Ամբաստանյալ Աղազարյանը նորից չներկայացվեց դատարան 01/16/2013   14:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Անշարժ գույք ձեռք բերելու ցանկություն ունեցող քաղաքացիներից առանձնապես խոշոր չափերի գույք հափշտակելու հերթական գործով այսօրվա նիստը նախորդ նիստի պես տեղի չունեցավ ամբաստանյալ Սիմոն Աղազարյանի չներկայացվելու պատճառով: Ինչպես դատարանին տեղեկացրեց ամբաստանյալի պաշտպան Հովիկ Արսենյանը, իր պաշտպանյալը գտնվում է «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում, երկու օր առաջ անգամ տեղափոխվել էր վերակենդանացման բաժանմունք: Ամբաստանյալը տառապում է սրտի խնդիրներից ու շաքարախտից:
Հովիկ Արսենյանն, ով այսօր ներգրավվեց որպես ամբաստանյալ Աղազարյանի պաշտպան, նմանատիպ մեկ այլ գործով նույնպես եղել է նրա պաշտպանը՝ այդ գործով կայացված դատավճռով Ս.Աղազարյանը դատապարտվել է 7 տարվա ազատազրկման՝ դատավճիռն արդեն մտել է օրինական ուժի մեջ:
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Արշակ Վարդանյանի նախագահությամբ, այսօրվա նիստում որոշեց լրացուցիչ հարցումով դիմել հիշյալ բժշկական կենտրոնին՝ տեղեկանալու համար ամբաստանյալի առողջական վիճակին: Ս.Աղազարյանի՝ դատարան ներկայացվելու պարագայում դատարանը կանդրադառնա ըստ ամենայնի այլ տարածքի դատարաններից մեկում ավելի ընդարձակ դատական նիստերի դահլիճում դատաքննությունն անցկացնելու հարցին:
Այս մասին առաջարկություն հնչեցրեց գործով դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազ, մեղադրող Հարություն Հարությունյանը: Այսօր արդեն իսկ ակնհայտ էր, որ գործով 256 տուժողներին ու նրանց ներկայացուցիչներին Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանի և ոչ մի դահլիճ չի կարող տեղավորել՝ նրանցից շատերը հոտնկայս էին հետևում դատական նիստին:
Ըստ մեղադրանքի, անհատ ձեռնարկատեր, «Գապբնակշին», «Նարեկ-Դավիթ», «Նարեկգրադ» ՍՊ ընկերությունների տնօրեն Գագիկ Պապոյանը խաբեությամբ ու վստահությունը չարաշահելով բնակարաններ վաճառելու պատրվակով բազմաթիվ քաղաքացիներից հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի գույք՝ 10.202.947.840 դրամ արժողությամբ, որից 1.253.891.550 դրամը հափշտակել է գործընկերոջ՝ Սիմոն Աղազարյանի հետ:

Подсудимый Агазарян вновь не явился в суд 01/16/2013   15:28  |  Лента новостей
Сегодняшнее заседание, как и предыдущее по делу о хищении чужого имущества в особо крупных размерах, совершенное под видом продажи квартир, не состоялось ввиду отсутствия одного из подсудимых – Симона Агазаряна. Как сообщил адвокат подсудимого Овик Арсенян, его подзащитный проходит лечение в медицинском центре “Эребуни” и даже два дня назад был переведен в реанимационное отделение. Подсудимый страдает расстройствами сердечно-сосудистой системы и сахарным диабетом.
Овик Арсенян, который был сегодня вовлечен в дело в качестве адвоката Симона Агазаряна, защищал уже его интересы по другому аналогичному делу. По приговору, вынесенному по вышеупомянутому делу, С. Агазарян был осужден на 7 лет лишения свободы. Вердикт уже вступил в законную силу.
Суд административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством Аршака Варданяна принял решение на сегодняшнем заседании направить дополнительный запрос в медицинский центр и разузнать о состоянии здоровья подсудимого. В случае явки С. Агазаряна в суд, суд, по всей видимости, затронет вопрос о проведении судебного разбирательства в более просторном зале заседания в здании другого суда.
Такое предложение озвучил прокурор, осуществляющий процессуальный контроль по данному делу, обвинитель Арутюн Арутюнян. Уже сегодня стало очевидно, что ни один из залов заседания суда административных районов Кентрон и Норк-Мараш не в состоянии вместить 256 потерпевших и их представителей. Многие из них стоя следили за ходом судебного заседания.