Պահանջում է պատասխանատվության կանչել Տիգրան Մուկուչյանին 01/16/2013 18:53 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Գլխավոր դատախազությունը ստացել է Հանրապետության Նախագահի փետրվարի 18-ին կայանալիք ընտրությունների վերաբերյալ առաջին բողոքը:
Դիմումատուն ընտրություններին որպես թեկնածու ինքնաառաջադրված, սակայն 8 մլն դրամի չափով ընտրական գրավի վճարման անդորրագիրը չներկայացնելու պատճառով ՀՀ Նախագահի թեկնածու չգրանցված «Քաշաթաղ» ՀԿ-ի նախագահ Ռոբերտ Սիմոնյանն է: Ինչպես «Pastinfo.am»-ի թղթակցին հայտնեց Գլխավոր դատախազի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը, նա պահանջել է Քրեական օրենսգրքի մի շարք հոդվածներով պատասխանատվության կանչել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանին:
Ռ.Սիմոնյանը 5 էջից բաղկացած իր բողոքում վերլուծում է ՀՀ սահմանադրության մի շարք հոդվածներ, ընտրական գրավի հետ կապված Ընտրական օրենսգրքի հոդվածները: Դիմումատուն եզրակացրել է. «Փաստացի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը` իր ղեկավարի` Տիգրան Մուկուչյանի գլխավորությամբ, և իր աշխատակիցների մասնակցությամբ, հանցակցությամբ վերացնելով Սահմանադրության 1-ին, 2-րդ, 3-րդ, 5-րդ, 6-րդ հոդվածների առաջին մասի, ինչպես նաև 50-րդ հոդվածի նորմերը և ժողովրդավարության սկզբունքները, պահանջները, խարդախությամբ օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, խախտելով Քրեական օրենսգրքի թվով 9 հոդվածներ, մարդկանցից գումարներ են շորթում անձնական նպատակների համար, քայքայելով պետությունը, պետական համակարգերը: Փաստացի Ընտրական օրենսգրքի 71-րդ հոդվածով նախատեսված այդ 8 մլն դրամի պահանջը վերացնում է Սահմանադրության վերոհիշյալ հոդվածները, որով խախտվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ, 300.1-րդ, 143-րդ, 149-րդ, 226-րդ, 228-րդ, 304-րդ, 308-րդ, 309-րդ հոդվածները, ուստի պահանջում եմ միջնորդել համապատասխան մարմիններին, իրավասու համակարգերին, նրանց ղեկավարներին` անվավեր, հակաօրինական, հակասահմանադրական ճանաչել Ընտրական օրենսգրքի ՀՀ նախագահական ընտրություններում 8 մլն գրավի պահանջը, ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ղեկավար Տիգրան Մուկուչյանին, օրենք ընդունող, կիրառող, իրականացնող մասնակիցներին, հանցակիցներին, օժանդակողներին, ղեկավարներին պատասխանատվության կանչել Քրեական օրենսգրքի 18 հոդվածներով»:

Бывший кандидат в президенты Р. Симонян требует привлечь к уголовной ответственности Тиграна Мукучяна 01/16/2013   20:14  |  Актуальная тема
Генпрокуратура РА получила первую жалобу касательно предстоящих 18 февраля президентских выборов.
Заявитель – самовыдвиженец, но не зарегистрированный в качестве кандидата в президенты ввиду неуплаты избирательного залога в размере 8 млн. драмов руководитель общественной организации “Кашатаг” Роберт Симонян. Как сообщила советник генпрокурора Сона Трузян, он потребовал привлечь к ответственности по нескольким статьям Уголовного кодекса РА председателя Центральной избирательной комиссии Тиграна Мукучяна.
В жалобе, состоящей из пяти страниц, Р. Симонян проводит анализ ряда статей Уголовного кодекса, в частности статей, касающихся избирательного залога. Заявитель пришел к заключению, что “фактически ЦИК во главе со своим председателем Тиграном Мукучяном и при участии своих сотрудников, упразднил нормы ч. 1статей 1,2,3,5,6 и 50 Конституции и принципы демократии, его требования, мошенническим образом используя свое служебное положение, нарушая целых 9 статей Уголовного кодекса, вымогал деньги у людей для использования их в своих личных целей, подрывая тем самым основы государства и государственной системы. По сути, требование об уплате залога в 8 млн. драмов, предусмотренное в соответствии со статьей 71 Избирательного кодекса, отменяет вышеобозначенные статьи Конституции, согласно которым нарушаются статьи 300, 300.1,143,149,226, 228,304,308,309 УК РА, посему требую, чтобы соответствующие органы и их руководители ходатайствовали о признании недействительным, незаконным требования ИК РА об уплате избирательного залога в размере 8 млн. драмов и привлечь к ответственности председателя Центризбиркома, участников, принимающих и применяющих законы, соучастников в соответствии со ст.18 Уголовного кодекса РА”.