Վլադիսլավ Մանգասարյանից տուժածը Էդմոն Խուդյանը չէ 01/18/2013   14:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վլադիսլավ Մանգասարյանը կալանավորվել է և մեղադրվում է խարդախությամբ 120 հազար դոլար հափշտակելու մեջ: Ինչպես հայտնի դարձավ «Փաստինֆո»-ին, մեղադրանքը որևէ առնչություն չունի ամերիկահայ գործարար Էդմոն Խուդյանի հետ՝ վերջինս հայտարարել էր, որ իր գործընկեր Վ.Մանգասարյանը խաբեությամբ տիրացել է իր շահույթին: Այդ գործը Է.Խուդյանի հայտարարության հիման վրա քննվում է ՀՀ պետեկամուտների կոմիտեի հարկային վարչության քննչական բաժնում:
Իսկ տվյալ գործով տուժողը Արտաշես Շահբազյանն է. ըստ նախաքննության ձեռք բերած ապացույցների, մեղադրյալը չարաշահելով տուժողի վստահությունը՝ խաբեությամբ հափշտակել է նրա խոշոր չափերի գումարը՝ 65 մլն ՀՀ դրամին համարժեք 180 հազար ԱՄՆ դոլարը:
Վ.Մանգասարյանն, ըստ գործի տվյալների, տուժողի հետ պայմանավորվածությամբ, նոտարական կարգով ձեռք է բերել Ա.Շահբազյանի Դավթաշեն թաղամասում գտնվող երկու բնակարանները օտարելու իրավունք, որպեսզի վաճառքի գումարով՝ մոտ 65 մլն ՀՀ դրամ, արգելանքից հանի Երևանի կենտրոնում գտնվող իր՝ Վ.Մանգասարյանի երկու բնակարանները, վաճառի դրանք և վերադարձնի Արտաշես Շահբազյանի պարտքը: Սակայն Վ.Մանգասարյանը հիշյալ գումարը բաժանել է իր այլ պարտատերերին:

Владислав Мангасарян оказался за решеткой. Потерпевший не Эдмон Худян 01/18/2013   15:55  |  Лента новостей
Владислав Мангасарян заключен под стражу по обвинению в хищении $120 000, совершенном мошенническим путем.
Как стало известно “Фактинфо”, обвинение никоим образом не связано с американским предпринимателем армянского происхождения Эдмоном Худяном. Последний заявил, что его компаньон В. Мангасарян мошенническим способом присвоил себе его прибыль. Дело это на основании заявления Э. Худяна рассматривается в следственном отделе налогового управления Комитета государственных доходов.
В качестве же потерпевшего по данному делу проходит Арташес Шахбазян. Согласно доказательствам и уликам, добытым в ходе предварительного следствия, обвиняемый, злоупотребив доверием потерпевшего, совершил путем мошенничества хищение суммы в особо крупных размерах – $180 000, эквивалентных 65 млн. драмам.
Исходя из материалов дела, В. Мангасарян по договору в нотариальном порядке приобрел право на отчуждение расположенных в кв. Давидашен двух квартир, принадлежащих А. Шахбазяну, дабы при помощи суммы, полученной от продажи квартиры- 65 млн. драмо, снять запрет на свои две квартиры, расположенные в центре г. Еревана, продать их и вернуть долг Арташесу Шахбазяну. Однако, В. Мангасарян расплатился этой суммой с другими кредиторами.