Հմայակ Հովհաննիսյանն՝ արդեն ամբաստանյալ 01/19/2013 15:15 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանում՝ դատավոր Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ, հունվարի 21-ին տեղի կունենա ՀՀ քաղաքագետների միության նախագահ, նախկին պատգամավոր Հմայակ Հովհաննիսյանի գործով առաջին դատական նիստը: Ի տարբերություն նախորդ դատական գործի, որը քաղաքացիական էր, իսկ Հ.Հովհաննիսյանը՝ պատասխանող, այս անգամ գործը քրեական է, իսկ քաղաքական գործիչը՝ ամբաստանյալ:
Այսպես, ըստ մեղադրական եզրակացության, Հմայակ Հովհաննիսյանը 2012թ. ապրիլի 21-ին` ժամը 10:30-ի սահմաններում, Երևանի Մոսկովյան 34ա հասցեում տեղակայված «Հայհիդրոէներգանախագիծ» ինստիտուտի մուտքի դիմաց, վիճաբանության ժամանակ, «հանցավոր անփութություն դրսևորելով իր գործողության և դրա վտանգավոր հետևանքների նկատմամբ», հրել է նույն ինստիտուտի տնօրենների խորհրդի նախագահ Սենիկ Ջուլհակյանին, ինչի հետևանքով վերջինս նախ մարմնով և ձախ ձեռքով համահարվածվել է մուտքի դռան եզրային մետաղյա շրջանակին, ապա, կորցնելով հավասարակշռությունը, գլորվել է բազալտապատ աստիճանահարթակից: Դրա հետևանքով Ս.Ջուլհակյանի առողջությանը անզգուշությամբ պատճառվել է առողջության տևական քայքայումով միջին ծանրության վնաս՝ ձախ սրունքի շրջանների արյունազեղման, ձախ ձեռքի 3-րդ և 5-րդ մատների հիմային ֆալանգների չտեղաշարժված կոտրվածքների ձևով։
Հ. Հովհաննիսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 121-րդ հոդվածի առաջին մասով՝ անզգուշությամբ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու համար: Սույն հոդվածը նախատեսում է պատիժ նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկից հարյուրապատիկի չափով տուգանքի կամ առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով կալանքի տեսքով:
Հայաստանի քաղաքագետների միությունը համաձայն չէ առաջադրված մեղադրանքի հետ ու գտնում է, որ դատավարությունը «իշխող վարչախմբի պատվերով հարուցված», «սուտ մատնության վրա հիմնվող քրեական գործ» է: Քաղաքագետները կոչ են անում մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերով մտահոգ բոլոր կազմակերպություններին, քաղաքական ակտիվիստներին, միջազգային կազմակերպությունների հումանիտար ծրագրերի իրականացման համար պատասխանատուներին, Հայաստանում իրավական հասարակարգի ձևավորմամբ հետաքրքրված բարեկամ պետությունների դեսպաններին ուշադիր հետևել Հմայակ Հովհաննիսյանի դեմ իրականացվող դատավարություններին, որոնք «ակնհայտորեն բացահայտելու են ավտորիտար վարչախմբից դատաիրավական համակարգի կախվածության հրեշավոր անատոմիան»:
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանում՝ դատավոր Արայիկ Մելքումյանի նախագահությամբ քննվում է նաև քաղաքացիական հայց Սենիկ Ջուլհակյանն ընդդեմ Հմայակ Հովհաննիսյանի՝ վիրավորանքի համար հրապարակայնորեն ներողություն խնդրելուն, իսկ զրպարտության համար` հրապարակայնորեն տեղեկությունները հերքելուն պարտավորեցնելու ու փոխհատուցման գումար բռնագանձելու հայցապահանջով:

Политолог Амаяк Ованнисян оказался на скамье подсудимых 01/19/2013 17:32 | Актуальная тема
В суде общей юрисдикции Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Гагика Погосяна 21 января состоится первое судебное заседание по делу президента “Союза политологов”, бывшего депутата НС Амаяка Ованнисяна. В отличие от предыдущего судебного дела, которое было гражданским, и по которому А. Ованнисян проходил в качестве ответчика, на сей раз дело уголовное, а политический деятель на сей раз оказался на скамье подсудимых.
Итак, согласно обвинительному заключению, Амаяк Ованнисян 21 апреля в районе 10.30 напротив входа в институт “Армгидроэнергопроект”, расположенный в г. Ереване на ул. Московяна 34а, во время завязавшейся между ним и директором института Сеником Джулакяном потасовки, проявив преступную небрежность, толкнул последнего, вследствие чего тот ударился о металлическую раму двери и, потеряв равновесие, скатился с базальтовой лестницы. В результате инцидента, здоровью С. Джулакяна был причинен по неосторожности вред средней тяжести, вызвавший кратковременное расстройство здоровья. У потерпевшего диагностировали кровоподтеки на левой голени и несмещенный перелом основных фаланг 3 и 5 пальцев левой руки.
А. Ованнисяну предъявлено обвинение по ч. первой ст. 121 Уголовного кодекса РА(причинение здоровью вреда средней тяжести по неосторожности). По статье предусмотрено наказание в виде штрафа в размере 50-кратной или стократной минимальной зарплаты или заключения под стражу сроком на два месяца.
“Союз политологов” Армении не согласен с обвинением и считает, что уголовное дело возбуждено по заказу правящего режима и основано на ложном доносе. Политологи призывают все организации, гражданских активистов, ответственных за реализацию гуманитарных программ международных структур, обеспокоенных защитой прав человек, а также послов дружественных стран, заинтересованных в формировании правопорядка в Армении, проследить за судебным процессом против Амаяка Ованнисяна, который обнажит всю чудовищную анатомию зависимости судебно-правовой системы от авторитарного режима.