Ոչ մի տեղ չաշխատող Վարդան Սեդրակյանն ունի ամենաշատ անշարժ գույքը 01/18/2013   16:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 19-ին լրանում է ՀՀ Նախագահի փետրվարի 18-ի ընտրություններին գրանցված թեկնածուների գույքի և եկամուտների հայտարարագրերը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով ներկայացնելու վերջնաժամկետը: Այս պահին ԿԸՀ-ի պաշտոնական կայքէջում տեղադրված են ՀՀ Նախագահի 8 թեկնածուներից 4-ի` ՀՀ գործող Նախագահ, ՀՀԿ առաջնորդ Սերժ Սարգսյանի, «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի, «Ազատություն» կուսակցության նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանի, անկուսակցական, էպոսագետ, ոչ մի տեղ չաշխատող Վարդան Սեդրակյանի հայտարարագրերը:
Դատելով դրանցից` ամենաշատ անշարժ գույք ունի Վարդան Սեդրակյանը, ամենամեծ եկամուտներ` Հրանտ Բագրատյանը, ով նաև արժեթղթեր և այլ ներդրումներ հայտարարագրած միակ թեկնածուն է: Ամենաշատ դրամական միջոցներ ունի Սերժ Սարգսյանը: Նա նաև միակն է, ով հայտարարագրել է թանկարժեք գույք: Չորս թեկնածուներն էլ ունեն մեկական ավտոմեքենա:
Այսպես` Վ.Սեդրակյանը հայտարարագրել է 1-ական բնակելի տուն և բնակարան Երևանում` համապատասխանաբար 252,4 և 132 քմ մակերեսով, 4 հողամաս` 0,716 հա ընդհանուր մակերեսով, և 1 անասնագոմ` 294,6 քմ մակերեսով Կոտայքի մարզում:
Հ.Բագրատյանն ունի 1 բնակելի տուն` 613 քմ մակերեսով և 0,07 հա կից հողամասով, 2 բնակարան` 120 և 85 քմ մակերեսով, 1 ավտոտնակ` 16,2 քմ Երևանում:
Ր.Հովհաննիսյանը` 2 բնակելի տուն Երևանում:
Ս.Սարգսյանը` 96 քմ մակերեսով շենք և շինություն Ստեփանակերտում:
Չորս թեկնածուներն էլ հայտարարագրել են մեկական ավտոմեքենա. Հ.Բագրատյանը` 2003թ.-ի արտադրության «Նիսսան X-trail», Ր. Հովհաննիսյանը` «ԳԱԶ 311000», Վ.Սեդրակյանը` 2011թ.-ի արտադրության «Միցուբիշի OUTLANDER 3.0», Ս.Սարգսյանը` 1992թ.-ի արտադրության «Միցուբիշի Մոնտերո»:
Հրանտ Բագրատյանը որպես եկամուտներ հայտարարագրել է ԱԺ պատգամավորի աշխատավարձ` 2 մլն 180 հազար 980 դրամ, Ռուս-հայկական համալսարանից ստացած 1 մլն 73 հազար 900 դրամ աշխատավարձ, Ուկրաինայի Ազգային բանկի Բանկային գործի համալսարանից` 91 հազար 439 հրիվնա աշխատավարձ, շահաբաժին «Pernod-Recard» (Ֆրանսիա)` 9 հազար 400 եվրո, վարձակալական վճար (Ասմուս Ռոտնե)` 7 մլն 342 հազար դրամ:
Ս.Սարգսյանի եկամուտները գոյացել են ՀՀ Նախագահի 3 մլն 898 հազար 800 դրամ աշխատավարձից և 2 մլն 596 հազար 17 դրամ աշխատավարձին հավասարեցված վճարումներից, ինչպես նաև` «Արարատբանկ» ԲԲԸ-ին տրված փոխառությունների դիմաց ստացված 10 մլն 925 հազար 535,6 դրամ տոկոսից:
Ր. Հովհաննիսյանը և Վ.Սեդրակյանն եկամուտներ չեն հայտարարագրել:
Հ.Բագրատյանը հայտարարագրել է 65 հազար ԱՄՆ դոլարի դրամական միջոցներ, Ր.Հովհաննիսյանը` 402 հազար դրամ և 51 հազար ԱՄՆ դոլար, Վ.Սեդրակյանը` 9 մլն 900 հազար դրամ, Ս.Սարգսյանը` 108 մլն 400 հազար դրամ:
Հ.Բագրատյանն ունի «Pernod-Recard» ընկերության 0,0003 % բաժնետոմս: Մյուս երեք թեկնածուներն արժեթղթեր և այլ ներդրումներ չեն հայտարարագրել:
ՀՀ գործող Նախագահը, ով, ինչպես նշել էինք, թանկարժեք գույք հայտարարագրած միակ թեկնածուն է, ունի 18-20-րդ դարի հնաոճ իրեր (արձանիկներ, քանդակներ և այլն), կտավների հավաքածու (Խանջյան, Սարյան, Հակոբյան, Գյուրջյան, Բաշինջաղյան, Մինաս, Եր.Քոչար, Կոջոյան, Աբեղյան), նաև` ժամանակակից նկարիչների 32 կտավներ (20-րդ դար):

