Պետական հանքավայրը սեփականի հետ է շփոթել 01/17/2013 16:47 | ԼՐԱՀՈՍ
«Կարատ» ՍՊ ընկերության տնօրեն, Վանաձորի բնակիչ Սամվել Հարությունյանը 2009 թ. մայիսի 20-ին ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունից ստացել է ընդերքի օգտակար հանածոների շահագործման նպատակով ուսումնասիրության թիվ 438 լիցենզիան: Այնուհետև ուսումնասիրման լիցենզային պայմանագրի հիման վրա իրավունք է ձեռք բերել Լեռնապատի համայնքի տարածքում գտնվող հանքավայրից իրականացնելու 500 խմ անդեզիտաբազալտների և գրանիտոիդների փորձնական հանույթ: Սակայն…
Սամվել Հարությունյանն այժմ մեղադրվում է փորձնական հանույթի իրականացումը հանքավայրի շահագործման վերածելու համար: Քրեական գործի նյութերից տեղեկանում ենք, որ նա խախտելով ուսումնասիրման լիցենզիայի պայմանագրի, ինչպես նաև «Ընդերքի մասին» ՀՀ օրենսդրության և «Կոնցեսիայի մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները, առանց հատուկ թույլտվության (լիզենզիայի), նշված հանքավայրից 2009թ. հոկտեմբերից մինչև դեկտեմբերի 26-ն իրականացրել է անդեզիտաբազալտների և գրանիտոիդների 8720 խմ ապարների, ինչպես նաև 4200 խմ կավաավազի և կավախճի հանույթ:
Իրավապահներին հաջողվել է պարզել, որ արդյունահանված 8720 խմ անդեզիտաբազալտային ապարները տեղափոխվել են «Քարաբերդ» ՍՊԸ տարածքում գործող աղաց, վերամշակվել, որից հետո Ս. Հարությունյանը ստացված խիճը իրացրել է տարբեր ընկերությունների: Ծավալած ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեության հետևանքով Սամվել Հարությունյանը, ըստ մեղադրական եզրակացության, պետությանը պատճառել է խոշոր չափի՝ 1 611 200 դրամի վնաս, ինչի համար նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 188-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով:

Предприниматель под видом экспериментальной добычи эксплуатировал государственное месторождение 01/17/2013   17:35  |  Лента новостей
Директору ООО “Карат”, житель г. Ванадзора Самвелу Арутюняну 20 мая 2009г. Министерством энергетики и природных ресурсов была выдана лицензия N438 на исследование месторождения полезных ископаемых с целью его эксплуатации. На основании договора об исследовательской лицензии он приобрел право осуществить на территории общины Лернапат экспериментальную добычу 500 куб. андезитобазальта и гранитоидов.
Самвел Арутюнян обвиняется в том, что он вместо экспериментальной добычи осуществлял эксплуатацию месторождения. Из материалов уголовного дела известно, что он, нарушив требования договора об исследовательской лицензии, а также требования законодательства РА “О недрах” и закон РА “О концессии” без специального на то разрешения(лицензии) с октября 2009г. до 26 декабря осуществлял добычу 8720куб.м. горных пород андезитобазальта и гранитоидов, а также 4200куб.м глиняного песка и щебени.
Правоохранительным органам удалось выяснить, что добытые 8720 куб.м. горные породы были доставлены в мельницу, действующую на территории ООО “Караберд”, переработаны, после чего полученную щебень С. Арутюнян реализовал разным компаниям. Согласно обвинительному заключению, вследствие незаконной предпринимательской деятельности Самвел Арутюнян, причинил государству ущерб в размере 1 611 200 драмов. Ему предъявлено обвинение по признакам деяния, предусмотренного ч.2 ст. 188 Уголовного кодекса РА.