Քննիչը ձերբակալվել է ապացույցներ կեղծելու կասկածանքով 01/16/2013 11:53 | ԼՐԱՀՈՍ
Առանձնապես ծանր հանցագործության՝ Գրիգոր Պապյանի սպանության վերաբերյալ քննվող քրեական գործով ապացույց կեղծելու կասկածանքով 2013 թ. հունվարի 15-ին ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերով քննության վարչությունում ձերբակալվել է ոստիկանության Սյունիքի մարզի քննչական բաժնի քննիչ Արման Ենգոյանը (ՀՀ ոստիկանության պետի հրամանով 07.09.2012 թ. ազատվել է պաշտոնից և գրանցվել ՀՀ ոստիկանության կադրերի ռեզերվում): Այդ մասին «Pastinfo.am»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ ոստիկանությունից:
Հիշեցնենք, որ 2010 թ. օգոստոսի 28-ին, ժամը 20-ի սահմաններում, Քաջարանի մշակույթի տան մոտակայքում գործող սրճարանի բացօթյա հատվածում Գրիգոր Պապյանի հետ Գևորգ Թոսունյանի և Սահակ Սահակյանի վիճաբանելու, միմյանց նկատմամբ բռնություն գործադրելով խուլիգանություն կատարելու դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանության Սյունիքի մարզի քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով հարուցված, ինչպես նա նույն օրը ժամը 22:30-ի սահմաններում Գրիգոր Պապյանին սպանելու դեպքով Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում քննվող քրեական գործերով ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում իրականացված նախաքննությամբ պարզվել էր, որ քրեական գործերով նախաքննություն և հետաքննություն իրականացրած առանձին պաշտոնատար անձինք չարաշահել են իրենց պաշտոնեական լիազորությունները և առանձնապես ծանր հանցագործության վերաբերյալ քրեական գործով ապացույց են կեղծել:
Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և առանձնապես ծանր հանցագործության վերաբերյալ քրեական գործով ապացույց կեղծելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 349-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի և 308-րդ հոդված 1-ին մասի հատկանիշներով 2012 թ. նոյեմբերի 9-ին հարուցվել է նոր քրեական գործ, որի նախաքննությունը նույնպես իրականացվում է ՀՀ քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում:
Կատարված նախաքննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ ՀՀ ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության Կապանի բաժնի պետի օպերատիվ գծով նախկին տեղակալ Գագիկ Դանիելյանը, հանդիսանալով հետաքննություն իրականացնող պաշտոնատար անձ, առանձնապես ծանր հանցագործության վերաբերյալ քրեական գործով կեղծել է ապացույց` որպես վկա է ներգրավել Ն. Հ-ին, ով վերջինիս ուղղորդմամբ տվել է ակնհայտ սուտ ցուցմունք այն մասին, որ ականատես է եղել 2010 թ. օգոստոսի 28-ին, ժամը 22:30-ի սահմաններում, Սահակ Սահակյանի կողմից Քաջարան քաղաքի զբոսայգում Գրիգոր Պապյանի հետ վիճաբանելուն, ինչպես և դանակի բռնակով Գրիգոր Պապյանի գլխին հարվածելուն, մինչդեռ Ն. Հ.-ն ոչ միայն ականատես չի եղել, այլև առհասարակ հանցագործության կատարման ժամանակ դեպքի վայրում չի գտնվել:
2012 թ. դեկտեմբերի 5-ին Գագիկ Դանիելյանը ձերբակալվել է` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 349 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հանցագործություն կատարելու կասկածանքով:
Նշենք, որ դեռևս սեպտեմբերի 6-ին ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանի հրամանով Գագիկ Դանիելյանի լիազորությունները դադարեցվել են:
Մեր տեղեկություններով հենց այս գործն է եղել պատճառը, որ ամիսներ առաջ Սյունիքի մարզի դատախազի տեղակալը ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամանով ազատվել է աշխատանքից դատախազական ոչ պատշաճ հսկողություն իրականացնելու համար:

По подозрению в фабрикации доказательств арестован следователь следственного отдела Сюникской области 01/16/2013   13:50  |  Лента новостей
15 января 2013г. в управлении по особо важным делам Главного следственного управления полиции РА был задержан следователь следственного отдела Сюникской области Арман Енгоян по подозрению в фабрикации доказательств уголовного дела по факту совершения особо тяжкого преступления- по факту убийства Григора Папяна. В полиции РА сообщили «Pastinfo.am», что следователь по приказу начальника полиции РА от 07.09.2012г. освобожден с занимаемой должности и переведен в кадровы резерв Полиции РА.
Напомним, что по факту хулиганства, имевшего место 28 августа 2010г. в районе 20.00 на территории действующего неподалеку от каджаранского Дома культуры Сюникской области открытого кафе, а также по делу об убийстве Григора Папяна, имевшего место в тот же день в районе 22.30, должностные лица, осуществляющие предварительное расследование дела и дознание, злоупотребили своими служебными полномочиями и сфальсифицировали доказательства по уголовному делу, возбужденного по факту совершения особо тяжкого преступления.
По факту злоупотребления должностными полномочиями и фальсификации доказательств по уголовному делу о совершении особо тяжкого преступления по признакам преступления, предусмотренного п. 1, ч.3, ст.349 и ч.1 ст. 308 9 ноября 2012 года было возбуждено новое уголовное дело, предварительное расследование которого ведет управление по особо важным делам Главного следственного управления полиции РА.
Ранее в ходе следствия было добыто достаточно доказательств, подтверждающих тот факт, что бывший заместитель начальника отдела по оперативной работе Капана сюникского областного управления полиции РА Гагик Даниэлян сфабриковал по уголовному делу о совершении особо тяжкого преступления доказательства.Он в качестве свидетеля привлек к делу Н.Г., который по наущению последнего дал "очевидно" ложные показания о том, что он был очевидцем потасовки между Сааком Саакяном и Григором Папяном,завязавшейся 28 августа 2010г. в районе 22.30, в парке г. Кочарян, а также видел, как Григир Папян получил удар рукояткой ножа по голове. Между тем Н.Г. не только не был очевидцем события, а в момент совершения преступления не был на месте происшествия.
5 декабря 2012г. Гагик Даниэлян был арестован в соответствии с пунктом 1 ч.3 ст.349 Уголовного кодекса РА по подозрению в фальсификации доказательств по делу о совершении особо тяжкого преступления, а также в предумышленном совершении преступления.
В полиции также сообщили, что еще 6 сентября по приказу начальника полиции Владимира Гаспаряна полномочия Гагика Даниэляна приостановлены.
По нашим сведениям, именно это дело стало причиной того, что несколько месяцев назад заместитель прокурора Сюникской области по приказу генпрокурора РА был освобожден с занимаемой должности за ненадлежащее осуществление прокурорского надзора.