Հանրային հեռուստաընկերության վճարովի եթերաժամից օգտվելու համար` 9,6 մլն դրամ 01/15/2013 10:38 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հունվարի 15-ի նիստում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը կսահմանի փետրվարի 18-ի Հանրապետության Նախագահի ընտրություններին գրանցված թեկնածուներին Հանրային ռադիոյից և Հանրային հեռուստատեսությունից անվճար և վճարովի եթերաժամ տրամադրելու կարգն ու ժամանակացույցը:
Թեկնածուների նախընտրական քարոզարշավը պաշտոնապես կմեկնարկի հունվարի 21-ին և կտևի մինչև փետրվարի 16-ի ժամը 24-ը:
Ըստ ԿԸՀ-ի կայքում տեղադրված նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածում նախընտրական քարոզչության համար տրամադրվող վճարովի եթերաժամի սակագների, Հանրային հեռուստաընկերության վճարովի եթերաժամի 1 րոպեի գինը 80 հազար դրամ է, իսկ Հանրային ռադիոյինը` 3 հազար 600 դրամ: Երկու դեպքում էլ ԱԱՀ-ն սակագներում ներառված է:
Ընտրական օրենսգրքի համաձայն, Հանրապետության Նախագահի թեկնածուներն ունեն հանրային ռադիոյի և հանրային հեռուստատեսության եթերաժամերից հավասար պայմաններով անվճար և վճարովի, այդ թվում՝ ուղիղ եթերով, օգտվելու իրավունք:
Հանրապետության Նախագահի թեկնածուն իրավունք ունի անվճար օգտվելու հանրային հեռուստատեսության եթերաժամից ոչ ավելի, քան 60 րոպե, իսկ հանրային ռադիոյի եթերաժամից ոչ ավելի, քան 120 րոպե, իսկ իր նախընտրական հիմնադրամի հաշվին վճարովի հիմունքներով` համապատասխանաբար 120 և 180 րոպե:
Նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածում եթերաժամերից թեկնածուների օգտվելու հերթականությունը սահմանվում է վիճակահանությամբ:

Одна минута предвыборной рекламы в эфире Общественного телевидения обойдется кандидатам в 80 тыс. драмов 01/15/2013 11:37 | Актуальная тема
На сегодняшнем заседании Центральная избирательная комиссия установит порядок и график предоставления кандидатам в президенты Общественным телевидением и Общественной радиокомпанией бесплатного и платного эфирного времени.
Согласно информации, размещенной на сайте ЦИК, минута платного эфирного времени, предоставляемого Общественным телевидением для осуществления предвыборной агитации, будет стоить 80 тыс. драмов, а минута в эфире Общественного радио – 3 тыс. 600 драмов с учетом НДС.
Согласно избирательному кодексу, кандидаты на пост президента имеют право в равной степени пользоваться как платным, так и бесплатным эфирным временем, предоставляемым Общественной телерадиокомпанией, в том числе и прямым эфиром.
Кандидатам в президенты предоставляется не больше 60 минут бесплатного времени в эфире Общественного телевидения и 120 минут бесплатного эфира для проведения предвыборной агитации по Общественному радио, а также кандидат вправе использовать на платной основе за счет предвыборного фонда эфирное время, продолжительностью соответственно 120 и 180 минут.
Очередность использования кандидатами эфирного времени в период предвыборной кампании будет определена по итогам жеребьевки.