Զինդատախազությունը համաձայն չէ արդարացման հետ 01/18/2013 13:56 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Մատաղիս»-ի գործով ՀՀ Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2012թ. դեկտեմբերի 18-ի արդարացման դատավճռի դեմ ՀՀ քրեական վերաքննիչ դատարան բողոք է ներկայացրել նաև զինվորական դատախազությունը։ Ավելի վաղ, նույն դատավճռի դեմ վերաքննիչ դատարան բողոք ներկայացնելու մասին հայտարարել էր նաև մեղադրանքի կողմի մաս կազմող, տուժող Ռոման Եղիազարյանի իրավահաջորդ, նրա մայրը՝ Գոհար Մելքոնյանը:
Նա և տուժողի մյուս հարազատները՝ հորեղբայրն ու հորաքույրը, համոզմունք էին հայտնել, որ հանցագործությունը կատարել են տարբեր դատական ատյանների կողմից 15 տարվա, ցմահ ազատազրկման դատապարտված, ապա Վճռաբեկ դատարանի բեկանումից հետո հիշյալ առաջին ատյանի դատարանի կողմից արդարացված Ռազմիկ Սարգսյանը, Մուսա Սերոբյանը և Արայիկ Զալյանը: Տուժողի հորեղբայր Արթուր Եղիազարյանը հայտարարել էր, որ լիովին կիսում է նախաքննական մարմնի դիրքորոշումը, որը մինչև վերջ պնդում էր մեղադրանքը:
Տուժողի հարազատը համոզմունք էր հայտնել նաև, որ նախաքննության ընթացքում մեղադրյալների նկատմամբ խոշտանգումներ չեն եղել, ուստի, մասնավորապես՝ այն ժամանակվա ՀՀ զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանի աշխատասենյակում Ռ.Սարգսյանի խոստովանական ցուցմունքները չէին կարող լինել խոշտանգումների հետևանք: Տեսագրությունից երևում է, ըստ նրա, որ Ռ.Սարգսյանի դեմքին բացակայում են խոշտանգումների հետքերը: Նա ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին բաժանել էր հարցաքննության տեսագրությունը, որն ի դեպ, նորություն չէ, միշտ էլ եղել է քրեական գործում:
Տուժողի հարազատները արդարություն են պահանջում ընդհուպ մինչև ՀՀ նախագահից և պահանջում դատապարտել արդարացվածներին:

Военная прокуратура не согласна с оправдательным вердиктом по “делу Матагиса” 01/18/2013   15:03  |  Актуальная тема
В Апелляционный уголовный суд РА представила жалобу против оправдательного приговора от 18 декабря 2012г. по "делу Матагиса", вынесенного судом общей юрисдикции Ширакской области, и военная прокуратура. Ранее о представлении в суд жалобы против того же вердикта заявила мать потерпевшего Романа Егиазаряна, проходящая по данному делу в качестве его правопреемницы .
Она и другие родственники потерпевшего, дядя и тетя, выразили уверенность, что преступление дело рук Размика Саргсяна, Мусы Серобяна и Араика Золяна, приговоренных разными судами сначала к 15 годам лишения свободы, а потом к пожизненному заключению, а после оправданных вышеупомянутым судом по отмене обвинительного приговора согласно решению Кассационного суда. Дядя потерпевшего Артура Егиазаряна заявил, что полностью разделяет позицию органа предварительного следствия, который до конца настаивал на обвинении.
Родственник потерпевшего также выразил уверенность, что в ходе предварительного расследования обвиняемые не подвергались пыткам, посему данные в кабинете бывшего военного прокурора Гагика Джангиряна признательные показания, не были добыты под пытками." Признательные показания Р. Саргсяна не могли быть следствием пыток. На видеозаписи хорошо видно, что на лице Р. Саргсяна нет следов насилия". Он раздал диски с видеозаписью допроса представителям СМИ.
Кстати, данная запись не являлась ни для кого новостью и уже давно была приобщена к уголовному делу.