Թանաքանյութը՝ հատուկ ուշադրության կենտրոնում 01/14/2013   20:01  |  Ընտրական իրավունք
Տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների շուրջ 16 հազար անդամների համար առաջիկայում կկազմակերպվեն դասընթացներ: Այդ նպատակով մշակված ուղեցույցները հիմնված են նաև ԵԱՀԿ/ԺՀԻՄԳ-ի եզրակացություններում ներկայացված կազմակերպական բնույթի առաջարկությունների վրա: Այս մասին հունվարի 14-ին լրագրողներին ասաց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը` հավելելով, որ դասընթացները բաց են ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների համար:
Ըստ նրա, ՀՀ Նախագահի փետրվարի 18-ի ընտրությունների կազմակերպման գործընթացում ԵԱՀԿ/ԺՀԻՄԳ-ի առաջարկությունների հետ կապված միանշանակ որոշակի տեղաշարժ կա: Մասնավորապես, մշակված ուղեցույցների նպատակն է առավել մատչելի հանձնաժողովների անդամներին ներկայացնել այն խնդիրները, որոնց վերաբերյալ առաջացել են հարցադրումներ, օրինակ թանաքանյութի հետ կապված: «Այդ առաջարկները հաշվի առնելով, մենք հիմա նախաձեռնում ենք թանաքանյութի առավելագույն հրապարակայնության ապահովում, որպեսզի յուրաքանչյուրը համոզվի, որ այն թանաքանյութը, որ տրամադրվում է հանձնաժողովներին, խնդիր չի առաջացնում»,-նշեց նա` ընդգծելով, որ թանաքանյութի օգտագործումը դարձել է հանձնաժողովների ուսուցման առանձին բաղադրիչ:
«Նախորդ փորձի ուսումնասիրումը և դրա վերաբերյալ դատողություններ անելն ու ճիշտ լուծումներ որոնելը շատ կարևոր է»,-ասաց ԿԸՀ նախագահը: Ըստ նրա, ընտրությունների անցկացումը վերաբերում է միանգամից մի քանի հազար մարդու կողմից իրականացվող գործընթացներին, մասնավորապես` տեղամասային հանձնաժողովներում, և «չի կարելի պատկերացնել, որ բոլորն իդեալական տիրապետում են Ընտրական օրենսգրքի պահանջներին»:
«Չի կարելի ենթադրել, որ միլիոնավոր ընտրողներ ընտրությունների օրն իրենց դրսևորում են բացառապես Ընտրական օրենսգրքով նախատեսված կանոնակարգումներին համապատասխան, որովհետև առօրյա կյանքում էլ ենք մենք միշտ ունենում տարբեր իրավանորմերի խախտումներ տարբեր անձանց կողմից»,-ասաց Տ.Մուկուչյանը:

Председатель ЦИК заверил, что особое внимание будет уделено специальным чернилам 01/14/2013   20:58  |  Избирательное право
Участковая избирательная комиссия организует для почти 16 000 своих членов курсы. Разработанные с этой целью руководства основаны также на предложениях организационного характера, представленных в заключениях ОБСЕ/БДПИЧ(Бюро по демократическим институтам и правам человека). Об этом на встрече с журналистами сегодня сообщил председатель Центризбиркома Тигран Мукучян, добавив, что курсы могут посещать и представители СМИ.
Согласно председателю, есть определенные подвижки, связанные с инициативами, предложенными ОБСЕ/БДПИЧ в связи с процессом проведения президентских выборов. В частности, цель руководств заключается в том, чтобы наиболее доступным образом представить членам Комиссии те проблемы, которые вызвали множество вопросов, например, вопрос, связанный с использованием специальных чернил. Мы делаем все возможное, чтобы каждый убедился в том, что та чернильная жидкость, которая предоставляется Комиссии, не вызовет ни у кого нареканий”,- отметил он, подчеркнув, что использование специальных чернил стало для комиссий “предметом” отдельного изучения.
“Крайне важны изучение предыдущего опыта и поиск правильных решений”, -сказал председатель ЦИК. По его мнению, проведение выборов связано с процессами, в которые вовлечены тысячи людей, в частности, в участковых комиссиях и “невозможно представить, чтобы все они были идеально знакомы с требованиями Избирательного кодекса”.
“Невозможно представить, чтобы миллионы избирателей вели себя согласно регламенту, поскольку в обыденной жизни мы тоже фиксируем случаи нарушения правовых норм, ”- отметил Т. Мукучян.