Կաշառք չի վերցրել 01/20/2013   17:13  |  Քրեական խրոնիկոն
Երևանի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատարանում՝ դատավոր Դավիթ  Բալայանի նախագահությամբ, քննվում է առևտրային կաշառքի փաստով հարուցված քրեական գործը:
Ըստ մեղադրանքի, Երևանի գյուղատնտեսական համալսարանի որակի ապահովման կենտրոնի տնօրեն Վահագն Ասրյանը  համալսարանն ավարտելու մասին պետական նմուշի կեղծ դիպլոմ տրամադրելու համար  Անժելա Ջանգիրյանից պահանջել է 3000 ԱՄՆ դոլար:
Ըստ մեղադրական եզրակացության, գումարի  1500 ԱՄՆ դոլարը 2012թ. սեպտեմբերին վերցրել է համալսարանի ռեկտորի խորհրդական Ժ. Ազիզբեկյանին  կաշառք տալու նպատակով, սակայն վերջինս այն չի վերցրել: Իսկ մնացած  1500 ԱՄՆ դոլարը  նախատեսում էր  վերցնել 2013թ.-ին` դիպլոմի տալու ժամանակ:
Այսպիսով Վ.Ասրյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի  200-րդ հոդվածով՝ առևտրային կաշառք: Հոդվածը նախատեսում է պատիժ՝  տուգանք՝ նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից չորսհարյուրապատիկի չափով, կամ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով:

Советник ректора университета "выдержал экзамен”. Он отказался от взятки 01/21/2013 10:09 | Криминальная хроника
В суде административных районов Ачапняк и Давидашен под председательством судьи Давида Балаяна идет судебное разбирательство по уголовному делу, возбужденному по факту взятки и коммерческого подкупа.
Согласно обвинению, директор центра по обеспечению качества Ереванского сельскохозяйственного университета Ваагн Асрян потребовал взятку в размере $3000 за выдачу диплома об окончании университета Анжеле Джангирян.
Согласно обвинительному заключению, в сентябре он взял 1500 долларов с целью выдачи взятки советнику ректора университета Ж. Азизбекяну, однако последний отказался брать деньги. Остальные 1500 долларов планировалось, что он получит после выдачи диплома.
В. Асрян обвиняется в соответствии с ст. 200УК РА(взяточничество и коммерческий подкуп). Статья предусматривает наказание в виде штрафа в размере от 200-кратной до 400-кратной минимальной зарплаты или освобождение от занимаемой должности, либо лишение прав на ведение определенной деятельности максимальным сроком на три года, а также грозит лишением свободы сроком максимум на три года.