Մոսկվայի մերձակայքում հայտնաբերվել է հերոինի մեծ խմբաքանակ 01/18/2013   13:04  |  Միջազգային լրահոս
Մերձմոսկվայում հայտնաբերվել է մոտ 90 կգ աֆղանական հերոին, հղում անելով Թմրամիջոցների շրջանառությունը վերահսկող դաշնային ծառայության տնօրինությանը, հաղորդում է BBC-ին:
«Ցանց» ծածկանունը ստացած գործողությունն իրականացվել է մի քանի փուլով:
Մոսկվայի մարզի Սերեբրյանո-Պրուդյան շրջանում ձերբակալվել է միջինասիական երկրներից մեկի մի քաղաքացի, ով, համաձայն օպերատիվ տվյալների, «տեղափոխման համար մատակարարել է մահաբեր բեռի մեծածախ խմբաքանակներ»:
Նրա բնակարանի խուզարկության ժամանակ հայտնաբերվել է 53 փաթեթ, որոնցից յուրաքանչյուրում եղել է ավելի քան 1 կգ հերոին:
Մոսկվայի մարզի Ռամենյան շրջանում Թմրամիջոցների շրջանառությունը վերահսկող դաշնային ծառայության աշխատակիցները հայտնաբերել են նաև թմրանյութի հատուկ պահեստ: Այդ գործողության ժամանակ ձերբակալվել է մի թմրակապավոր, որի պարկում կար 30 կգ հերոին:
Ըստ Թմրամիջոցների շրջանառությունը վերահսկող դաշնային ծառայության տնօրեն Վիկտոր Իվանովի՝ բռնագրավված ամբողջ թմրանյութի արժեքը սև շուկայում կազմում է մոտ 2,7 մլն. դոլար: Նրա ասելով Աֆղանստանում թողարկվում է աշխարհում արտադրվող հերոինի 90 տոկոսը:

В Подмосковье изъята крупная партия героина 01/18/2013   13:24  |  Международные новости
Наркополицейские изъяли около 90 кг афганского героина в ходе спецоперации в Подмосковье, сообщил директор Федеральной службы по контролю за оборотом наркотиков (ФСКН) Виктор Иванов.
Операция под кодовым названием "Сеть" проводилась в несколько этапов.
Агентство Би-би-си передает, что в Серебряно-Прудском районе Московской области был задержан гражданин одной из среднеазиатских стран, который, по данным ведомства, "поставлял для перевозки крупнооптовые партии смертоносного груза".
"При обыске в его доме наркополицейские обнаружили 53 свертка, в каждом из которых было более килограмма героина", - сообщил Иванов.
В Раменском районе Московской области сотрудники ФСКН обнаружили специальный схрон для наркотиков. В ходе этой же операции там был задержан наркокурьер, в мешке у которого нашли более 30 килограммов героина.
По словам Иванова, стоимость всей изъятой партии наркотика на черном рынке составляет около 2,7 млн долларов.