Больше всех недвижимого имущества у безработного эпосоведа В. Седракяна. Данные деклараций о доходах и имуществе 01/18/2013   20:37  |  Лента новостей
19 января заканчивается срок подачи в ЦИК деклараций о доходах и имуществе зарегистрированных кандидатов. В настоящее время на официальной странице ЦИК размещены декларации, представленные четырьмя кандидатами: действующим президентом Сержем Саргсяном, лидером партии “Наследие ” Раффи Ованнисяном, и председателем партии “Свобода” Грантем Багратяном и безработным эпосоведом Варданом Седракяном.
Судя по этим декларациям, больше всех недвижимого имущества у Вардана Седракяна, самые большие доходы у Гранта Багратяна. Кстати, он единственный, кто задекларировал ценные бумаги. Больше всех денежных средств у действующего главы государства. Он единственный, кто задекларировал дорогое имущество. У всех четырех кандидатов имеется по одному автомобилю.
Так, В. Седракян задекларировал один особняк и одну квартиру в г. Ереване площадью соответственно по 252.4 и 132 кв.м, четыре земельных участка общей площадью 0,716га и один хлев площадью 294,6 кв.м.
Г. Багратян является владельцем одного жилого дома площадью 613кв.м. и прилегающего к нему земельного участка площадью 0,07 га., двух квартир площадью 120 и 85 кв.м и одного гаража площадью 16,2 кв.м в Ереване.
Р. Ованнисян задекларировал 2 квартиры в Ереване.
С. Саргсян здания и строения площадью 96 кв.м в Степанакерте.
Г. Багратян задекларировал одну машину «Ниссан X-trail» 2003 года выпуска, Р. Ованнисян-«ГАЗ 311000»,В. Седракян - Мицубиси OUTLANDER 3.0, С. Саргсян “Мицубиси Монтеро” 1992 года выпуска.
Грант Багратян в качестве источника доходов задекларировал  депутатскую зарплату: 2 млн.180 тыс. 980 драмов, а также заработную плату за преподавательскую деятельность в РАУ - 1 млн. 73 тыс. 900 драмов и в украинском Университете банковского дела– 91 тыс. 439 гривень,  дивиденды «Pernod-Recard» (Франция) – 9 тыс. 400 евро, арендную плату(Асмус Ротне) – 7 млн. 342 тыс.
Доходы С. Саргсяна образовались от заработной платы:  3 млн. 898 тыс. 800 драмов,  2 млн. 596 тыс. 17 драмов. -  от приравненных к зарплате платежей, а также 10 млн.925 тыс. 535,6 драмов - от процентного дохода по займам.
Р. Ованнисян и В. Седракян не задекларировали свои  доходы.
Г. Багратян задекларировал денежные средства на сумму в размере 65 тыс. долларов, Р. Ованнисян - 402 тыс. драмов и 51 тыс. долларов, В. Седракян- 9 млн. 900 тыс. драмов, С. Саргсян – 108 млн. 400 тыс. драмов.
Г. Багратян является владельцем 0,0003 % акций компании «Pernod-Recard».
Ценные бумаги и другие вложения остальные 3 кандидата не задекларировали.
Как  уже было отмечено, действующий президент Армении, единственный, кто задекларировал дорогое имущество. Он является владельцем антиквариата и старинных вещей 18-20 вв.(статуэток, скульптур и т.д.), а также живописной коллекции(Ханджян, Сарьян, Акопян, Гюрджян, Башинджанян, Минас, Ерванд Кочар, Коджоян, Абегян) и 32 картин кисти современных мастеров(20в.).