Նախագահի թեկնածուն գրանցվում է առանց քվեարկության, եթե առարկություն չի ներկայացվել 01/14/2013 12:20 | Ընտրական իրավունք
Այսօր՝ ժամը 13-ին հրավիրված արտահերթ նիստում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը քննարկելու է փետրվարի 18-ի Հանրապետության Նախագահի ընտրություններին թեկնածուներին գրանցելու մասին դիմումները:
Ընտրական օրենսգրքի համաձայն, Հանրապետության Նախագահի թեկնածուն գրանցվում է առանց քվեարկության, եթե նրա գրանցման վերաբերյալ հանձնաժողովի անդամներն առարկություն չեն ներկայացրել:
Հանրապետության Նախագահի թեկնածուի գրանցումը ԿԸՀ-ն մերժում է, եթե նա չունի ընտրվելու իրավունք, կամ եթե գրանցման համար ներկայացված փաստաթղթերը թերի են կամ կեղծված:
Հանրապետության Նախագահի թեկնածուի գրանցման վերաբերյալ ԿԸՀ-ի անդամի առարկության դեպքում առարկությունը դրվում է քվեարկության: Գրանցումը մերժվում է հանձնաժողովի անդամների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երկու երրորդով:
Նախագահի թեկնածուի գրանցումը մերժելու, գրանցումն անվավեր ճանաչելու մասին ԿԸՀ-ի որոշումը կարող է բողոքարկվել ՀՀ վարչական դատարան` ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով և ժամկետներում: ԿԸՀ-ի որոշումն անվավեր ճանաչելու մասին դատարանի վճռով թեկնածուն համարվում է գրանցված կամ վերագրանցված:

Кандидат в президенты будет регистрирован без голосования, если у членов Комиссии не будет возражений 01/14/2013   13:18  |  Избирательное право
Сегодня на внеочередном заседании,намеченном на 13.00, Центризбирком приступит к рассмотрению заявлений о регистрации в качестве кандидата на предстоящих 18 февраля выборах президента Армении.
Согласно Избирательному кодексу РА, кандидат в президенты регистрируется без прохождения процедуры голосования, если члены Комиссии не представили возражений, касающихся его регистрации.
ЦИК отклоняет регистрацию кандидата в президенты, если он не имеет права избираться или представил в Комиссию сфальсифицированный или неполный комплект необходимых документов.
В случае, если член Комиссии представил возражения по поводу регистрации кандидата в президенты, вопрос ставится на голосование. В регистрации будет отказано в том случае, если число голосов членов Комиссии составляет как минимум 2/3 от общего числа проголосовавших.
Решение ЦИК об отказе в регистрации кандидата в президенты или признании ее недействительной может быть обжаловано в Апелляционном суде в порядке и в сроки, установленные Административно-процессуальным кодексом РА. По приговору суда о признании недействительным решения Центральной избирательной комиссии кандидат считается зарегистрированным или восстановленным.