Դատախազը պահանջել է խստացնել պատիժը 01/17/2013   00:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մեղադրող Գ. Աթանեսյանը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել՝ պահանջելով առանձնապես խոշոր չափի հափշտակություն և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ մեղադրվող ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Սոթք համայնքի ղեկավար  Էվրիկ Կարախանյանի նկատմամբ սահմանել ավելի խիստ պատիժ: Դատախազի կարծիքով, ավելի քան 9 մլն դրամ հափշտակելու համար հանցավոր ճանաչված Սոթքի համայնքի ղեկավարի նկատմամբ դատարանը բավական մեղմ է գտնվել:
Մեղադրողը միջնորդում է բեկանել և փոփոխել Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի`   դատավոր  Վահագն Մելիքյանի նախագահությամբ, կայացրած 2012 թվականի նոյեմբերի 13-ի դատավճիռը:
Հիշյալ դատարանը մեղավոր էր ճանաչել Էվրիկ  Կարախանյանին  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում կամ վատնում,  և 314-րդ հոդվածով՝ Պաշտոնեական կեղծիք:
Դատավճռով ամբաստանյալը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածով դատապարտել է  մեկ տարվա ազատազրկման, սակայն «Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ ՀՀ Ազգային Ժողովի 26.05.2011 թվականի համաներում հայտարարելու մասին»  որոշման 1-ին կետի 1-ին ենթակետի կիրառմամբ  ազատվել պատժի կրումից:
Էվրիկ Կարախանյանը  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով դատապարտվել է  4  տարվա  ազատազրկման՝  առանց գույքի բռնագրավման, դատավճռով կիրառվել է Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ ՀՀ Ազգային Ժողովի 26.05.2011 թվականի համաներում հայտարարելու մասին որոշման 8-րդ կետի 5-րդ ենթակետը և պատժաչափի չկրած մասը կրճատվել մեկ քառորդով, որի կատարումը հանձնարարվել է  համապատասխան քրեակատարողական հիմնարկի պետին:
Դատավճռով Էվրիկ  Կարախանյանից հօգուտ ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Սոթքի գյուղապետարանի պետք է բռնագանձվի  1.314.555 ՀՀ դրամ, որից 894.555 ՀՀ դրամը որպես պատճառված վնասի փոխհատուցում, իսկ 420.000 ՀՀ դրամը որպես փաստաբանական ծախս:
Ըստ մեղադրանքի, Էվրիկ Կարախանյանը պաշտոնավարման 2003-2008թթ. ընթացքում, «մեկ միասնական դիտավորությամբ» Գեղարքունիքի մարզի Սոթք համայնքի գյուղապետարանից յուրացման եղանակով հափշտակել է իր վստահությանը հանձնված առանձնապես խոշոր չափի` 9.427.200 ՀՀ դրամի գույք և գումար: Բացի այդ երկու դրվագով, ըստ մեղադրանքի, նա կատարել է պաշտոնական կեղծիք:

Прокурор потребовал ужесточить наказание для бывшего главы сельской общины Сотк 01/17/2013   11:53  |  Лента новостей
Обвинитель Г. Атанесян представил апелляционную жалобу, требуя ужесточить наказание в отношении главы сельской общины Сотк Гегаркуникской области Эврика Караханяна, обвиняемого в хищении в особо крупном размере и служебном подлоге.
Обвинитель ходатайствует об отменеь и замене вердикта, вынесенного от 13 ноября 2012г.судом общей юрисдикции Гегаркуникской области под председательством Ваагна Меликяна.
Вышеупомянутый суд признал виновным Эврика Караханяна по признакам преступления, предусмотренного п.1 ч.3 ст.179 Уголовного кодекса РА – хищение и растрата в особо крупных размерах, а также по ст. 314 – служебный подлог.
По приговору, подсудимый в соответствии с ст. 314 был осужден на год лишения свободы, однако в соответствии с подпунктом 1 пункта 1 решения от 26.05.2011 “Об амнистии”, принятого НС в связи с 20-летием провозглашения независимости Республики Армения, был освобожден от наказания.
Эврик Караханян в соответствии с п.1 ч. 3 ст. 179 был приговорен к четырем годам лишения свободы без конфискации имущества, однако согласно подпункту 5 пункта 8 все того решения от 26.05.2011 “Об амнистии ”, принятого НС, неотбытая часть наказания подлежала сокращению на ¼, исполнение которого было поручено начальнику соответствующего уголовно-исполнительного учреждения. По вердикту суда было предписано взыскать с Эврика Караханяна в пользу сельской общины 1.314.555 драмов, 894.555 драмов из которых в качестве компенсации за причиненный ущерб, а 420.000 драмов в качестве расходов на адвокатскую услугу.
Согласно обвинению, Эврик Караханян за годы своего пребывания в должности главы сельской общины - 2003 -2008гг., совершил хищение доверенных ему имущества и суммы в размере 9.427.200 драмов. Кроме того, согласно обвинению, он по двум эпизодам совершил служебный подлог.