Լրտեսական աղմուկ Գերմանիայի և Ռուսաստանի միջև 01/15/2013   14:04  |  Միջազգային լրահոս
Գերմանական Շտուտգարդ քաղաքում շուտով կսկսվի լրտեսության մեջ մեղադրվող ռուս ամուսնական զույգի նկատմամբ դատավարությունը: Քննության վարկածով, նրանք Գերմանիայում անլեգալ հետախույզի կարգավիճակով սկսել են աշխատել դեռևս 1980-ական թվականներից:
Հաղորդվում է, որ ռուսները Գերմանիա են ժամանել ավստրիական կեղծ անձնագրերով՝ Անդրեա և Հայդրուն Անշլագներ անունով: Մեղադրյալների իրական անունները հայտնի չեն:
Դատախազության տվյալներով, ավելի քան 20 տարվա ընթացքում, նրանք սկզբում սովետական, ապա ռուսական իշխանություններին են հաղորդել գաղտնի տեղեկություններ ՆԱՏՕ-ի և Եվրամիության գործունեության մասին: Բացի այդ նրանք խորհրդատվություն են տրամադրել Ռուսաստանի արտաքին հետախուզությանը Գերմանիայի քաղաքականության և պաշտպանության հարցերի մասին:
Գերմանական մամուլը նույնիսկ հաղորդագրություններ է տարածել, որ Մոսկվան և Բեռլինը փորձել են համաձայնության գալ ձերբակալվածներին արևմուտքի օգտին աշխատած և ձերբակալված երկու ռուսների հետ փոխանակելու հարցի շուրջ: Սակայն, այդ բանակցությունները հաջողությամբ չեն պսակվել:
Գերմանիայում անլեգալ ամուսինների այս գործը համարում են ամենաաղմկահարույց լրտեսական պատմությունը՝ բեռլինյան պատի խորտակումից ի վեր:
Քրեական գործի նյութերում նշվում է, որ 2009թ.-ին Անդրեաս Անշլագը հավաքագրել է հոլանդացի դիվանագետ Ռայմոնդ Վալենտինո Պուտերայային, ումից նա գնել է ՆԱՏՕ-ի և ԵՄ-ի վերաբերյալ փաստաթղթեր: Համագործակցության համար գործակալները նրան մուծել են ընդհանուր առմամբ 72 հազար եվրո:
«Welt» թերթի տվյալներով հոլանդացի պաշտոնյայից ստացված տեղեկատվությունը վերաբերել է Եվրոպայում հակահրթիռային պաշտպանության համակարգին, ՆԱՏՕ-ի կառուցվածքային բարեփոխումներին, ինչպես նաև դաշինքի մասնակցությանը Կոսովոյի, Աֆղանստանի և Լիբիայի կոնֆլիկտներին:
Անդրեաս Անշլագը նաև Ռուսաստանի անվտանգության ծառայությանն է ուղարկել երաշխավորություններ գաղտնիքներ կրող պաշտոնյաների և նրանց հավաքագրելու վերաբերյալ, հայտարարում են դատախազները:
Անշլագ ամուսինները գերմանական հակահետախուզության տեսադաշտում հայտնվել են 2011թ. օգոստոսին՝ ամերիկյան հատուկ ծառայությունների օժանդակությամբ:
BBC-ն նշում է, որ այս պատմության ինտրիգը առավել սրվում է նաև այն առումով, որ հետախույզ ամուսինները Գերմանիայի տարածք են ներթափանցել այն ժամանակ, երբ այնտեղ նախկին ԿԳԲ-ի աշխատակից, իսկ այսօր ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը իր ծառայությունն էր կատարում՝ քողարկվելով Դրեզդենի ԽՍՀՄ-ԳԴՀ բարեկամության տան տնօրենի պաշտոնով: Այս առումով լրատվական գործակալությունը նշում է, որ Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայությունում չեն մեկնաբանում ռուս ենթադրյալ լրտեսներին հասցեագրված մեղադրանքները:
Նրանց պաշտպանությունը գերմանական դատարանում ստանձնել է փաստաբան Հորստ-Դիտեր Պետչկեն, ով անցյալում դատարանում ներկայացրել է նախկին ԿԳԲ-ի և «Շտազի»-ի գործակալների շահերը:
Ըստ փաստաբանի, թեև մեղադրական եզրակացությունը կազմում է 137 էջ, այնուամենայնիվ քննությունը պատճառ չունի ռուսներին առանձնահատուկ ծանր հանցանքների մեջ մեղադրելու համար:
