Միմյանց եթերաժամն օգտագործել չեն կարող 01/16/2013   00:45  |  Ընտրական իրավունք
ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը սահմանել է Հանրապետության Նախագահի փետրվարի 18-ի ընտրություններին գրանցված թեկնածուներին հանրային հեռուստատեսությամբ և հանրային ռադիոյով եթերաժամ տրամադրելու կարգը:
Ըստ այդմ, թեկնածուներին նախընտրական քարոզչության ժամանակ հանրային հեռուստատեսությամբ և հանրային ռադիոյով եթերաժամ տրամադրվում է հավասար պայմաններով:
Ինչպես «Pastinfo.am»-ին հայտնեցին ԿԸՀ մամուլի ծառայությունից, Հանրային հեռուստատեսությամբ եթերաժամ կտրամադրվի ժամը 18.00-ից, իսկ հանրային ռադիոյով` ժամը 13:30-ից և ժամը 21:40-ից:
Համաձայն սահմանված կարգի, տեխնիկական անհրաժեշտությունից ելնելով, հանրային հեռուստատեսության կամ հանրային ռադիոյի կողմից նշված ժամանակահատվածը կարող է տեղաշարժվել, բայց ոչ ավելի, քան 30 րոպե:
Հանրապետության Նախագահի ընտրություններին մասնակցող թեկնածուին նախընտրական քարոզչություն իրականացնելու նպատակով հանրային հեռուստատեսությունը տրամադրում է 60 րոպե անվճար և մինչև 120 րոպե վճարովի հիմունքներով եթերաժամ, ընդ որում՝
հունվարի 21-ից մինչև փետրվարի 1-ը ներառյալ՝ օրը 2 րոպե անվճար և մինչև 5 րոպե վճարովի հիմունքներով.
փետրվարի 2-ից մինչև փետրվարի 10-ը ներառյալ՝ օրը 2 րոպե անվճար և մինչև 4 րոպե վճարովի հիմունքներով,
փետրվարի 11-ից մինչև փետրվարի 16-ը ներառյալ՝ օրը 3 րոպե անվճար և մինչև 4 րոպե վճարովի հիմունքներով։
Հանրային ռադիոն տրամադրում է 120 րոպե անվճար և մինչև 180 րոպե վճարովի հիմունքներով եթերաժամ, ընդ որում՝
հունվարի 21-ից մինչև փետրվարի 7-ը ներառյալ՝ օրական երկու անգամ` 2-ական րոպե անվճար և մինչև 3-ական րոպե վճարովի հիմունքներով.
փետրվարի 8-ից մինչև փետրվարի 10-ը ներառյալ՝ օրական երկու անգամ` 2-ական րոպե անվճար և մինչև 4-ական րոպե վճարովի հիմունքներով.
փետրվարի 11-ից մինչև փետրվարի 16-ը ներառյալ՝ օրական երկու անգամ` 3-ական րոպե անվճար և մինչև 4-ական րոպե վճարովի հիմունքներով։
Նիստում սահմանվել է նաև թեկնածուներին հանրային հեռուստատեսությամբ և հանրային ռադիոյով անվճար և վճարովի եթերաժամ տրամադրելու
ժամանակացույցը:
ԿԸՀ-ի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը տեղեկացրել է, որ հանրային հեռուստատեսության և հանրային ռադիոյի եթերաժամը սահմանված ժամանակացույցին համապատասխան որեւէ թեկնածուի կողմից չօգտագործելու դեպքում այն այլ թեկնածուին  չի տրամադրվի. կոնկրետ թեկնածուին տրամադրված եթերաժամն այլ թեկնածուի կողմից օգտագործվել չի կարող:

Кандидат в президенты не вправе воспользоваться временем, которое отводится другому кандидату 01/16/2013   12:14  |  Избирательное право
Центральная избирательная комиссия утвердила порядок предоставления эфирного времени на Общественном телевидении и Общественном радио для проведения предвыборной агитации на предстоящих 18 февраля выборах президента.
Согласно вышесказанному, эфирное время предоставляется на равных условиях.
Как сообщили «Pastinfo.am» в пресс-службе ЦИК, эфирное время на Общественном ТВ будет предоставлено в 18.00, а на Общественном радио – с 13.30 и с 21.40.
Согласно установленному порядку, исходя из технической необходимости, указанный промежуток времени, отведенный кандидатам в президенты Общественным телевидением и радио, может быть смещен, но не более чем на 30 минут.
Кандидатам, баллотирующимся на пост президента, для проведения предвыборной агитации Общественное телевидение отводит 60 минут бесплатного эфирного времени и 120 – платного:
с 21 января до 1 февраля включительно в день 2 бесплатных минуты и до 5 минут платного эфирного времени.
с 2 февраля до 10 февраля включительно в день предоставляется 2 минуты бесплатного времени и до 4 минут – платного.
с 11 февраля до 16 февраля включительно в день 3 бесплатных минуты и до 4 платных минут.
Общественное радио предоставит 120 бесплатных минут и до 180 минут платного эфирного времени:
с 21 января до 7 февраля в день по два часа – 2 минуты бесплатного и до 3 минут платного эфирного времени.
с 8 февраля до 10 февраля включительно дважды в день отводится по 2 минуты бесплатного и по 4 минуты платного эфирного времени.
с 11 февраля до 16 февраля включительно дважды в день по 3 минуты бесплатного и по 4 минуты платного эфирного времени.
Председатель Центризбиркома Тигран Мукучян сообщил, что в соответствии с графиком предоставления эфирного времени Общественным телевидением и радио, в случае, если кто-либо из кандидатов откажется воспользоваться отведенным ему временем, оно не будет предоставлено другому кандидату. Время, выделенное конкретному кандидату, не может использовано другим кандидатом.