Պաշտպանի համակարգիչը լիցքաթափվեց 01/21/2013   12:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ, այսօր մերժեց Հայաստանի քաղաքագետների միության նախագահ Հմայակ Հովհաննիսյանի պաշտպան Կարեն Ղազարյանի միջնորդությունը դատարանին ինքնաբացարկ հայտնելու մասին: Ըստ դատարանի որոշման, միջնորդությունն անհիմն է և դրանում առկա չեն ինքնաբացարկի համար օրենքով նախատեսված հիմքերը:
Պաշտպանական կողմը հայտարարել էր, որ ողջամիտ կասկածներ ունի Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանի դատավոր Գագիկ Պողոսյանի անկողմնակալ ու անաչառ լինելու վերաբերյալ, որ դատարանը մեղադրանքի կողմում է գտնվում, և ակնհայտ է որ դատական ակտը լինելու է ի վնաս ամբաստանյալի: Մեղադրող Հայկ Էյրամջյանը գտել էր, որ ինքնաբացարկի միջնորդությունն անհիմն է և ենթակա է մերժման, որովհետև դատարանի կողմից օրենքի որևէ դրույթ չի խախտվել:
Մինչ խորհրդակցական սենյակ հեռանալը նախագահող դատավոր Գագիկ Պողոսյանը պաշտպանական կողմին հիշեցրել էր, որ դատարանն ավելի վաղ քննարկել է պաշտպանական կողմի նույնաբովանդակ միջնորդությունը և մերժել այն՝ հիմնվելով Վճռաբեկ դատարանի նախադեպային որոշման վրա:
Պաշտպանական կողմը բացարկի միջնորդություն ներկայացրեց նաև մեղադրող Հ. Էյրամջյանին՝ նա, ըստ կողմի, պատշաճ դատավարական հսկողություն չի իրականացրել, ինչի հետևանքով հիմնազուրկ մեղադրանք է առաջադրվել, որը չի բխում գործից և օրենքի դրույթներից: Միջնորդության ներկայացումն ընդհատվեց տեխնիկական պատճառով՝ պաշտպանի համակարգիչը ի սպառ լիցքաթափվեց: Մեղադրողին բացարկ հայտնելու միջնորդությունը կներկայացվի փետրվարի 11-ի դատական նիստում:
Հ. Հովհաննիսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 121-րդ հոդվածի առաջին մասով՝ անզգուշությամբ Ս.Ջուլհակյանի առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու համար:

Заседание суда по делу А. Ованнисяна было прервано по техническим причинам 01/21/2013   13:39  |  Лента новостей
Суд административных районов Кентрон- Норк-Мараш г. Еревана под председательством судьи Гагика Погосяна, сегодня отклонил ходатайство адвоката президента Союза политологов Армении Амаяка Ованнисяна Карена Казаряна о самоотводе судьи. Суд посчитал ходатайство необоснованным и не нашел в нем оснований для самоотвода, предусмотренных законом.
Сторона защиты заявила, что у нее возникли обоснованные подозрения в беспристрастности и объективности судьи суда административных районов Кентрон и Норк-Мараш Гагика Погосяна и что суд на стороне обвинения и, очевидно, что судебный акт будет не в пользу подсудимого. Обвинитель Айк Эйрамджян посчитал, что ходатайство о самоотводе необоснованно и подлежит отклонению, поскольку суд не нарушил ни одно из положений закона.
До того, как удалиться в совещательную комнату, председательствующий Гагик Погосян напомнил стороне защиты о его ходатайстве и отклонил его, основываясь на прецедентном решении Кассационного суда.
Сторона защиты представила также ходатайство об отводе от участия в производстве обвинителя А. Эйрамджяна. Согласно стороне защиты, он не осуществил надлежащим образом процессуальный контроль, вследствие чего предъявил безосновательное обвинение, которое не исходит из дела и положений закона. Заседание было прервано по техническим причинам: компьютер адвоката окончательно разрядился. Ходатайство об объявлении отвода обвинителю будет представлено на судебном заседании, намеченном на 11 февраля.
А. Ованнисяну предъявлено обвинение по ч. первой ст. 121 Уголовного кодекса РА(причинение здоровью вреда средней тяжести по неосторожности).