Օդային աղետ Լոնդոնի կենտրոնում 01/16/2013 17:10 | Միջազգային լրահոս
Ոստիկանության տեղեկատվության համաձայն՝ մշուշի մեջ թռչող ուղղաթիռը բախվել է վերամբարձ կռունկին: Աղետը գրանցվել է տեղական ժամանակով առավոտյան ժամը 8-ին մոտ: Միջադեպի վայրում այժմ գտնվում և համապատասխան աշխատանքներ են իրականացնում 90 հրդեհաշեջ հաշվարկներ:
Բժիշկների տեղեկացմամբ զոհվածներից մեկը գտնվել է ուղղաթիռում, մյուսը հողի վրա: 4 մարդ, որոնցից մեկը ծայրահեղ վիճակում տեղափոխվել են հիվանդանոց: Եվս 5-ին բժշկական օգնություն է ցուցաբերվել տեղում:
Ըստ BBC-ի, անցյալ շաբաթ օդային երթևեկության Ազգային ծառայությունը օդաչուներին տեղեկացրել էր, որ քաղաքի այդ հատվածում տեղադրված է ծովի մակերևույթից 250 մ բարձրության վրա աշխատող շրջադարձվող սլաքով վերամբարձ կռունկ: Բացի այդ, ինչպես հաստատում են ավիացիայի փորձագետները, ուղղաթիռներն իրավունք չունեն բարձր օբյեկտներին մոտենալ ավելի քան 150 մետրը: Թե ի՞նչն է ստիպել կործանված ուղղաթիռի օդաչուին խախտել կանոնները, առայժմ անհայտ է:

В центре Лондона вертолет, задев подъемный кран, рухнул на землю 01/16/2013 18:12 | Международные новости
“Два человека погибли и 9 человек пострадали в результате крушения вертолета в центральной части Лондона в районе станции метро "Воксхолл", - сообщает Би-би-си.
По словам полиции, вертолет в тумане задел подъемный кран, стоявший на строящейся высотке The Tower, One St George Wharf.
Катастрофа произошла утром примерно в 8 часов по местному времени. Полиция исключила террористический след в аварии.
На месте инцидента на Уондсворт-роуд находятся около 90 пожарных.
Медики говорят, что "один из погибших находился в вертолете, другой - на земле".
Шесть человек, один из которых в критическом состоянии, были доставлены в больницу.
Часть сбитого вертолетом крана продолжает висеть на стене здания.
Немедленно после катастрофы, которая произошла неподалеку от штаб-квартиры MИ-6, дорожное движение в районе Воксхолла было перекрыто, а весь транспорт направлен в объезд.
На прошлой неделе Национальная служба воздушного движения известила пилотов, что в этом районе расположен подъемный кран с поворотной стрелой, работающий на высоте более 250 метров над уровнем моря.
По словам авиационных экспертов, вертолетам нельзя приближаться к высотным объектам ближе, чем на 150 метров.