ՀՀ զինված ուժերը կհամալրվեն բազմաֆունկցիոնալ համալիրներով 01/19/2013   14:42  |  Ընտրական իրավունք
ՀՀ նախագահի 8 թեկնածուներից առայժմ միայն Սերժ Սարգսյանն է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով ներկայացրել իր նախընտրական ծրագիրը։ Կից կարող եք ծանոթանալ Ս.Սարգսյանի նախընտրական ծրագրի՝ բանակի և անվտանգությանը վերաբերող բաժնին։
ՀՀ գործող նախագահ և առաջիկա նախագահական ընտրություններում իշխող Հանրապետական կուսակցության կողմից առաջադրված ՀՀ նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանն իր նախընտրական ծրագրում ընտրողներին խոստանում է բանակի հետագա կատարելագործման և ամրապնդման համար առաջիկա 5 տարվա ընթացքում հասնել նրան, որ ՀՀ Զինված ուժերը ունակ լինեն իրենց շարժունակությամբ ու մարտունակությամբ անվտանգություն սփռել տարածաշրջանում և անդին՝ հյուծող և պասիվ պաշտպանությամբ զբաղվելու փոխարեն: ՀՀ նախագահի ու ՀՀ Զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատարի գնահատմամբ, դրա հիմքն արդեն իսկ դրված է աշխարհի տարբեր ծագերում Հայաստանի խաղաղապահների կողմից մարտական խնդիրների գերազանց կատարմամբ:
«Դեպի ապահով Հայաստան» կարգախոսը կրող նախընտրական ծրագրում Ս.Սարգսյանը հավաստիացնում է, որ շարունակվելու է ՀՀ ԶՈՒ համալրումը ժամանակակից սպառազինությամբ և ռազմական տեխնիկայով, այդ թվում՝ հայրենական արտադրության: Ընդ որում, առաջնահերթությունը տրվելու է բազմաֆունկցիոնալ համալիրներին, որոնք կլինեն հետախուզության, դիտարկման, հայտնաբերման, թիրախորոշման և խոցման միասնական համակարգեր: Այս ամենում իր կարևոր դերն է ունենալու ժամանակակից և կենսունակ հայրենական ռազմաարդյունաբերական համալիրը, որի մշտական արդիականացումը լինելու է պետության ուշադրության կենտրոնում:
Անկարգությունն ու ծառայակիցների ահաբեկումը տեղ չեն ունենալու ՀՀ Զինված ուժերում, որի անձնակազմը լինելու է առավել կրթված և արհեստավարժ: Բանակում կարգապահությունը հիմնված է լինելու զինծառայողների միջև փոխադարձ հարգանքի և Հայրենիքի պաշտպանության գործում ներդրում կատարելու գիտակցումով հրամանների անվերապահ կատարման վրա: Այս ամենում իրենց անձնական օրինակով օրինակելիության կատարյալ տիպար են լինելու հրամանատարները:
ՀՀ նախագահի թեկնածուն առաջիկա 5 տարիների ընթացքում նախանշում է Զինված ուժերից կոռուպցիայի վանումը: Բանակի անձնակազմը վերջնականապես կձերբազատվի առօրյա սոցիալական խնդիրներից՝ հիմնական ուժերը կենտրոնացնելով մարտունակության և սեփական գիտելիքների շարունակական զարգացման վրա:
Առաջիկա տարիների նպատակների թվում է նաև բանակ-հասարակություն կապերի ամրապնդման գործընթացի շարունակումը՝ դրա արդյունքում ավելի կբարձրանա ԶՈՒ թափանցիկության և քաղաքացիական վերահսկողության մակարդակը:
Ռազմակրթական բարեփոխումներում առաջադեմ լավագույն չափորոշիչների ներմուծմամբ ստեղծվելու է Հայաստանի կարիքներին համապատասխանող ուրույն ռազմակրթական համակարգ, որն ունակ է լինելու փակ շրջափուլով ապահովելու բոլոր կատեգորիաների՝ սպայական, սերժանտական կադրերի պատրաստման մեր կարիքները:
Արժևորելով անդամակցությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը՝ նրա կանոնադրությամբ Հայաստանի ստանձնած պարտվորությունների ու նպատակների իրականացումը շարունակելու է մնալ առաջնային: «Հայաստանը հետևողականորեն իր ներդրումն է բերելու ՀԱՊԿ հետագա ամրապնդման գործում»,- նշվում է Սերժ Սարգսյանի նախընտրական ծրագրում:
Միաժամանակ շարունակելու են խորանալ գործընկերային հարաբերությունները Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ՝ հետապնդելով ՀՀ ԶՈՒ մարտունակության բարձրացման, ԶՈՒ-հասարակություն համագործակցության խորացման, պաշտպանական համակարգի շարունակական բարեփոխման նպատակներ:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծում է. «Ոչ մի ժողովուրդ և ոչ մի ազգ հայ ժողովրդին չի ընկալում որպես թշնամի: Նույն կերպ հայ ժողովուրդը պահանջել ու պահանջելու է, որ հարևան երկու երկրների իշխանությունները դադարեցնեն հայ ժողովրդի գոյությունը, ինքնիշխանությունը, կայուն ու անվտանգ զարգացման իրավունքը մերժող ու սեփական հասարակությունը դեպի բռնություն և այլատյացություն մղող քաղաքականությունը»: Թեպետ չի նշվում, թե որոնք են այդ երկու հարևանները, սակայն ակնհայտ է, որ խոսքը Թուրքիայի ու Ադրբեջանի մասին է:
Առաջիկայում «Փաստինֆո» գործակալությունը կներկայացնի ՀՀ նախագահի բոլոր թեկնածուների նախընտրական ծրագրերը՝ բանակի, անվտանգության և դատաիրավական ոլորտների վերաբերյալ:

Президент Армении: “ВС будут укомплектованы многофункциональным комплексом” 01/19/2013 16:14 | Избирательное право
Из 8 кандидатов, претендующих на пост президента, только действующий глава государства Серж Саргсян представил в ЦИК свою предвыборную программу. Ниже можете ознакомиться с положениями, изложенными в программе касательно армии и безопасности страны.
Действующий президент Армении и кандидат от правящей партии Серж Саргсян в своей предвыборной программе обещает избирателям для дальнейшего усовершенствования и укрепления армии в ближайшие 5 лет достичь того, чтобы Вооруженные силы своей мобильностью и боеспособностью были в состоянии обеспечить безопасность в регионе. По оценке президента Армении и верховного главнокомандующего ВС РА, основа для этого уже заложена в разных уголках мира, где армянские миротворцы отлично справляются с выполнением боевых заданий.
В предвыборной программе, девиз которой “К обеспеченной Армении”, С. Саргсян заверяет, что будет продолжена работа по укомплектованию армии современным вооружением и военной техникой, в том числе и отечественного производства. Предпочтение будет отдано многофункциональным комплексам, представляющим собой единую систему разведки, наблюдения, обнаружения, целенаведения и поражения. Огромная роль в этом отводится современному и жизнеспособному отечественному военно-промышленному комплексу, перманентная модернизация которого, будет одной из приоритетных задач государства.
“Таким явлениям, как беспорядки и запугивание сослуживцев, нет места в нашей армии. Состав ее будет образованным и профессиональным. Дисциплина в армии будет основана на взаимном уважении военнослужащих и безукоснительном исполнении приказов командования, преисполненного чувства осознанности и долга, посему командиры должны служить примером для всех остальных".
В течение ближайших 5 лет, президент Армении планирует искоренить коррупцию в рядах вооруженных сил. Армейский состав, наконец-то освободиться от существующих сегодня социальных проблем, сконцентрировав основные силы на боеспособности и усовершенствовании своих знаний.
Будет продолжен процесс укрепления связей между обществом и армией, в результате чего возрастет уровень прозрачности ВС и гражданского контроля.
Будет создана самостоятельная военно-образовательная система, отвечающая требованиям и нуждам Армении с применением лучших передовых стандартов военно-образовательного реформирования и которая способна обеспечить необходимую подготовку офицерского и сержантского составов.
Придавая особое значение членству в ОДКБ, реализация взятых Арменией обязательств и целей будут по-прежнему приоритетными: Армения последовательно будет вносить свой вклад в дело дальнейшего укрепления ОДКБ,”- отмечено в предвыборной программе Сержа Саргсяна.
Одновременно будут предприняты шаги по углублению партнерских отношений с Североатлантическим блоком, преследующие цели по повышению боеспособности ВС РА, углублению сотрудничества ВС- общество , а также реформированию системы обороны.
Серж Саргсян подчеркнул также: “Ни один народ и ни одна нация не воспринимает армянский народ как врага”. Так и армянский народ требовал и будет требовать, чтобы власти двух соседних стран прекратили политику отрицания существования, суверенитета, права на стабильное и безопасное развитие армянского народа, толкающую собственное общество к насилию и поощрению ксенофобии".
Информационно-аналитический портал “Фактинфо” в ближайшее время представит вашему вниманию предвыборные программы всех кандидатов на пост президента, касающиеся вопросов армии, безопасности и судебно-правовой системы.