ԶԼՄ-ներին տրված հարցազրույցում փաստաբանը վստահություն է հայտնել, որ, այնուամենայնիվ, դատավճռի հրապարակումից հետո գերմանական և ռուսական հատուկ ծառայությունները կգան համաձայնության ձերբակալվածների փոխանակության հարցում:
Ինչպես և սպասվում է, նշում է BBC-ն, դատը կավարտվի ամռանից ոչ շուտ: Օրենքով ամուսիններին սպառնում է 10 տարվա ազատազրկում:

В Германии начался суд над супружеской парой россиян, обвиняемой в шпионаже 01/15/2013   15:31  |  Международные новости
“В немецком Штутгарте начинается суд над супружеской парой россиян, обвиняемых в шпионаже. По версии следствия, они работали в Германии в качестве разведчиков-нелегалов еще с 1980-х годов”, - передает Би-би-си
Сообщается также, что россияне въехали в Германию по фальшивым австрийским паспортам на имена Андреас и Хайдрун Аншлаг. Настоящие имена обвиняемых неизвестны
.По данным прокуратуры, в течение более 20 лет они передавали советским, а затем российским властям секретную информацию о деятельности НАТО и Евросоюза, а также консультировали Службу внешней разведки России по вопросам политики и обороны Германии.
В немецкой прессе сообщалось, что Москва и Берлин пытались договориться об обмене арестованных на двоих россиян, осужденных в России за передачу секретных сведений одной из западных разведок, но переговоры успехом не увенчались.
В Германии дело супругов-нелегалов называют самым громким шпионским скандалом со времен падения берлинской стены.
В материалах уголовного дела говорится, что в 2009 году Андреас Аншлаг завербовал голландского дипломата Раймонда Валентино Путерая, у которого он покупал документы НАТО и ЕС. За сотрудничество агенту якобы заплатили в общей сложности 72 тысячи евро.
По данным газеты Welt, полученная от голландского чиновника информация касалась системы ПРО в Европе, структурных реформ в НАТО, а также участия альянса в конфликтах в Косово, Афганистане и Ливии.
Андреас Аншлаг также отправлял СВР рекомендации по вербовке секретоносителей, в том числе крупных чиновников правительства Германии, заявляют прокуроры.
В поле зрения немецкой контрразведки семья Аншлаг попала в августе 2011 года, предположительно, по наводке американских спецслужб.
Интригу процессу придает тот факт, что разведчики-нелегалы были внедрены на территорию Германии, когда сотрудник КГБ, а ныне президент России Владимир Путин проходил там службу под прикрытием должности директора дрезденского Дома дружбы СССР-ГДР.
В Службе внешней разведки России не комментируют обвинения в адрес предполагаемых российских шпионов.
Супружескую пару будет защищать в суде адвокат Хорст-Дитер Петчке, в прошлом представлявший в суде интересы агентов КГБ и "Штази".
По его словам, несмотря на то, что обвинительное заключение насчитывает 137 страниц, у следствия нет повода обвинять россиян в особо тяжких преступлениях.
В интервью немецким СМИ адвокат выразил уверенность, что спецслужбы Германии и России все же заключат сделку по обмену - но теперь уже после вынесения приговора.
Судебный процесс, как ожидается, завершится не ранее лета. По закону, супругам грозит до 10 лет тюремного заключения.