«British Airways»-ի քրիստոնեության նկատմամբ խտրականությունը կանխվեց Եվրոպական դատարանում 01/16/2013   13:57  |  Միջազգային լրահոս
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը «British Airways» ավիաընկերությանը մեղավոր է ճանաչել քրիստոնյաների իրավունքները խախտելու մեջ: Դատական հայցը տրվել է ավիաընկերության աշխատակցուհի Նադի Էվեյդայի նախաձեռնությամբ, ում 2006թ.-ին արգելել էին արտահագուստի վրայից խաչ կրել, հաղորդում է «BBC News»-ը:
Դատարանը Էվեյդայի գործում գտավ մարդու իրավունքների և հիմնական ազատության մասին եվրոպական կոնվենցիայի 9-րդ հոդվածի հատկանիշներին համապատասխանող կրոնական հավատալիքների ազատ ընտրության իրավունքի խախտում, սակայն չքննեց նրա հայցը ըստ 14-րդ հոդվածի, որը արգելում է կրոնական խտրականությունը, գրում է «Independent»-ը: Դատավճռում ասվում է, որ ավիաընկերությունը չի կարողացել պահպանել իր կրոնական համոզմունքները ցուցադրելու Էվեյդայի իրավունքը:
Թե ինչպիսի հետևանքներ կարող է ունենալ այդ դատավճիռը ավիաընկերության և Էվեյդայի համար, առայժմ չի հաղորդվում:
Միաժամանակ Էվեյդայի բողոքին զուգահեռ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը քննել է մարդու իրավունքների կոնվենցիայի 9-րդ և 14-րդ հոդվածների ևս 3 համանման խախտումների վերաբերյալ բողոքներ և բոլորն էլ մերժել է:
Դրանցից առաջինը տվել էր մի բուժքույր, որին ղեկավարությունը պարտադրել էր խաչելությունը թաքցնել հագուստի տակ: Այդ պահանջը չկատարելու պատճառով նրան տեղափոխել էին գրասենյակային աշխատանքի: Երկրորդ հայցը տվել էր ամուսնությունների գրանցման գրասենյակի մի աշխատակից, որը նկատողության է արժանացել միասեռականների քաղաքացիական ամուսնությունները գրանցելու արարողություններ անցկացնելու համար: Վերջապես, երրորդ հայցը ներկայացվել էր ամուսնական-ընտանեկան հարաբերությունների խորհրդատուի կողմից: Նա աշխատանքից հեռացվել էր այն բանից հետո, երբ հայտարարել էր, որ չի կարող միասեռական զույգերին խորհուրդներ տալ նրանց սեռական հիմնախնդիրների հետ կապված հարցերով:
«British Airways» ավիաընկերությունը կոպտական քրիստոնեական եկեղեցու հավատավոր Նադի Էվեյդային 2006թ. սեպտեմբերին աշխատանքից ազատեց, քանի որ նա հրաժարվեց նոր համազգեստի ձևաչափի պահանջներով հանել խաչը կամ պահել այն հագուստի տակ: Սա այն դեպքում, երբ այլ կրոնների հետևորդներին թույլատրվել է կրել այդպիսի տարբերակիչ նշաններ: Օրինակ, մասնավորապես թույլատրվել է կրել հիջաբներ: Իսկ Էվեյդային առաջարկվել էր գնալ այնպիսի աշխատանքի, որը չի թելադրում հաղորդակցություն հաճախորդների հետ:
2007թ. փետրվարին «British Airways»-ը փոխեց իր արտահագուստները: Նոր կանոններով խաչեր և այլ զարդեր կրելը թույլատրվեց և Էվեյդան կրկին կարողացավ վերադառնալ աշխատանքի: Սակայն այդ ընթացքում նա արդեն ավիաընկերությանը դատի էր տվել՝ պահանջելով համապատասխան վնասի փոխհատուցում՝ աշխատանքից իր ժամանակավոր հեռացման համար: Բրիտանիայի արդարադատության տարբեր մակարդակներ, այդ թվում նաև Գերագույն դատարանը, հրաժարվեցին նրան ճանաչել կրոնական խտրականության հետևանքով տուժող:
2010թ.-ին Էվեյդան Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին հայց ներկայացրեց ընդդեմ Մեծ Բրիտանիայի: Երկրի կառավարությունը պաշտպանեց «British Airways»-ին: Լոնդոնում բացատրեցին, որ խաչն արտահագուստի վրա կրելը քրիստոնեության համար պարտադիր չէ, հետևաբար, մասնագիտական արտահագուստի ձևաչափը խախտելու համար կարելի էր նաև աշխատանքից հեռացնել:

ЕСПЧ признал авиакомпанию British Airways виновной в нарушении прав христиан 01/16/2013   14:58  |  Международные новости
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) признал авиакомпанию British Airways виновной в нарушении прав христиан. Иск был подан по инициативе сотрудницы авиакомпании Нади Эвейды, которой в 2006 году в соответствии с новой формой запретили носить нательный крест поверх одежды. Об этом сообщает BBC News.
“Суд нашел в деле Эвейды, которой сейчас 60 лет, признаки нарушения ее права на свободу вероисповедания (статья 9 Европейской конвенции о защите прав человека и основных свобод), однако не стал рассматривать ее иск по статье 14, которая запрещает религиозную дискриминацию,”,-пишет The Independent. В решении суда говорится, что авиакомпания не смогла соблюсти право Эвейды демонстрировать свои религиозные убеждения.
О том, какие последствия это решение будет иметь для авиакомпании и Эвейды, пока не сообщается.
Одновременно с жалобой Эвейды ЕСПЧ рассмотрел еще три аналогичных жалобы на нарушение 9 и 14 статей конвенции по правам человека. Все три иска были отклонены.
По сведениям BBC New, первый из исков подала медсестра, которую начальство обязало спрятать распятие под одежду. Из-за отказа сделать это она была переведена на офисную работу. Второй иск подала регистратор браков, которая была подвергнута взысканию после того, как отказалась проводить церемонии заключения однополых гражданских союзов. Наконец, третий иск был направлен от лица консультанта по брачно-семейным отношениям. Он был уволен после того, как заявил, что может отказаться давать однополым парам советы по поводу их сексуальных проблем.
Авиакомпания British Airways в сентябре 2006 года отстранила от работы свою сотрудницу Надю Эвейду, христианку коптской церкви, так как она отказалась в соответствии с новым дресс-кодом снять крестик или носить его под одеждой. При этом представителям других вероисповеданий носить отличительные знаки, в частности, хиджабы, было разрешено. Эвейде же было предложено поменять работу на ту, в которой ей не придется контактировать с клиентами.
“Спустя полгода, в феврале 2007 года, British Airways сменила униформу. По новым правилам ношение крестика и других ювелирных украшений разрешалось, и Эвейда смогла вернуться на работу. Однако к этому времени она уже успела подать на авиакомпанию в суд, требуя возместить убытки из-за временного отстранения. Различные британские инстанции, в том числе Верховный суд, отказались признать ее пострадавшей от религиозной дискриминации.
В 2010 году Эвейда подала жалобу на Великобританию в Европейский суд по правам человека. Правительство страны встало на сторону British Airways. В Лондоне объяснили, что ношение крестика поверх одежды не является обязательным в христианстве, соответственно, из-за отказа соблюдать дресс-код сотрудника можно увольнять,”- передает тот же источник.