստանից հեռացած հարյուր հազարավոր քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների ձայները հօգուտ «հաղթող» իշխանական թեկնածուի հաշվարկելու միջոցով: Ելնելով այն իրողությունից, որ համաձայն ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի 49 հոդվածի 1-ին կետի հենց ԿԸՀ-ն է հանդիսանում ընտրությունները կազմակերպող և ընտրությունների օրինականության նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող մշտական հիմունքներով գործող պետական մարմինը, որն իր լիազորությունների շրջանակներում ընդունում է որոշումներ, որոնք պարտադիր են կատարման հանրապետության ողջ տարածքում, ՀՀ նախագահի թեկնածու Արման Մելիքյանը նախկինում ընտրությունների ժամանակ կիրառված զանգվածային ընտրակեղծարարությունը կանխելու համար առաջարկեց, որ ՀՀ ԿԸՀ-ն հրապարակի պաշտոնական վիճակագրական տվյալներ ՀՀ անկախացումից ի վեր`
• ՀՀ-ից հեռացած քաղաքացիների,
• ՀՀ քաղաքացիություն ընդունած երկքաղաքացիների,
• ՀՀ քաղաքացիությունից դուրս եկած անձանց վերաբերյալ:
Հունվարի 19-ին կայացած նիստում ՀՀ ԿԸՀ-ն այս առաջարկը որակեց որպես տեղեկատվություն ստանալու պահանջ, մերժեց ՀՀ-ից հեռացած քաղաքացիների վերաբերյալ տեղեկատվություն հրապարակելու մասին առաջարկը, իսկ ՀՀ քաղաքացիություն ընդունած երկքաղաքացիների և ՀՀ քաղաքացիությունից դուրս եկած քաղաքացիների վերաբերյալ մասով ՀՀ նախագահի թեկնածուի դիմումը վերահասցեագրեց ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությանը:
Մենք ստիպված ենք պարզաբանել, որ ՀՀ նախագահի թեկնածու Արման Մելիքյանի դիմումը ոչ թե տեղեկատվություն տրամադրելու պահանջ էր, այլ համապատասխան տեղեկատվությունը հրապարակելու միջոցով զանգվածային ընտրակեղծարարությունը կանխելու պահանջ:
Ներկայումս Հայաստանում ոչ ոք, այդ թվում նաև ԿԸՀ-ի անդամները, պատկերացում չունի, թե Հայաստանում իրականում որքան ընտրող է մնացել: ԿԸՀ-ի նիստի ընթացքում Արման Մելիքյանի կողմից արված այս պնդումը ԿԸՀ անդամներից որևէ մեկի կողմից չվիճարկվեց: Մեր համոզմամբ, այս անորոշությունը նախկինում հնարավորություն է տվել, որպեսզի ընտրություններին մասնակցած քաղաքացիների թվաքանակը հավելագրվի առնվազն 400-500 հազարով: Հավելագրումն օգտագործվել է իշխանության թեկնածուի հաղթանակն ապահովելու նպատակով:
Մեզ համար կարևոր է, որ`
• ԿԸՀ նիստի ընթացքում այդ կառույցի անդամներից և ոչ մեկը չվիճարկեց նախորդ ընտրությունների ժամանակ ՀՀ-ի սահմաններից դուրս գտնվող հարյուր հազարավոր մեր համաքաղաքացիների ձայներն իշխանական թեկնածուի օգտին հաշվարկելու վերաբերյալ արված պնդումը,
• օրինաչափ համարեց ՀՀ քաղաքացիություն ընդունած երկքաղաքացիների և ՀՀ քաղաքացիությունից դուրս եկած անձանց վերաբերյալ թվային տվյալներ հրապարակելու մասին առաջարկը` այն վերահասցեագրելով ՀՀ Ոստիկանության ԱՎՎ:
Մենք գտնում ենք, որ քանի դեռ փոխհամաձայնություն չկա ՀՀ-ից մեկնած քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների թվաքանակի վերաբերյալ, պահպանվում է ընտրությունները կեղծելու բացառիկ հնարավորությունը:
Եթե ՀՀ Ոստիկանության ԱՎ վարչությունը հրապարակի ՀՀ քաղաքացիություն ընդունած երկքաղաքացիների և ՀՀ քաղաքացիությունից դուրս եկած անձանց վերաբերող թվային տվյալները, մենք դա կգնահատենք, որպես իշխանությունների բարի կամքի դրսևորում և իրավիճակը շտկելու ցանկության ապացույց:
Միաժամանակ պետք է տեղեկացնենք, որ խնդիրը կարող է լուծում ստանալ միայն այն դեպքում, եթե համաձայնություն ձեռք բերվի ՀՀ-ից բացակայող քաղաքացիների ընդհանուր թվաքանակի վերաբերյալ: Այդպիսի լուծում հնարավոր է քաղաքական փոխհամաձայնության առկայության դեպքում:
ՀՀ նախագահի թեկնածու Արման Մելիքյանի նախընտրական շտաբը հայտարարում է, որ ընտրությունների անցկացման օրինականությունն ապահովված չէ, քանի դեռ վերացված չեն ընտրակեղծարարության համար հսկայական հնարավորություններ պարունակող պայմանները: Ելնելով այդ իրողությունից Արման Մելիքյանը, առաջնային համարելով ընտրությունների օրինական անցկացումն ապահովող պայմանների ստեղծման անհրաժեշտությունը, գտնում է, որ այս պահին դեռևս հիմքեր չկան գալիք ընտրությունները համարելու իրավաչափ և օրինական:
Իրավիճակն է´լ ավելի մտահոգիչ են դարձնում տեղեկություններն այն մասին, որ որպես ՀՀԿ- ի կողմնակիցներ ներկայացող կասկածելի անձինք սկսել են ընտրակաշառք տալու խոստումներ շռայլելով քաղաքացիներից անձնագրային տվյալներ հավաքագրել:
Լուրեր են ստացվում նաև այն մասին, որ ներքին կարգով հրահանգված է շենքերի լիազորներին տեղեկատվություն տրամադրել իրենց շենքերում գրանցված, սակայն ՀՀ-ից բացակայող քաղաքացիների վերաբերյալ:
Արման Մելիքյանի որոշմամբ իր նախընտրական շտաբի գործունեությունը ուղղված է լինելու բացառապես ընտրությունների օրինականության ապահովման խնդրի լուծմանը:
