Հակերային հարձակումներից պետականորեն պաշտպանվելու հրամանագիր 01/21/2013 17:12 | Միջազգային լրահոս
Նախագահ Պուտինը ստորագրել է հակերային հարձակումներից ՌԴ տեղեկատվական ռեսուրսները պաշտպանող, կանխարգելիչ և հետևանքները վերացնող պետական համակարգ ստեղծելու հրամանագիր: Այս փաստաթուղթն այսօր տեղադրվել է պետական իրավական փաստաթղթերի կայքում:
Հրամանագրի համաձայն, Ռուսաստանի դաշնային անվտանգության ծառայությանը հանձնարարվում է մշակել պետական մարմինների, սեփականատերերի համաձայնությամբ նաև այլ տեղեկատվական համակարգերի և հեռուստահաղորդակցման ցանցերի վրա համակարգչային հարձակումները բացահայտելու մեթոդ:
Հատուկ ծառայությունը պետք է կազմակերպի և ՌԴ օրենսդրությանը համապատասխան իրականացնի երկրի կրիտիկական տեղեկատվական ենթակառուցվածքները համակարգչային հարձակումներից պաշտպանելու աստիճանի գնահատման միջոցառումներ:
Երկրի անվտանգության ծառայության խնդիրների մեջ է ընդգրկվում նաև համապատասխան մեթոդաբանական երաշխավորությունների մշակումը: Այդ պարտականությունների ցանկում ներառված են նաև դաշնային մարմինների, գործադիր իշխանության և արտասահմանյան երկրների կողմից լիազորված մարմինների /միջազգային կազմակերպությունների/ միջև տեղեկատվական ռեսուրսների գործունեության վերաբերյալ համակարգչային միջադեպերին առնչվող տեղեկությունների փոխանակումը:

В. Путин подписал указ о создании госсистемы для защиты от хакерских нападений 01/21/2013 18:08 | Международные новости
“Президент РФ Владимир Путин подписал указ, которым для защиты от хакерских атак создается госсистема предупреждения и ликвидации последствий компьютерных нападений на информационные ресурсы РФ. Этот документ размещен сегодня на государственном портале правовых актов.
Согласно указу, ФСБ России поручается разработать методику обнаружения компьютерных атак на информационные системы и информационно-телекоммуникационные сети государственных органов и по согласованию с их владельцами — на иные информационные системы и информационно-телекоммуникационные сети”,- сообщает pravo.ru
Спецслужба также должна организовывать и проводить в соответствии с законодательством РФ мероприятия по оценке степени защищенности критической информационной инфраструктуры РФ от компьютерных атак. В задачи ФСБ входит и разработка соответствующих методических рекомендаций.
Кроме того, ФСБ следует определить порядок обмена информацией между федеральными органами исполнительной власти и уполномоченными органами иностранных государств (международными организациями) о компьютерных инцидентах, связанных с функционированием информационных ресурсов РФ.