ԱԱԾ պաշտոնյան հրաժարվեց ցուցմունք տալ 01/16/2013 18:32 | ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանում՝ դատավոր Մխիթար Պապոյանի նախագահությամբ, առանձնապես խոշոր չափերի կաշառք ստանալու մասին գործով ամբաստանյալ, ՀՀ ԱԱԾ Հակահետախուզության գլխավոր վարչության 4-րդ բաժնի պետի տեղակալ Արմեն Տեր-Մինասյանը հրաժարվեց ցուցմունքներ տալ: Դատարանը սկսեց հրապարակել նրա՝ նախաքննության ընթացքում տրված ցուցմունքները: Որպես կասկածյալ տված ցուցմունքում նա, մասնավորապես, նշել էր, որ Ռոբերտ Լաիշյանը «այդ պահին գումար չի տվել և ես գումար չեմ, վերցրել», իսկ հետագա բոլոր հարցաքննությունների ժամանակ օգտվել էր իր՝ ցուցմունք չտալու իրավունքից՝ հրաժարվել էր ցուցմունք տալ:
Դատարանն այսօր տեխնիկական պատճառներով չկարողացավ հրապարակել գործով առաջին դատաքննության ընթացքում նրա տված ցուցմունքները: Հունվարի 25-ի նիստում կհրապարակվեն հիշյալ ցուցմունքները, և եթե չլինեն դատաքննությունը լրացնելուն ուղղված միջնորդություններ, ըստ ամենայնի դատարանը կհայտարարի դատաքննության ավարտի մասին:
Ըստ մեղադրանքի, նա նախնական համաձայնության գալով Ռոբերտ Չիլինգարյանի հետ Ռոբերտ Լաիշյանի օգտին ակնհայտ ապօրինի անգործության համար նրանից անձամբ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերի կաշառք:
Նույն դատարանը՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, 2012թ. հունվարի 20-ի դատավճռով ամբաստանյալ Արմեն Տեր-Մինասյանին մեղավոր էր ճանաչել Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված հանցանքում և դատապարտել ազատազրկման 7 տարի ժամկետով` գույքի մեկ երրորդ մասի բռնագրավմամբ, սակայն ոչ ավելի 1.206.030 ՀՀ դրամ գումարից:
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Սերժիկ Ավետիսյանի նախագահությամբ, մայիսի 21-ի որոշմամբ Ա.Տեր-Մինասյանի պաշտպան Ռուբեն Սահակյանի վերաքննիչ բողոքը բավարարել էր մասնակիորեն` բեկանել էր ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճիռը և քրեական գործն ուղարկել նույն դատարան` այլ կազմով նոր քննության: Պաշտպանական կողմը միջնորդել էր ամբողջությամբ բեկանել դատավճիռը և կարճել գործի վարույթն ամբողջությամբ:

Чиновник Службы Нацбезопасности Армении, обвиняемый во взяточничестве, отказался от дачи показаний 01/16/2013 19:03 | Лента новостей
На слушаниях в суде общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Мхитара Папояна проходящий в качестве подсудимого по делу о получении взятки в особо крупных размерах заместитель начальника четвертого отдела Главного управления контрразведки СНБ РА Армен Тер-Минасян отказался от дачи показаний. В показаниях, которые были даны им в качестве подозреваемого он, в частности отметил, что Роберт Лаишян “в этот момент не давал ему денег, и он не брал их соответственно”, а в ходе других допросов он воспользовался своим правом отказа от дачи показаний.
Суд сегодня по техническим причинам не смог огласить данные им в ходе первого судебного разбирательства показания. Они будут оглашены 25 января, и, если не будут представлены ходатайства, направленные на восполнение доказательственной базы, по всей видимости, суд объявит о завершении судебного следствия.
Согласно обвинению, он, вступив в предварительный сговор с Робертом Чилингаряном, за очевидно незаконное бездействие в пользу Роберту Лаишяна лично от них получил взятку в особо крупных размерах.
Тот же суд под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна по приговору суда от 20 января 2012г. подсудимого Тер-Минасяна признал виновным в совершении деяния, предусмотренного п.2 ч.4 ст. 311 Уголовного кодекса РА и приговорил к лишению свободы сроком на 7 лет с конфискацией 1/3 имущества, не превышающего сумму в размере 1 206.030 драмов.
Апелляционный уголовный суд РА под председательством судьи Сержика Аветисяна по решению от 21 мая удовлетворил частично жалобу адвоката Тер-Минасяна Рубена Саакяна: отменил вердикт суда общей юрисдикции и уголовное дело направил в тот же суд для рассмотрения его в другом составе. Сторона защиты ходатайствовала о полной отмене приговора и полном приостановлении производства дела.
Уголовная палата Кассационного суда РА под председательством судьи Давида Аветисяна вернула обратно кассационную жалобу обвинителя К. Пилояна против Апелляционного уголовного суда РА.