Եգիպտոսի երկաթուղին կրկին մարդկային կյանքեր է խլում 01/15/2013 12:14 | Միջազգային լրահոս
Եգիպտոսում՝ Գիզայի մերձակայքում, Էլ-Բադրաշին երկաթուղային կայանից ոչ հեռու, անհայտ պատճառներով, անցած գիշեր գծից դուրս է ընկել զորակոչիկներ տեղափոխող գնացքը: Ըստ BBC-ի՝ պատահարի հետևանքով, համաձայն վերջին տվյալների, 19 մարդ զոհվել է, իսկ 107-ը մարմնական տարբեր վնասվածքներով տեղափոխվել է հիվանդանոց:
Եգիպտական «Ալ-Ախրամ» թերթի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 12 վագոններից կազմված գնացքը տեղափոխելիս է եղել 1300 նորակոչիկների: Գծից դուրս եկած վագոնում եղել է 200 մարդ:
Եգիպտոսի երկաթուղու նոր ղեկավարի՝ Հուսեին Զաքարիի ասելով վթարի ենթարկված գնացքը դուրս թռչելով գծերից՝ բախվել է բեռնատար գնացքին:
BBC-ն հաղորդում է, որ եգիպտական երկաթուղին, հաճախակի պատահող վթարների պատճառով, անփառունակ համբավ է ձեռք բերել:
Հիշեցնենք, որ դեռևս անցած տարվա նոյեմբերին երկրի կենտրոնական հատվածում՝ Կահիրեից 350 կմ հարավ, 50 դպրոցականներ զոհվեցին այն բանից հետո, երբ նրանց տեղափոխող ավտոբուսը բախվեց գնացքին: Այդ վթարի հիմնական պատճառն այն էր, որ գծային լուսացույցի համար պատասխանատուն քնած էր եղել այն պահին, երբ գնացքն անցնելիս էր եղել ավտոտրանսպորտային և երկաթուղային ճանապարհների խաչմերուկով:
Այդպիսի մի դեպք էլ տեղի էր ունեցել 4 տարի առաջ: Երկու մարդատար գնացքներ բախվել էին միմյանց՝ խլելով 18 մարդկային կյանք: Իսկ 2002թ.-ին Կահիրեում, գնացքում բռնկված հրդեհի պատճառով, զոհվել էր 373 մարդ:
Ընդամենը վերջերս՝ 10 օր առաջ Եգիպտոսի տրանսպորտի նախարար նշանակված Հատիմ Աբդուլատիֆը ասել է, որ «Մենք պետք է խոստովանենք, որ երկաթգծերի ցանցը խարխլվում է: Մենք հետաքննություն կանցկացնենք, որպեսզի պարզենք, թե արդյոք միջադեպը պատահել է գնացքի կամ երկաթգծի թերությունների պատճառով, թե եղել են այլ պատճառներ»:

В Египте сошел с рельсов поезд, перевозивший призывников 01/15/2013   14:06  |  Международные новости
По меньшей мере, 19 человек погибли и 103 пострадали в Египте в результате крушения военного поезда, перевозившего призывников, сообщают власти страны.
По сведениям Би-би-си, поезд, ехавший из Верхнего Египта в армейский лагерь в Каире, неожиданно сошел с рельсов близ станции Эль-Бадрашин в окрестностях Гизы вскоре после полуночи.
Пострадавшие пассажиры были отправлены в больницы, сообщил губернатор Гизы.
По данным египетской газеты "Аль-Ахрам", поезд, состоящий из 12 вагонов, перевозил более 1300 призывников. В сошедшем с рельсов вагоне находились около 200 рекрутов.
Свидетель крушения поезда сообщил Арабской службе Би-би-си, что видел, по меньшей мере,два десятка тел на месте происшествия.
По словам нового главы Египетской железнодорожной организации Хусейна Закарии, потерпевший крушение поезд ударился о другой грузовой состав после схода с рельсов.
Причина инцидента пока неизвестна.
Египетские дороги и железнодорожные пути имеют дурную славу из-за частых аварий.
В ноябре в центральной части страны - в 350 километрах к югу от Каира -погибли почти 50 школьников, после того как в автобус, в котором они ехали, врезался поезд. Причиной инцидента стало то, что ответственный за работу семафора заснул на рабочем месте.
В результате в отставку были вынуждены уйти министр транспорта и глава Египетской железнодорожной организации.
Последний инцидент, по словам корреспондента Би-би-си в Каире Саида Шехата, может увеличить давление на правительство и заставить его заняться безопасностью на железнодорожных путях.
Новый глава египетского минтранспорта Хатим Абдуллатиф, занимающий свой пост всего 10 дней, заявил изданию "Аль-Ахрам": "Нам следует признать, что сеть железных дорог разлагается. Мы проведем расследование, чтобы выяснить, произошел ли инцидент из-за дефекта поезда или рельсов или по какой-либо другой причине".
Четырьмя годами ранее 18 человек погибли и десятки пострадали в результате столкновения двух пассажирских поездов в окрестностях Гизы.