Այս պահին իշխանություններին ուղղված պահանջն է`
• հաղորդել արժանահավատ տեղեկություններ ՀՀ-ից բացակայող քաղաքացիների թվաքանակի վերաբերյալ: Առանց այս հարցում հստակություն հաստատելու, մենք չենք կարող ունենալ օրինական ընտրություններ և դրանց միջոցով ձևավորված լեգիտիմ իշխանություն»:

Арман Меликян: “Сохраняется исключительная возможность сфальсифицировать выборы” 01/21/2013 14:21 | Избирательное право
Предвыборный штаб кандидата в президенты Армана Меликяна распространил заявление, в котором говорится о том, что не устранены условия для фальсификации выборов и где предлагается, чтобы Паспортно-визовое управление Полиции опубликовала цифровые данные, касающиеся “двойных граждан”, получивших гражданство Армении и граждан, отказавшихся от гражданства РА, отметив, что это будет воспринято как проявление доброй воли властей и послужит доказательством того, что власти пытаются исправить ситуацию.
“15 января кандидат в президенты Арман Меликян обратился с письмом к председателю ЦИК господину Тиграну Мукучяну, в котором он выразил убежденность в том, что результаты проведенных ранее парламентских выборов были сфальсифицированы. Исходя из того, что согласно п.1 ст.49 УК Армении именно ЦИК является действующим государственным органом, организующим выборы и осуществляющим контроль над законностью выборов, которая в рамках своих полномочий принимает решения, подлежащие обязательному исполнению на территории республики, Арман Меликян с целью предотвращения ранее уже примененных методов массовой фальсификации выборов относительно числа избирателей на предстоящих президентских выборах предложил опубликовать официальные статистические данные граждан, получивших со дня провозглашения независимости Армении двойное гражданство, граждан, покинувших страну, а также лиц, лишившихся или отказавшихся от гражданства РА.
Однако на состоявшемся 19 января заседании ЦИК квалифицировал это предложение как требование получить информацию и отклонил его предложение. Что касается информации о числе граждан, получивших со дня провозглашения независимости Армении двойное гражданство, а также лиц, отказавшихся или лишившихся гражданства РА, то ЦИК переадресовала заявление кандидата Паспортно-визовому управлению полиции Армении.
Мы вынуждены пояснить, что заявление Армана Меликяна было не требованием предоставить информацию, а требованием предотвратить массовые фальсификации на выборах путем обнародования соответствующей информации.
В настоящее время никто, в том числе и члены ЦИК, не имеют представления о том, сколько на самом деле осталось в Армении избирателей. Данное заявление А. Меликяна на состоявшемся заседании ЦИК никто из членов Центризибиркома не оспорил. По нашему убеждению, эта неопределенность раньше позволяла увеличить количество избирателей как минимум на 400-500 тыс., что умело использовалось для обеспечения победы кандидата от власти.
•В ходе заседания ЦИК никто из членов этой структуры не оспорил утверждение о том, что голоса более сотни тысяч соотечественников, находящихся за пределами республики засчитываются в пользу кандидата от власти.
•посчитал закономерным предложение об опубликовании цифровых данных о числе граждан, отказавшихся от гражданства Армении, переадресовав его Паспортно-визовое управление.
Мы считаем, что до тех пор, пока не достигнуто соглашение относительно числа отбывших из страны граждан, имеющих право участия в голосовании, все еще сохраняется возможность фальсификации результатов выборов.
Если Паспортно-визовое управление полиции Армении обнародует данные о числе граждан, получивших со дня провозглашения независимости Армении двойное гражданство, а также лиц, лишившихся или отказавшихся от гражданства РА, то мы воспримем это проявлением доброй воли со стороны властей и доказательством того, что власти пытаются исправить ситуацию.
Исходя из этого, Арман Меликян считает, что на данный момент пока нет никаких оснований полагать, что предстоящие выборы будут правомерными и законными.
Таким образом, Арман Меликян обращается к властям со следующим требованием:
• предоставить правдоподобные сведения о числе граждан, не проживающих в республике. Пока не уточнен этот вопрос, мы не сможем надеяться на проведение законных выборов и сформированную путем этих выборов легитимную власть.