Դեդ Հասանի մարմնի տեղն անհայտ է 01/19/2013   13:15  |  Միջազգային լրահոս
Ռուսական լրատվամիջոցներն այս պահին չեն կարողանում հստակ նշել, թե որտեղ է հունվարի 16-ին նշանառուի գնդակին զոհ գնացած Դեդ Հասանի մարմինը:
Նախօրոք հայտարարվել էր, որ «օրենքով գողի» մարմինը հատուկ չվերթով պետք է տեղափոխվի Թբիլիսի: Այնուհետև հաղորդվեց, որ այդ ինքնաթիռն արդեն թռել է մոսկովյան Վնուկովո-3 օդանավակայանից:
Սակայն Թբիլիսիի օդանավակայանում այդ լուրերը չեն հաստատել: Ինչպես նշում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդան», Վրաստանի մայրաքաղաքում զարմանքով ընդունեցին նորությունն այն մասին, որ հատուկ չվերթով փորձել են իրենց մոտ տեղափոխել «գնդակահարված քրեական հեղինակության» մարմինը:
«Այսօր ոչ մի այդպիսի բան չի եղել: Մարմինը Թբիլիսի չի բերվել: Նրան այստեղ բերելու մասին մեզ ոչինչ հայտնի չէ: Մեր կողմից նաև մերժում չի եղել: Մեզ նույնպես հայտնի չէ ինչ-որ հատուկ չվերթի մասին»,- հայտնել են օդանավակայանի աշխատակիցները:
Դեդ Հասանին Վրաստանի տարածքում հուղարկավորելու լուրերը չեն հաստատում նաև Վրաստանի ՆԳ և ԱԳ նախարարություններում: Երկու գերատեսչություններն էլ հայտնում են, որ քրեական հեղինակության հուղարկավորման մասին նման տեղեկատվություն իրենք չունեն:
Վրացական իրավական կառույցները կամ առանձին մասնագետներ նշում են նաև, որ եթե նույնիսկ հուղարկավորման գործողություն կատարվի, ապա Դեդ Հասանի բարեկամների ու ծանոթների համար իրավիճակը կարող է զարգանալ ոչ ցանկալի ձևով:
Նույնիսկ հայտարարվել է, որ եթե Ռուսաստանից հուղարկավորության նպատակով Վրաստան ժամանեն քրեական հեղինակություններ, ապա նրանք անմիջապես կձերբակալվեն:

Место, где предадут земле тело Деда Хасана, все еще неизвестно. Версии и опровержения 01/19/2013   13:57  |  Международные новости
Где сейчас находится тело Деда Хасана, официально не сообщается.
Известно только то, что криминального авторитета хотят похоронить на его родине в Тбилиси.
Кроме того, даже если это и произойдет, для друзей и знакомых Хасана ситуация может обернуться не должным образом”, - пишет Комсомольская правда.
В тбилисском аэропорту с большим недоумением восприняли новость о том, что к ним пытались привести спецрейсом тело застреленного криминального авторитета Деда Хасана.
- Ничего подобного сегодня не происходило, тело в Тбилиси не доставляли… Нам ничего не известно по поводу того, что его намерены доставить к нам. Никакого отказа с нашей стороны также не было. Нам также неизвестно о каких-либо спецрейсах, передает РИА Новости со ссылкой на сообщения сотрудников аэропорта.
“Информацией о том, что убитого криминального авторитета Деда Хасана хотят похоронить на территории Грузии, в МВД и в МИДе страны не располагают.
Как сообщил известный грузинский адвокат и правозащитник Гела Николаишвили, в Грузии действует закон о «ворах в законе» и приверженности к воровским традициям, по которому эта категория граждан даже в случае не совершения преступления может быть задержана и осуждена на длительный тюремный срок.